Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch.

Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Senátor Lajtoch nebude kvůli zakázkám přerovské radnice jediným obviněným

  • 2
Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch zřejmě není jediným přerovským politikem, kterému hrozí obvinění za sporné zakázky města. Podle neoficiálních informací kvůli nim chtějí detektivové obvinit i všechny radní, kteří je v minulém volebním období schvalovali. V případě Lajtocha už policie požádala Senát o zbavení imunity.

Fakt, že se případ nebude týkat jen samotného primátora, prozradil už ve čtvrtek večer sám Lajtoch. Bez bližšího upřesnění uvedl, že policie se ve stejné věci zajímá zhruba o dvanáct lidí. A právě takový počet by seděl i na přerovské radní, kteří v letech 2006 až 2010 projednávali prošetřované zakázky na stavbu domova důchodců a velkou opravu zimního stadionu

"Jak jsem v televizi slyšel primátorovu informaci, že jde o dvanáct lidí, ihned jsem si domyslel, že by mohlo jít o městskou radu. Zatím ale nic bližšího nevím, protože jsem od policistů žádný dopis ani zprávu nedostal," uvedl jeden z radních, náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek. Obdobně odpovídali i další oslovení členové někdejší rady.

Informaci, že se případ týká i dalších lidí potvrdil také vsetínský okresní státní zástupce Zdeněk Mencler, který má případ na starosti. Jejich jména nechtěl uvést, protože nejsou dosud obvinění.

"Sdělení jakýchkoliv bližších informací v současném stádiu řízení by mohlo ohrozit objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení, protože se případ týká i jiných osob než senátora. U nich zatím nedošlo ke sdělení obvinění," řekl MF DNES.

Radní obvinění nechápou, dle opozice jde o potvrzení její kritiky

Pokud nakonec přerovským radním obvinění přijde poštou, budou se chtít podle svých slov bránit. "Toto případné obvinění považujeme za absurdní a rozhodně se obrátíme na právníky. Nejsem si vědomí jakéhokoliv pochybení v obou zakázkách," řekl například radní Václav Zatloukal.

Vícepráce v domově seniorů a na stadionu

První z investic v hledáčku policistů, domov pro seniory, postavilo sdružení firem Přerovská stavební a Tchas.

Už od začátku byl projekt ve městě kritizován, původní odhad ceny stavby totiž počítal se 138 miliony. Nakonec se ale částka zastavila až na 167,2 miliony korun. To znamená, že jedno lůžko vyšlo na dva miliony.

Za "vícepráce" během rekonstrukce zimního stadionu pak o něco později dostal magistrát devadesátitisícovou pokutu od úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (více čtěte zde).

Jiného názoru je přerovská opozice. "Přestože ctíme presumpci neviny, jsme rádi, že se potvrzují naše slova. A to, že navyšování veřejných zakázek je v Přerově velkým problémem," uvedl Jiří Kohout z opoziční strany Společně pro Přerov.

"Nejde navíc jen o stavby domova důchodců či zimního stadionu, ale také rekonstrukci autobusového nádraží, zdi u hřbitova či cesty do Borošína," dodal.

Jeho spolustraníci chtějí začít jednat s dalšími zastupiteli co dál a případně vyvolat hlasování o odvolání rady. "Není totiž možné aby lidé, na kterých lpí podezření, že manipulovali se zakázkami, spravovali statutární město," míní Kohout.

Podle politologa z Univerzity Palackého Pavla Šaradína se v Česku v takových případech uplatňují dva scénáře. Buď politici sami odstoupí a čekají, zda budou odsouzeni, nebo zůstávají ve svých funkcích do konce policejního vyšetřování, které buď vinu prokáže, nebo politiky očistí.

"Já sám jsem v tomto případě pro druhou variantu. V Česku se mnohokrát stalo, že se obvinění neprokázalo. Odvolávat radu jen kvůli něčemu, co se nemusí potvrdit, by uškodilo všem stranám," myslí si politolog.