Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Matador Tesařík čelí při obhajobě senátorského křesla osmi vyzyvatelům

  • 1
Disident, lékaři i poslanec chtějí senátorské křeslo, jež teď patří Martinu Tesaříkovi z ČSSD. Osm vyzyvatelů to ale nebude mít jednoduché, dvaašedesátiletý politický matador má za sebou v barvách sociální demokracie řadu úspěšných volebních klání. V minulosti byl také primátorem, hejtmanem i poslancem.

1. Pavel Andrš (Koruna Česká)

Pavel Andrš (Koruna Česká)

Dvaapadesátiletý kožní lékař Pavel Andrš kandiduje za Korunu Českou - monarchistickou stranu Čech, Moravy a Slezska. Je mimo jiné předsedou její olomoucké buňky a členem celostátního předsednictva. V minulosti působil osm let v olomouckém zastupitelstvu, v letech 2000 až 2002 byl neuvolněným radním. Zajímá se o etnografii severoamerických indiánů, skauting a woodcraft - lesní moudrost.

2. Václav Šimek (Národní demokracie)

Václav Šimek (Národní demokracie)

Václav Šimek se narodil v Praze roku 1972 v zimovišti Československých artistů. Na svém webu se představuje jako artista a hrdý otec nejmladší artistky České republiky. Je aktivistou, účastní se demonstrací. Každou poslední neděli v měsíci se setkává s lidmi u krajského úřadu. Na Facebooku píše, že se od roku 2012 věnuje revizi sbírky zákonů.

3. Lumír Kantor (KDU-ČSL)

Lumír Kantor (KDU-ČSL)

Čtyřiapadesátiletý Lumír Kantor jde do voleb jako nezávislý kandidát za lidovce. Podporuje ho také TOP 09, Strana zelených a hnutí Starostové. Je primářem Novorozeneckého oddělení olomoucké Fakultní nemocnice. Vede ho od roku 1997, je i členem znaleckých komisí ministerstva zdravotnictví. Učí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého. Od dětství je skautem.

4. Ivo Barteček (Strana soukromníků ČR)

Ivo Barteček (SsČR)

Univerzitní profesor Ivo Barteček jde v třiašedesáti letech do boje o Senát jako nezávislý kandidát pod hlavičkou Strany soukromníků České republiky. Jeho oborem je historie, věnuje se také Latinské Americe či Čechům v cizině. Působil v Orientálním ústavu a v Historickém ústavu Československé akademie věd. V letech 2003 až 2010 byl děkanem Filozofické fakulty olomoucké Univerzity Palackého.

5. Jaroslav Morávek (ODS)

Jaroslav Morávek (ODS)

Pětapadesátiletý podnikatel Jaroslav Morávek je člen Konfederace politických vězňů, byl mu přiznán status účastníka odboje a odporu proti komunismu. Před sametovou revolucí rozšiřoval nejrůznější materiály a tiskopisy, na základě sledování StB dostal v roce 1982 podmíněný trest. Kandiduje jako nezávislý za ODS. Na svém webu se představuje také jako politický aktivista, hudebník a motorkář.

6. Martin Tesařík (ČSSD)

Martin Tesařík (ČSSD)

Martin Tesařík z ČSSD je senátorem od roku 2010, v těchto volbách mandát ve dvaašedesáti letech obhajuje. V politice se pohybuje od roku 1990, kdy se dostal do olomouckého zastupitelstva. Byl i náměstkem primátora, olomouckým primátorem, poslancem a také hejtmanem Olomouckého kraje. V Senátu je mimo jiné místopředsedou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

7. Zdenka Szukalská (KSČM)

Zdenka Szukalská (KSČM)

Bezpartijní kandidátka komunistů Zdenka Szukalská je od roku 2010 starostkou Moravského Berouna na Olomoucku. Pozici ve vedení města obhájila také po volbách v roce 2014. Do té doby se věnovala ekonomice a managementu. Dnes je v sedmapadesáti letech i krajskou zastupitelkou a členkou finančního výboru Olomouckého kraje.

8. Eva Hrindová (Alternativa pro ČR 2017)

Eva Hrindová (Alternativa pro ČR 2017)

Padesátiletá Eva Hrindová pracuje jako obchodní a marketingový poradce. Do senátorských voleb jde jako bezpartijní kandidátka strany Alternativa pro Českou republiku 2017. V minulosti byla členkou ODS a asistentkou poslankyně. Pracovala také v médiích, kde měla na starost prodej inzerce a reklamy. Dnes je předsedkyní spolku Naštvané matky.

9. Milan Brázdil (ANO 2011)

Milan Brázdil (ANO)

O křeslo senátora usiluje v říjnových volbách také třiapadesátiletý poslanec z hnutí ANO Milan Brázdil. Od roku 1991 až do současnosti pracuje jako lékař Letecké záchranné služby Olomouckého kraje. Je také soudním znalcem urgentní medicíny a lektorem resuscitace a první pomoci. Poslancem se stal po volbách v roce 2013, ve Sněmovně se věnuje zdravotnictví, obraně a bezpečnosti.

(Pořadí profilů určila oficiální čísla, která kandidátům pro označení hlasovacích lístků v srpnu vylosovali úředníci olomouckého magistrátu - pozn. red.)