Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Švanda, MF DNES

Na skládce zeminy leží i odpad, Nový Malín to může stát desítky milionů

  • 0
Nad Novým Malínem, v posledních dvaceti letech nejrychleji rostoucí obcí na Šumpersku, se vznáší velký problém. Chemické rozbory České inspekce životního prostředí totiž odhalily, že v někdejší obecní pískovně je uložený i odpad. Obci tak hrozí sankce a placení vysokých nákladů na likvidaci.

Vše začalo zjištěním České inspekce životního prostředí (ČIŽP), že obec po navážce v bývalé obecní pískovně neprovedla požadované rozbory.

„V rámci kontroly ČIŽP zjistila, že v areálu bývalé pískovny, která se nachází v katastru obce Nový Malín, povolil v roce 2006 stavební úřad MěÚ Šumperk územním rozhodnutím úpravu terénu. V pískovně se však nachází navážka bez příslušných chemických analýz v řádech tisíců tun,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová.

Podle ní přitom byly chemické analýzy jednou z podmínek územního rozhodnutí, podle něhož měla obec postupovat. Rozbory si proto inspekce nechala udělat sama a výsledky znamenají pro Nový Malín velký problém.

„ČIŽP nechala prostřednictvím odborné osoby provést odběry vzorků. Rozbory odhalily i nepovolené odpady komunálního charakteru a stavební a demoliční odpady,“ popsala Jandová.

Inspekce proto už vede s malínskou radnicí správní řízení, což pro obec může znamenat vysokou pokutu, a současně ČIŽP zahájila také řízení, jehož cílem je napravit současný stav. Což v praxi znamená odvézt neoprávněně uloženou zeminu a odpad.

Starosta: Budeme se bránit, jsme si jisti, že vše je v pořádku

Zeminu navážela do pískovny společnost Malínská provozní, kterou vlastní obec. Také proti ní proto vede inspekce správní řízení, v němž už dokonce padlo nepravomocné rozhodnutí o pokutě. Výši sankcí však inspekce nezveřejňuje.

Starosta Nového Malína Josef Minář (KDU-ČSL) odmítl, že by městská společnost porušila zákon o odpadech. „Pokud dostaneme pokutu a inspekce nám nařídí odvézt zeminu, budeme se bránit. Jsme si jisti, že vše je v pořádku,“ reagoval malínský starosta, který je zároveň i jednatelem Malínské provozní. Podle něj tam firma navážela pouze výkopovou zeminu.

„To by museli dávat pokuty úplně všude, protože každá obec má podobné místo, kde takto ukládá materiál ze zemních a výkopových prací,“ řekl Minář.

Firma Malínská provozní pracuje nejen pro obec, ale na zakázku i pro zákazníky v širokém okolí. Za dlouhé roky navezla do pískovny podle starosty zhruba třicet tisíc tun materiálu. Náklady na vyčištění pískovny a uložení odpadů na legální skládce by se tak mohly vyšplhat na desítky milionů. Běžná cena za uložení tuny odpadů na skládce je kolem tří tisíc korun.

Podle opozice jednal starosta bez souhlasu zastupitelstva

Opozice se nyní obává potenciálních vážných dopadů na obec. A směrem ke starostovi a jednateli Malínské provozní v jedné osobě nešetří ostrou kritikou.

„Vše je založeno na tom, že starosta je také jednatelem Malínské provozní. S tou uzavřel bez souhlasu zastupitelstva smlouvu na terénní úpravy v pískovně. Podle množství materiálu, které v pískovně je, to vypadá, že se sem navážel odpad i odjinud. Rozhodně nešlo o terénní úpravy, ale o nelegální skládku,“ je přesvědčen opoziční zastupitel Martin Langer (Za zdravou obec).

Podle něj může obec zaplatit za likvidaci skládky v pískovně až sto milionů korun. „Nový Malín hospodaří ročně se 70 až 80 miliony korun. Náklady na vyčištění pískovny mohou obec nadměrně zatížit na řadu let a prakticky zastavit veškeré investice,“ zmínil Langer.

Starosta naopak odmítá, že jde o skládku. Aféru navíc označuje za politickou hru opozice. „Je to výklad pana Langera. Z mého pohledu jde o útok opozice, která se snaží dostat mě z funkce a hledají jakoukoli záminku. Já mohu s klidným svědomím říct, že do pískovny se nic nebezpečného nevozilo,“ odmítl nařčení starosta.