Dechový orchestr mladých základní umělecké školy z Jeseníku byl pozván na...

Dechový orchestr mladých základní umělecké školy z Jeseníku byl pozván na festival v čínské Šanghaji, jehož hlavní částí byl 2,5 kilometru dlouhý průvod městem. | foto: D. Macečková

Šanghaj pozvala na festival orchestr z Jeseníku, tleskaly mu miliony lidí

  • 0
Hráli už po celé Evropě, v Africe nebo Mexiku, a nejnověji už i v Číně. Dechový orchestr mladých (DOM) základní umělecké školy z Jeseníku sice sklízí úspěchy všude, kam zavítá, přesto ale byla pozvánka na festival v čínské megapoli Šanghaj, městě s počtem lidí jako dvě České republiky, překvapivá.

Na 20. ročník prestižního světového festivalu byly přihlášeny soubory z celého světa. Jeseničtí muzikanti prošli přísným výběrem spolu s dalšími 26 tělesy. Jako jediní z Česka.

„Hlavní částí programu byl dva a půl kilometru dlouhý průvod městem, při kterém se na několika místech hrálo. Těžko se popisuje, když hrajete pro zhruba osm milionů nadšených posluchačů. Bylo to monstrózní, neskutečné,“ vypráví Tomáš Uhlíř, vedoucí orchestru a ředitel ZUŠ Jeseník.

Číňané si s jesenickým orchestrem, který před více než 44 lety založil Vladimír Vraňovský, notovali světově nejznámější českou písničku Škoda lásky, muzikanti je pak dostali také zkrácenou verzí čínského hitu, který si pro festival nacvičili.

Podmínkou úspěchu jsou nekonečné hodiny zkoušek

Když v roce 1987 začal Uhlíř hrát v orchestru na klarinet, ani v nejmenším jej nenapadlo, že jednou nahradí zakladatele souboru Vladimíra Vraňovského.

„Je to obrovská pocta, ale zároveň ohromný závazek, že mohu navázat na takovou osobnost, jakou je Vladimír Vraňovský,“ svěřil se Uhlíř.

Podmínkou úspěchu jsou ale nekonečné hodiny zkoušek a nácviků skladeb. Především v pátky odpoledne a soboty dopoledne.

„Nedokážu si představit sobotu, kdy bychom nenacvičovali. To jsou opravdu výjimky. Třeba když jsme na zájezdu nebo se vrátíme ze zájezdu a je potřeba si odpočinout,“ uvedl Uhlíř.

Orchestr hraje klasiku i výběr skladeb Deep Purple

DOM je důkazem, že skvělý soubor může fungovat i na odlehlém Jesenicku.

„Vždycky, když přijedou nějací hosté, tak se nás ptají, jak to děláme. Nevím, čím to úplně je, ale možná hraje roli také odlehlost. Tady člověk musí udělat často mnohem víc, aby se prosadil, než ve vnitrozemí. Jsem rád, že orchestr táhne a motivuje mladé lidi z celého okresu,“ pochvaluje si šéf orchestru. Podle něj přitom ani „slabší“ studenti nemusejí být pro orchestr ztraceni.

„Snažíme se vtáhnout i ty, kteří jsou takzvaně slabší, protože orchestr dělá velké divy. Za nějakou dobu se všechno srovná a ani nepoznáte, že někdo měl na začátku problémy. Společná hra ho dokáže vytáhnout nahoru. Je to velký motivační tahák. Přátelství, možnost podívat se do světa a něco tam ukázat. Všechno si tady sedlo a pořád funguje,“ zdůraznil Uhlíř.

Kdo si myslí, že dechová hudba v podání jesenického orchestru je jenom o polkách, valčících, pochodech, je na omylu.

„Klasiku samozřejmě hrajeme, ale nebráníme se ničemu. Hrajeme třeba melodie muzikálů nebo verze světových hitů populárních kapel. Velký úspěch jsme měli například se směsí ze skladeb skupiny Deep Purple,“ podotkl vedoucí.