Lyžařské středisko letošní teplá zima přivedla na pokraj krachu. Občanské sdružení, které ho provozuje, proto hledá investora. Pokud se to nepodaří, nemusí se vleky v zimě vůbec rozjet.

Lyžařské středisko letošní teplá zima přivedla na pokraj krachu. Občanské sdružení, které ho provozuje, proto hledá investora. Pokud se to nepodaří, nemusí se vleky v zimě vůbec rozjet. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lyžování na Červenohorském sedle je v ohrožení, skiareál tíží dluhy

  • 0
Zimní sezona v Jeseníkách by letos mohla být ochuzena o lyžování na Červenohorském sedle. Stále totiž není jasné, zda do zadluženého areálu vstoupí investor a sezona se díky jeho finanční pomoci rozjede. V krajním případě není vyloučen ani prodej střediska.

Zástupci Ski klubu Šumperk připouštějí, že se zatím nepodařilo příliš pokročit v jednáních. „Přibyl další zájemce, takže v současnosti jednáme s několika možnými investory. Jednání ale jdou kupředu jen velmi pomalu,“ uvedl šéf Ski klubu Šumperk Jiří Hanák.

Potvrdil však, že mezi zájemci je nadále lyžařské centrum Skipark Filipovice ležící pod Červenohorským sedlem na Jesenicku. Připustil však, že kvůli komplikacím v jednáních nemusí být smlouva do zimy uzavřená.

Tradice lyžování na sedle

Na Červenohorském sedle se lyžovalo už v období první republiky. Samotné středisko ale začali budovat lyžařští nadšenci pod hlavičkou Ski klubu Šumperk v padesátých letech. V roce 1958 byl postaven první lyžařský vlek. Postupně se areál stal jedním z nejznámějších středisek u nás. Má šest kilometrů sjezdovek nejrůznější obtížnosti a přepravní kapacitu 7 200 lyžařů za hodinu.

„Děláme pro to samozřejmě maximum, ale musíme být připraveni i na možnost, že se nepodaří s investorem dohodnout,“ řekl.

V krajním případě by mohlo dojít na prodej střediska

Otázkou je, zda zadlužené středisko bude schopné sezonu spustit bez výrazné finanční injekce.

„Pokud by tato situace nastala, samozřejmě bychom se pokusili uvést středisko do provozu sami. Jenže to není pouze na nás. Záleželo by taky na bankách, jestli nám povolí odklady splátek. Bylo by to pro nás velmi složité,“ sdělil Hanák.

Odhaduje přitom, že středisko potřebuje investice v hodnotě 100 až 150 milionů korun. Jen zasněžovací systém by podle něj přišel na 30 až 35 milionů korun a mnohamilionové položky představují nové rolby na úpravu sjezdovek.

„My takovou investici bez investora nezvládneme,“ řekl Hanák s tím, že v krajním případě v budoucnu nevylučuje ani prodej střediska.

„O odprodeji se zatím nejedná. Tato varianta by se dostala do hry, pokud by se nepodařilo domluvit s investorem, který by do Ski klubu kapitálově vstoupil a získal majoritní podíl. Bude záležet na dalším vývoji jednání,“ vysvětlil Hanák.

Některé tlaky dohodě nepřejí, tvrdí potenciální investor

Spolumajitel areálu Skipark Filipovice Miroslav Páral potvrdil, že zájem firmy o kapitálový vstup trvá.

„My jsme se na základním rámci dohodli už před časem, bohužel se objevily tlaky, které naší dohodě nepřejí, takže vyjednáváme dál,“ sdělil Páral. Neupřesnil však, kdo snahu o dohodu narušuje.

Šéfka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická si neumí představit, že by se zimní sezona musela obejít bez lyžování na Červenohorském sedle.

„Je to areál s nejlepšími lyžařskými terény v Jeseníkách. Pokud by zimu nezahájil, mohlo by to ohrozit vnímání celé destinace ze strany návštěvníků. Já ale pořád věřím, že se vše podaří vyřešit.“