V Uhelné na Jesenicku žije čtyři sta obyvatel, pětinu z toho tvoří Romové.

V Uhelné na Jesenicku žije čtyři sta obyvatel, pětinu z toho tvoří Romové. | foto: Petr Janeček, MF DNES

Sdružení stěhující Romy do Uhelné pro ně chce další byty. Místní to odmítají a mluví o budování ghetta

  • 0
V Uhelné na Jesenicku teď nežijí zrovna klidně. Místním se nelíbí aktivity Občanského sdružení Ester, které do vsi sváží Romy a nyní přišlo s nápadem postavit zde nízkoprahové centrum i další azylové domy. Jedna strana mluví o pomoci menšině a nepřiměřené reakci, druhá o vzniku ghetta.

Romů přišlo do Uhelné, která má zhruba čtyři sta obyvatel, během pěti let asi osmdesát. Získali tu byty, které pro ně připravilo Občanské sdružení Ester z Javorníku.

Pohledů na situaci je mnoho - starosta Ludvík Juřík ji označuje za zoufalou, sdružení problémy přiznává, ale tvrdí, že starosta stav dramatizuje. Místní Romové jej mají za rasistu, Společenství Romů na Moravě naopak s Juříkovými názory souhlasí.

"Uhelná je malá obec a teď tvoří kvůli sdružení Ester pětinu obyvatel Romové. Nic proti nim nemám, ale taková koncentrace nemá nic společného se sociálním začleňováním. Jenom se zbytečně kumulují problémy," sdělil Juřík.

"Menší část Romů nám žádné starosti nepřidělává, s ostatními jsou ale neustále problémy. Prakticky denně řešíme přestupky proti veřejnému pořádku. Odpočinkový altánek jsme už z návsi museli přestěhovat, protože ho romská mládež ničila. A lidé čekající na autobus si nemají kam sednout, protože čekárna je pořád plná," shrnul část konfliktů starosta.

Pro Romy si sdružení v Uhelné pronajalo nebo koupilo od soukromých majitelů prázdné byty i bytový dům a nabídlo je lidem, kteří se sem stáhli z celého Jesenicka. Když nyní Ester informovalo radnici, že chce ve vesnici vybudovat místo staré stodoly nízkoprahové centrum a další azylové byty, situace se ještě více vyhrotila a zastupitelé o tom nechtějí ani slyšet.

"Podle územního plánu tam má být parkoviště, takže nic jiného tam neschválíme. Nebudeme podporovat, aby sem přišli další Romové," řekl Juřík. On sám má jasno - místo řešení romské otázky sdružení jen přidělalo problém obci. "Ono je pěkné brát různé dotace a dávky na bohulibé účely. Jenže tady vzniklo ghetto a my s tím nemůžeme nic dělat. Nechápu, jak to může stát podporovat," postěžoval si.

Starosta problémy zveličuje, tvrdí sdružení

Sdružení Ester odpor obce zaskočil. "Moc tomu nerozumím. My jsme jenom požádali obec o stanovisko k našemu novému projektu, protože jde o citlivé téma. Reakce byla ale zcela nepřiměřená," uvedl za sdružení Karel Novák.

Přiznal nicméně, že taková koncentrace Romů jako v Uhelné není správná. "Optimální řešení to není, jenže lidé mohou bydlet jen tam, kde jsou byty. Tady jich bylo dost volných a nemyslím si, že jsou s Romy zásadní problémy, jak to prezentuje starosta."

Podle Nováka je většina Romů pod drobnohledem sdružení. "Dohlížíme, aby za služby platili tak, jak mají a neničili byty. Nepřipustíme, aby se k nim stěhovali příbuzní odjinud. Některé domácnosti kontrolujeme prakticky pořád," nastínil práci sdružení.

Romové z Uhelné označují starostu za rasistu, ten to ale odmítá. "Já a rasista? Nesmysl! Vždyť na úřadě pracuje Romka. A sdružení Ester jsme pro jejich aktivity s dětmi dali k dispozici místnost, jednou týdně mají tělocvičnu a hřiště využívají pravidelně. Já jenom chci, aby se někdo nepokoušel řešit romskou otázku způsobem, který není řešením a jenom nám přidělává problémy," vysvětlil Juřík.

Zastupitelé Uhelné mají za sebou lidi z vesnice. "Je dobře, že jsou zastupitelé proti přísunu dalších Romů. Vždyť by se sem stěhovali pořád další a další a za chvilku by tady byl nový Chánov," řekla žena, která chtěla zůstat v anonymitě.

Neházejte nás do jednoho pytle, nejsme všichni stejní

A pohled z romské strany? "Já nechápu, co proti nám starosta má. Nikomu neškodíme, chceme jen bydlet. Nebýt sdružení Ester, tak se čtyři tlačíme v jedné malé místnosti. Sedm let jsme sháněli byt, ale všude nás vypoklonkovali, že nemají. Přitom jsme se ptali jenom tam, kde hledali nájemníky," popsala Zlatica Pokutová.

Rodina ví, že problémoví Romové jsou důvodem, proč se třeba i na ně dívají lidé v Uhelné skrz prsty. "Samozřejmě nás to mrzí, ale těžko s tím něco uděláme. Nemyslím si však, že je to tady tak špatné, jak říká starosta," nastínil Michal Pokuta.

Rodina Pokutů obývá v Uhelné třípokojový byt, který jim pronajalo sdružení Ester. Podle jejich názoru by si lidé neměli neměli tvořit názor jen podle problémových Romů.

Rodina Pokutů obývá v Uhelné třípokojový byt, který jim pronajalo sdružení Ester. Podle jejich názoru by lidé neměli soudit jen podle problémových Romů. foto: Petr Janeček, MF DNES

Simona Žigová bydlící s rodinou v bytovce říká otevřeně, že se jí starostovo chování nelíbí. "Nemůže přece všechny házet do jednoho pytle. On by nás nejradši viděl zase tam, kde jsme jenom živořili," řekla Žigová.

Někteří odborníci na romskou problematiku ale dávají vedení města za pravdu. Koncentraci Romů do Uhelné jednoznačně odsuzuje například Rudolf Dubovan, poradce a terénní pracovník Společenství Romů na Moravě.

"Souhlasím se starostou. V obci díky Občanskému sdružení Ester vzniká romské ghetto. Sebelepší úmysly s Romy na tom nic nezmění," sdělil Dubovan.

Tvrdí, že za napětí mezi Romy a většinovým obyvatelstvem může právě sdružení Ester: "Pokud chce Romům pomáhat, nemůže se tak dít cestou jejich koncentrace do jednoho místa. Už teď je tam vidět velké napětí a to se může dále zvětšovat. Romové za to ale nemohou, je to chyba sdružení Ester, které si to prostě jen usnadňuje," tvrdí poradce.