Kasárna v olomoucké čtvrti Hejčín

Kasárna v olomoucké čtvrti Hejčín | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Komando pro hybridní válku míří do Olomouce, zabere opuštěná kasárna

  • 17
Armáda mění plány. Opuštěná kasárna v Olomouci, která se ještě loni na podzim snažilo ministerstvo obrany prodat, si nakonec vojsko nechá. Podle informací MF DNES se do areálu nastěhuje elitní jednotka pro takzvanou hybridní válku včetně bojového komanda.

Před pár lety se vojáci v olomoucké městské části Hejčín loučili s kasárny a vše nasvědčovalo tomu, že je opouštějí nadobro. Rozsáhlý komplex na okraji Olomouce se ocitl na seznamu nepotřebného majetku a ministerstvo obrany pro ně hledalo kupce.

Budoucí sídlo elity

To už dnes ale neplatí. Armáda totiž posiluje své stavy a potřebuje k tomu prostory. Včetně těch v Hejčíně, vyplývá z oficiálního stanoviska armády.

Podle zdroje MF DNES vojsko do opuštěného areálu umístí novou speciální jednotku, kterou armáda buduje kvůli novým hrozbám, jež souvisejí například s takzvanou hybridní válkou.

„Odprodej hejčínských kasáren byl v prosinci loňského roku zastaven. Stalo se tak na žádost armády, která je bude využívat. Objekt jí už byl předán,“ uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Letos chce armáda přibrat 1 500 budoucích vojáků

Jeho kolegyně z Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková změnu názoru na (ne)potřebná kasárna vysvětlila organizačními změnami a předpokládaným navýšením početních stavů vojska.

„Letos plánujeme zrekrutovat celkem 1 500 budoucích vojáků z povolání a v dalších letech až dva tisíce ročně,“ řekla mluvčí.

Podle zdroje MF DNES by se v hejčínském areálu měla zabydlet nová speciální jednotka, která bude spolupracovat a doplňovat vojáky elitní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. „Kasárna by měla znovu ožít ještě letos a budou je využívat opravdu špičkoví profesionálové,“ podotkl.

Dvořáková informaci nepotvrdila. Dotaz, kdy a jaký útvar kasárna obsadí, označila za předčasný. „Dokud není schválená Koncepce výstavby Armády ČR, nelze specifikovat určení kasáren,“ reagovala.

Informaci o tom, že nová jednotka bude sídlit v Olomouci (nikoliv však s přesným určením místa), armáda ale už dříve potvrdila. Členy nového útvaru podpory speciálních operací, který se bude skládat z bojové jednotky typu komanda o velikosti roty, už také vybírá.

Jednotka by od začátku roku 2017 měla být schopna nasazení například v takzvané hybridní válce. Plného stavu, který je plánován na 200 osob, má dosáhnout asi za pět let, napsala v květnu ČTK.

Hybridní válkou odborníci označují současné použití tradičních prostředků vedení války s nekonvenčními technikami, které doplňují třeba psychologické operace a kybernetické útoky.

V hejčínských kasárnách původně sídlil zabezpečovací prapor, který zajišťoval logistiku pro olomouckou posádku. Na seznam nepotřebného armádního majetku se objekt dostal na konci předloňského roku. Loni na podzim se ho ministerstvo pokusilo prodat za bezmála 131 milionů. Zájemce se nenašel žádný.

Uvnitř areálu jsou i tenisové kurty či fotbalové hřiště

Podle Dvořákové pro obnovení provozu kasáren hovořil mimo jiné jejich dobrý stav a také zázemí areálu. Rozsáhlý vojenský komplex se skládá z budov, ve kterých jsou kanceláře, učebny, sklady, ubytovací prostory, kuchyně, garáže, a z pozemku s fotbalovým hřištěm a tenisovými kurty. Celkově má rozlohu 2,75 hektaru.

Obyvatelé Hejčína rozhodnutí o návratu vojáků přivítali. Obávali se zejména toho, že by nový majitel mohl areál využívat jako azylový dům či ubytovnu pro sociálně slabé.

„Nikdo si asi dvakrát nepřeje, aby se mu kolem domu toulali nepřizpůsobiví lidé. To, že by kasárna měla znovu obsadit armáda, je tedy velmi dobrá zpráva,“ uvedl člen komise městské části Hejčín Aleš Vánský.

Na seznamu nepotřebného vojenského majetku už dříve v Olomouci skončilo hned několik nemovitostí. Třeba Staroměstská a Sochorova kasárna nebo pevnůstka ve Chválkovicích. S nimi ale armáda počítat nemůže, protože už mají nového majitele nebo se jejich prodej dolaďuje.

Například Sochorova kasárna koupil předseda představenstva fotbalové Sigmy podnikatel Josef Lébr za 68 milionů korun, původně za ně ministerstvo obrany chtělo 220 milionů. Pevnůstku se ministerstvu obrany podařilo udat za 12,1 milionu korun, v prvním kole prodeje za ni resort žádal téměř 38 milionů.

Počítat vojáci nemohou ani s opuštěnými Hanáckými kasárny u náměstí Republiky. Po sestěhování několika státních institucí roztroušených po Olomouci z nich vznikne „superúřad“.