Fotografie jednoho z jídel, kterými nespokojení rodiče ze šternberské mateřské...

Fotografie jednoho z jídel, kterými nespokojení rodiče ze šternberské mateřské školy argumentují proti současnému dodavateli stravy. | foto: archiv rodičů

Šternberk bude dětem vařit sám, lanaří lidi ze Scolarestu

  • 0
Návrat po roce. O školní stravu dětí ze Šternberku se bude od podzimu opět starat příspěvková organizace města. Vystřídá dosavadního dodavatele jídla, společnost Scolarest, která vypověděla začátkem června radnici smlouvu o pronájmu školních vývařoven. Učinila tak v reakci na kritiku rodičů dětí z několika místních školek.

Scolarest vaří ve Šternberku teprve od loňského září, kdy nahradil právě městskou příspěvkovou organizaci.

„Rada města se podle očekávání přiklonila k tomu, že obnoví městskou příspěvkovku. Školní vývařovny převezme 1. října, tedy ihned poté, co skončí smluvní vztah města a společnosti Scolarest. Je to nejrychlejší řešení. V situaci, kdy jsme byli postaveni před hotovou věc a na zajištění školní stravy máme jen něco málo přes tři měsíce, jsme ani moc neměli na výběr,“ popsal místostarosta Michal Oborný.

Upřesnil, že radnice nemá kvůli omezenému času prostor vypsat výběrové řízení na nového provozovatele vývařoven.

„Pro představu, než jsme se rozhodli pro Scolarest, trvalo to déle než rok, mimo jiné proto, že jsme objížděli města, ve kterých tato firma působí,“ připomněl.

Jeden konkurz město ale přeci jen vypíše, a to na ředitele obnovené příspěvkové organizace. Ostatní zaměstnance se radnice pokusí získat od stávajícího dodavatele školní stravy. Stejným způsobem – jen v opačném gardu – postupoval v loňském roce Scolarest.

„K firmě tehdy přešla přibližně polovina zaměstnanců příspěvkovky. My je, ale i ostatní pracovníky vývařoven teď oslovíme s nabídkou, jestli by nechtěli pracovat pro příspěvkovou organizaci. Očekávám, že o to budou mít zájem, někteří se nás na to sami ptali,“ podotkl Oborný s tím, že na zajištění školní stravy se nyní podílí přibližně tři desítky lidí.

Místostarosta: Je to krok zpátky

Návrat k předchozí praxi však bude podle něj znamenat krok zpět, a to zejména ohledně nabídky jídel. Místostarosta se totiž obává, že příspěvková organizace nebude minimálně v první fázi vařit žákům základních škol – tak jako Scolarest – tři různé hlavní chody.

Možnost výběru jídla školáci získali právě s příchodem firmy, zřejmě i proto nedávná anketa mezi více než tisícovkou žáků vyzněla ve prospěch Scolarestu.

„Nechci předjímat. Nicméně v minulosti, když jsme po příspěvkové organizaci žádali, aby školáci měli jídlo na výběr, jsme dostali informaci, že to buďto neumí, nebo nechce. Dnes víme, že to možné je, a zpestřenou nabídku jídla budeme po příspěvkovce do budoucna požadovat. Teď to ale není priorita, hlavní je zabezpečit hladký přechod na staronového provozovatele vývařoven,“ zdůraznil Oborný.

Kritici současné stravy problém s návratem příspěvkové organizace nemají (redukce nabídky hlavních jídel se školek nedotkne, protože Scolarest mateřinkám dodává jen jedno – pozn. red.).

„Sami jsme žádali, aby školní stravu převzala zpět příspěvková organizace, protože její jídlo bylo lepší,“ řekl před nedávnem člen petičního výboru Tomáš Marek.

Scolarest se už nechce účastnit „lokálního hašteření“

Firma Scolarest převzala šternberské školní vývařovny loni v září a prakticky od prvopočátku se její strava stala terčem kritiky části rodičů z několika mateřinek. Tvrdí, že jídlo dětem ve školkách nechutná a vracejí se domů hladové.

Protesty nespokojených před časem vyvrcholily peticí za „odvolání“ firmy, pod kterou se podepsalo více než 900 lidí. Radnice ovšem jejich požadavek odmítla s vysvětlením, že pro ukončení spolupráce s dodavatelem jídla neexistuje jediný relevantní důvod.

Kritici přesto dosáhli svého, a to poté, co firma Scolarest sama vypověděla radnici smlouvu. Učinila tak bez udání důvodů, její mluvčí Kateřina Vavrochová nicméně MF DNES minulý týden napsala:

„Společnost Scolarest se nadále nechce tohoto lokálního hašteření zúčastňovat, proto podala výpověď, a to i přesto, že finanční benefit ze státních dotací bychom získali až v dalším roce spolupráce s městem Šternberk.“

Kritiku nespokojených rodičů, která v poslední době mířila na kvalitu používaných surovin i jídla jako takového, zástupci Scolarestu v minulosti několikrát odmítli. Mluvčí firmy přitom poukazovala například na výsledky nedávné kontroly hygieniků, které vyzněly ve prospěch Scolarestu.