Zemědělci letos v Olomouckém kraji sklidí kvůli mrazu méně cukrové řepy, přesto úroda díky dostatku slunce úplně špatná nebude. Cukrovarníci tak obavy z nedostatku řepy nemají. (Ilustrační snímek)

Zemědělci letos v Olomouckém kraji sklidí kvůli mrazu méně cukrové řepy, přesto úroda díky dostatku slunce úplně špatná nebude. Cukrovarníci tak obavy z nedostatku řepy nemají. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Cukrové řepy bude na Hané kvůli mrazu méně, slunce ale úrodu zachránilo

  • 0
Tradiční plodiny Olomouckého kraje, cukrové řepy, sklidí letos zemědělci méně než v jiných letech. Na jaře totiž přišel silný mráz, který poničil značnou část osetých ploch. Přesto nejsou na začátku sklizně nespokojeni, stále jsou na tom lépe než například pěstitelé chmele. Družstva už tak rozjela řepnou kampaň naplno.

"Cukrovka se musela letos potýkat s nepřízní počasí. Po mrazech přišlo velké sucho. Naštěstí ale zase bylo víc slunečných dnů než v jiných letech, takže řepa má dobrou cukernatost," uvedl šéf olomoucké agrární komory Miloš Porč s tím, že cukrová řepa se v regionu pěstuje na zhruba 5 500 hektarech.

"V posledních letech se plochy oseté cukrovkou zmenšovaly, ale teď se vrátily na dřívější hodnoty," nastínil Porč. Důvodem poklesu pěstované řepy byl menší zájem cukrovarů.

Jenže před několika lety se začal zvedat zájem lihovarníků, kteří z cukrové řepy vyrábějí biolíh. "Řekl bych, že zhruba osmdesát procent cukrové řepy se zpracuje na cukr a dvacet půjde na výrobu biolihu," odhaduje Porč.

Největší pěstitelé cukrové řepy na střední Moravě odhadují výnosy kolem šedesáti až pětašedesáti metráků z hektaru.

Cukrové řepy bude zřejmě i přes problémy s počasím dost

"Máme sklizeno kolem 130 hektarů. Zatím je výnos přibližně o deset procent nižší, než je desetiletý průměr, ale zase má lepší cukernatost, protože bylo dlouho slunečné počasí, což je pro obsah cukru velmi důležité," shrnul například předseda Zemědělského družstva ze Senice na Olomoucku Jaromír Navrátil. To pěstuje cukrovou řepu na zhruba tisíci hektarech.

Ztráty z nižší sklizně nebudou zdaleka takové, jak zemědělci ještě před nedávnem předvídali. "Vzhledem k počasí už nebylo možné dosáhnout víc. Bohužel ztrátu nám velmi zvýrazní náklady na druhé setí, protože třetina ploch nám na jaře pomrzla a museli jsme je znovu osít," vysvětlil Navrátil.

Jenom nákup nového osiva cukrové řepy přišel družstvo na tři miliony korun. Další statisíce navíc muselo družstvo vynaložit na polní práce spojené s druhou setbou. Plochy oseté znovu se budou podle Navrátila sklízet až nakonec, protože vzhledem k jarnímu výpadku řepa zatím neměla dost času dozrát.

Cukrovarníci v regionu nicméně nemají obavy, že budou mít letos cukrové řepy nedostatek. "Máme nasmlouvaných 210 tisíc tun, což podle prvních odhadů nebude problém," řekl ekonom Litovelského cukrovaru Leopold Klabal. Cukrovar plánuje z letošní sklizně cukrové řepy vyrobit čtyřiatřicet až pětatřicet tisíc tun cukru.