Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Šestice škol Olomouckého kraje se od příštího roku sloučí do tří

  • 1
Od příštího školního roku bude v Olomouckém kraji nejméně o tři školy méně. Ty sice nezmizí, ale sloučí se s dalšími třemi školami. Důvodem je stále nižší počet děti, které opouští základní školy, tři větší školy je navíc snadnější financovat než šest menších.

Spojení čeká Střední školu technickou v Mohelnici a Střední odborné učiliště zemědělské v Lošticích. V plánu, který ještě ve čtvrtek musejí schválit krajští zastupitelé, je dále fúze Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Uničov s tamní střední odbornou školou a středním odborným učilištěm, a pak propojení Švehlovy střední školy a Středního odborného učiliště stavebního v Prostějově.

"Klesající počet žáků nás naprosto racionálně vede k tomu, abychom vytvořili subjekty, které přežijí dobu, po kterou bude ubývat žáků devátých tříd. Což je zhruba až do roku 2018. Poté bude stav chvíli stagnovat a od roku 2020 má populace v daných ročnících začít početně zesilovat," popsal výhled na příští roky náměstek olomouckého hejtmana Pavel Sekanina.

Podle něj ovšem hejtmanství neplánuje nějakou masivní fúzi desítek středních škol a učilišť, protože obdobně reguluje jejich počet v reakci na potřeby trhu práce a pokles populačních ročníků už od roku 2002. Nemusí proto slučovat desítky institucí až dnes, jako se to děje v některých jiných regionech.

Některé slučované školy učí stejné či podobné obory

Obory na sloučených školách zůstanou zachované, co nejméně se má dotknout také zaměstnanců. "Myslím si, že sociální dopady týkající se zaměstnanců budou minimální. Nechceme ani nijak narušovat již probíhající školní rok," řekl Sekanina.

Větší potíže plynoucí ze spolupráce s další školou nepředpokládá ani ředitel Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Uničov Pavel Nováček. I když je prý ještě předčasné říkat, jak přesně se sloučení dotkne učitelů či žáků. Podrobné plány budoucího společného fungování budou rozpracovávat v průběhu následujících měsíců.

"Nyní už se ovšem připravujeme třeba na to, jakým způsobem budou probíhat nábory pro další školní rok. Byť ještě přesně nevíme, jaké nám zůstanou obory. V současnosti tu máme, my i učiliště, strojaře. Dalším podobným zaměřením je naše obchodní akademie a na učilišti vyučovaná ekonomika a podnikání," vypočítal Nováček.

O strojařinu není u dětí zájem, firmy je přitom chtějí

Na jím vedené instituci se ještě vzdělávají stavaři, na učilišti zase třeba automechanici. Nováček nicméně potvrzuje, že populačně slabé ročníky a nižší zájem o technické bory se projevují i u nich.

"Cítíme to. Každý rok nám ubývá v maturitním oboru strojařů. Poslední tři ročníky jsou slabé," poznamenal.

Přitom paradoxně právě o strojaře mají zaměstnavatelé stále zájem. "Je to tak. Ale rodiče i jejich děti si z nějakého důvodu mylně myslí, že je strojařina těžká a neperspektivní," poznamenal Nováček.

Před deseti lety převzal Olomoucký kraj pod svá křídla celkem 168 škol a školských zařízení. Postupným slučováním dvou až tří vždy do jedné organizace dospěl k současnému počtu 125 těchto institucí.

Většina sloučení proběhla bez potíží. Protesty vypukly jen v Přerově, kde k 1. lednu 2008 proběhlo sloučení střední pedagogické školy s gymnáziem Jana Blahoslava. V současné době existují školy pod jednou "hlavičkou" dál se svými obory.