Model panoramatu Olomouce se Šantovka Tower. Horní zachycuje město ze...

Model panoramatu Olomouce se Šantovka Tower. Horní zachycuje město ze severovýchodu (od Klášterního Hradiska), prostřední z jihozápadu (z místa mezi Polskou a Velkomoravskou ulicí) a spodní z jihovýchodu. | foto: Tomáš Pejpek

Šantovka Tower uvidí Olomoučané i z Dolního náměstí, ukázaly 3D modely

  • 9
Architekt Tomáš Pejpek zakreslil plánovaný třetí olomoucký věžák do 3D modelu města. Podle něj se ukazuje, že plánovaný pětasedmdesát metrů vysoký mrakodrap na Šantovce významně změní vnímání historického centra.

Scenérie složená z fasád historických domů a kapucínského kostela Zvěstování Panny Marie na olomouckém Dolním náměstí může dostat nový prvek.
Vyroste-li nedaleko centra města nyní plánovaná výšková budova Šantovka Tower, Olomoučané ji právě tady uvidí přímo z centra města.

I to mimo jiné ukazují takzvané zákresy Šantovka Tower do 3D modelu Olomouce, které se svými kolegy zpracoval místní architekt Tomáš Pejpek.

Tyto nové materiály podle něj ukazují, že se sedmdesát pět metrů vysoký věžák v případě svého vzniku stane dominantou několika městských tříd, které obklopují historické jádro Olomouce. Jde například o třídu Svobody, třídu 17. listopadu, třídu Kosmonautů či Wittgensteinovu ulici.

"Vzhledem k tomu, že jde o velkou část hlavních přístupových tras k centru, významně se pozmění jeho prostorové a významové vnímání. Šantovka Tower se stane jeho trvalou součástí," přibližuje Pejpek.

Věž zasáhne třeba do scenérie fasád domů a průčelí kostela

Stejné to bude i v samotném centru města, konkrétněji na části Dolního náměstí u jeho vyústění na Horní náměstí.

Model města s věžákem

"Věž se stane přímým účastníkem scenérie fasád historických domů a průčelí kapucínského kostela," upřesňuje architekt.

Celkově má pak za to, že vybudování třetího olomouckého věžáku, který má zabrat parcelu v ochranném pásmu olomoucké památkové rezervace, naruší její doposud celistvý obraz.

"Změní vnímání jednotlivých architektonických celků a dominant, změní důležité prostory historického jádra, naruší historicky formované vazby památkové rezervace na okolní městskou krajinu i celkové vnímání jádra města," shrnul Pejpek s tím, že vybudování Šantovka Tower je proto podle něj rozporu s památkovou ochranou historického jádra Olomouce.

Trojrozměrné modely s věžákem si objednal magistrát

Trojrozměrné modely města s již vztyčeným třetím věžákem Pejpek spolu se svými kolegy zpracoval na pokyn vedení magistrátu.

"Vznikly po naší dohodě a na objednávku města. I právě na jejich základě se zpracovávají další, už konkrétní vizualizace," přiblížil olomoucký primátor Martin Novotný.

Sám zjištění architekta Pejpka a jeho kolegů teď komentovat nechce. Čeká až se na úřadech sejdou všechny odborné podklady a stanoviska pro případné zahájení územního řízení. Pohromadě by je úředníci měli mít v řádech několika týdnů.

Společnost SMC Development, která chce Šantovka Tower do roku 2015 postavit v sousedství své právě budované Galerie Šantovka, přes tiskového mluvčího Šantovky Juraje Aláče přislíbila zareagovat na Pejpkovy závěry během příštího týdne. Doposud plány na třetí věžák pro Olomouc i v reakci na dřívější výtky olomouckých architektů hájila.

"Stojíme si za tím, že se jedná o prvotřídní architekturu, která do tohoto místa patří a historický ráz města nijak nenarušuje," uvedl před časem Aláč.