Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Postižení dostali novou příležitost, mohou farmařit i vyrábět sirupy

  • 0
Základní a střední škola Pomněnka, která se v Šumperku stará o děti a mládež s mentálním i kombinovaným postižením a autismem a má i denní centrum pro handicapované, spouští novinku. Bude podnikat a současně dá dětem možnost přiučit se něco v zemědělství a dospělým práci.

„Sociální podnik jsme nazvali Dobroty z venkova. Je založený především za účelem vytvoření pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením v oblasti zahradnictví, zemědělství a potravinářských výrobků,“ sdělila ředitelka školy Nataša Strakošová Vykydalová.

Zeleninu bude sociální podnik pěstovat v Mitrovicích na Mohelnicku. „Lokalita leží v Litovelském Pomoraví, takže je vhodná právě pro pěstování zeleniny v bio kvalitě. Koupili jsme zde zahradu, kde se chceme zpočátku zaměřit na pěstování cuket, dýní, červené řepy a bylinek. Vysázíme zde i ovocné stromy a keře,“ popisuje Vykydalová.

Klienti budou do práce v Mitrovicích ze Šumperka denně dojíždět. „Není to tak daleko, zhruba třicet kilometrů, takže se to dá zvládnout,“ poznamenala.

Zemědělské plodiny a bylinky bude Pomněnka pěstovat i na své školní zahradě. Tam se o ně budou starat školáci, zahrada jim současně poslouží k terapii. Ve školních prostorách v Šumperku Pomněnka navíc rozjíždí výrobu těstovin.

„Využijeme zde vajíček od slepic, které už léta chováme na naší farmě. Kromě nich tam máme také kozy, ovce a koně na hipoterapii,“ řekla Vykydalová.

Přibude i studený catering či chov včel

Škola chce také nabízet cateringové služby studené kuchyně. „Máme už nasmlouvané dodávky baget na různé semináře, chceme připravovat i balené svačinky, ale i chlebíčky či obložené mísy,“ vyjmenovala Vykydalová.

Z bylinek a ovoce budou v Pomněnce vyrábět sirupy, marmelády, čatní nebo pečené čaje. Výpěstky i výrobky budeme nabízet v rámci projektu Skutečně zdravá škola hlavně naší kuchyni, ale také do dalších škol v rámci regionu a na farmářských trzích,“ sdělila ředitelka školy a podotkla, že brzy se přidá do školního podniku také chov včel a výroba včelích produktů.

Vykydalová navíc věří, že někteří handicapovaní budou po takové zemědělské průpravě na škole schopni pracovat i v běžných podnicích.

Sociální podnik šumperské školy ocenil i ministr zemědělství Marian Jurečka, který se zúčastnil na konci minulého týdne jeho otevření.

„Myšlenka sociálního podniku je skvělá. Bohužel u nás je takových podniků na rozdíl od zemí západní Evropy zatím velmi málo. Poslední dobou ale přibývají, což je dobře. Myslím si, že bude možné propojit sociální podniky v zemědělské oblasti s konvenčním zemědělstvím,“ sdělil Jurečka.