František Hlavatý ze Šumperka vybudoval v bývalém krytu civilní obrany soukromé...

František Hlavatý ze Šumperka vybudoval v bývalém krytu civilní obrany soukromé vojenské muzeum. | foto: Vojtěch Bílý, 5plus2.cz

Z krytu udělal sběratel muzeum, připomíná hrůzy druhé světové války

  • 0
František Hlavatý ze Šumperku má vlastní vojenské muzeum. Bývalý kryt civilní obrany ukrývá za mohutnými zdmi a pancéřovými dveřmi hlavně vzpomínky na druhou světovou válku. Studenty tu nechává fotit, jen hákové kříže na snímcích jim nedovolí.

Uniformy wehrmachtu, odznaky, zbraně všech typů a kalibrů nebo šachové figurky znázorňující Hitlera a Stalina. I takové perly ukrývá sbírka Františka Hlavatého. Sám pochází ze Sudet, konkrétně z Oskavy, takže mu některé předměty ve sbírce připomínají i dětství.

„V každém domě byly nějaké věci po Němcích, se kterými jsme si jako kluci hráli. Od oblečení přes přilby a masky až po bodáky,“ vysvětluje František Hlavatý. Několik zajímavých kousků si později pověsil na zeď své kanceláře jako rekvizitu.

„Až poté jsem zjistil, že to lidi zajímá. Každý si vzpomněl, že něco podobného má doma, ptal se, jestli mi to může přinést,“ říká dnes František Hlavatý, když se vrací k okamžikům, které položily základ jeho celoživotní sběratelské vášni.

Když se začalo s podobnými věcmi obchodovat, měl už doma slušnou sbírku. „Lidé v tom postupně začali vidět peníze, ne historii jako já,“ mrzí sběratele.

Jak sám říká, z pohledu peněz se na sbírku nikdy nedíval. „Většinu věcí jsem dostal nebo získal výměnou. Jen malou část jsem koupil a vím, kolik stojí,“ vysvětluje.

Sbírka zaplnila bývalý kryt civilní obrany

Kromě zajímavých exponátů, mezi kterými vévodí staré uniformy, zbraně i automobily, je sbírka unikátní i svým umístěním.

„Je to zhruba deset let, co jsem sbírkou zaplnil celý bývalý kryt civilní obrany,“ doplňuje Hlavatý s tím, že kryt i s přilehlým domem koupil původně pro potřeby svého podnikání v autobusové dopravě. Právě podnikání spojenému s cestováním vděčí František Hlavatý za svůj vztah k historii.

„Procestoval jsem řadu evropských muzeí, některá třeba i desetkrát. Viděl jsem tam věci, které jsem měl doma, což mě inspirovalo k tomu, udělat si vlastní muzeum,“ říká sběratel.

Focení povoleno. Kromě hákových křížů

Muzeum podle jeho majitele rozhodně neslouží k tomu, aby se zde propagoval fašismus nebo jiné ideologie.

„Je to soukromá sbírka, která připomíná hrůzy války a ukazuje historii takovou, jaká byla. Když tady třeba chtějí školáci něco vyfotit, nemám s tím problém, jen si nepřeji, aby fotili hákové kříže a podobné symboly,“ vysvětluje sběratel.

Jak závěrem sám říká, v muzeu rád přivítá každého. „Stačí předem zavolat na číslo 602 723 538. A když mi s sebou lidé něco do sbírky přinesou, rád to od nich přijmu jako dar nebo to koupím či vyměním,“ dodává s úsměvem František Hlavatý.