Žně začnou letos na Hané zřejmě o více než týden dřív než v jiných letech. Důvodem je velmi teplé počasí. (ilustrační snímek)

Žně začnou letos na Hané zřejmě o více než týden dřív než v jiných letech. Důvodem je velmi teplé počasí. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zemědělci letos na Hané vyjedou do polí dřív, žně uspíšilo parno

  • 2
Až o deset dní dříve, než je obvyklé, vyrazí letos zemědělci z Hané do polí. Letošní žně tak odstartují s předstihem, kvůli parnému počasí, které panovalo v kraji před pár týdny, a minimu srážek totiž hrozí, že by zrna mohla začít přezrávat.

Jako jedni z prvních vyjedou do polí s obilím zemědělci z družstva z Újezdu u Uničova.

„Přesný termín zatím neznáme. Pravděpodobně to ale bude už na začátku prázdnin. Obvykle žně zahajujeme o týden až deset dní později,“ uvedl předseda představenstva družstva Svatopluk Martínek.

Zhruba s desetidenním předstihem oproti normálu se zřejmě pustí do sklizně i zemědělské družstvo Kokory na Přerovsku. A kombajny v polích bude mít dříve také Agra Velký Týnec.

„Ještě bude záležet na předsklizňovém počasí. V tuto chvíli je ale velmi pravděpodobné, že sklizeň bude potřeba uspíšit,“ uvedl předseda představenstva Agry Miroslav Wrana.

Mírná zima choroby ani přemnožení škůdců nepřinesla

Zemědělci musí do polí dřív, protože obilí kvůli parnu a nedostatku vláhy začíná místy dozrávat předčasně.

„Předčasné dozrávání pozorujeme především v sytějších porostech. Sucha by mohla mít negativní dopad na kvalitu, hrozí, že zrno bude drobnější,“ vysvětlil Martínek. Naopak teplá zima bez sněhové pokrývky podle prvních odhadů zemědělců úrodu pravděpodobně vážněji neovlivní.

„Zima neměla chybu. Všichni strašili přemnožením škůdců a chorobami, to se ale nepotvrdilo,“ uvedl Wrana.

Podobně se vyjádřil i předseda družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský. „Porosty zatím vypadají velmi dobře. Úroda možná bude nadprůměrná,“ míní.

Další zemědělci si v tuto chvíli na prognózu ještě netroufají. „Zatím je na to hodně brzo. Osobně si ale myslím, že bude spíše průměrná,“ uvedl ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč.

Loni zemědělci z Olomouckého kraje sklidili více než 560 tun obilovin. Obilí v regionu v posledních letech zabírá více než 100 tisíc hektarů polí. Největší plocha tradičně patří ozimé pšenici a jarnímu ječmeni.