Záplavy zasáhly po srpnových přívalových deštích především čtvrtě Slavonín a Nové Sady (na snímku ulice Novosadská). Problémy ale mají po větších deštích například i v Droždíně.

Záplavy zasáhly po srpnových přívalových deštích především čtvrtě Slavonín a Nové Sady (na snímku ulice Novosadská). Problémy ale mají po větších deštích například i v Droždíně. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Slavonín dostane poldr už na jaře, radnice bude řešit i problémy Droždína

  • 0
Olomouckou čtvrť Slavonín, kterou nedávno po přívalových deštích vyplavila říčka Nemilanka, aspoň částečně ochrání poldr za sedm milionů korun, jenž by se měl začít stavět už na jaře příštího roku. Kromě toho začnou radní po letech řešit i problémy, které mají po každých deštích obyvatelé Droždína.

Olomoucká radnice se po posledních deštích rozhodla řešit problémy, které přívaly vody v některých čtvrtích přináší.

"Necháme vypracovat studii problematických míst v celé Olomouci. Kromě Slavonína nebo Droždína mají totiž po deštích potíže také lidé v Řepčíně nebo Hejčíně, kde se po masivní výstavbě změnily odtokové poměry. Ukazuje se, že kapacita kanálů nestačí na to, co v poslední době padá z nebe," řekl náměstek primátora Svatopluk Ščudlík.

Při záplavách, které se během druhého srpnového víkendu prohnaly Olomoucí, dopadl nejhůře právě Slavonín. Voda, která se nevešla do koryta Nemilanky, poničila zahrady, dílny i ploty a zalila sklepy, garáže, místní sportovní areál i pozemek základní školy. Jen škody na městském majetku jsou asi 700 tisíc korun.

I proto olomoučtí radní rozhodli, že poldr na Nemilance postaví. "Pracovníci odboru investic už mají za úkol jednat s vlastníky pozemků, kterých se poldr dotkne," dodal Šcudlík. Jejich počet odhadl na stovku.

Jednání s vlastníky pozemků v minulosti zkrachovala

Právě na soukromých vlastnících, kteří odmítli stavbu na svých parcelách, přitom ztroskotala stavba protipovodňové zábrany ve Slavoníně už před půldruhým rokem.

"Šlo o ještě větší rozlivovou plochu než nyní, už jsme kvůli tomu projednávali změnu územního plánu. Místní lidé, kteří na pozemcích chtěli stavět rodinné domy, to však tehdy zastavili," připomněl primátor Martin Novotný.

Předsedkyně komise městské části Slavonín Danuše Boková ale namítá, že magistrát tehdy přípravu projektu protipovodňových úprav zanedbal. "Soukromé vlastníky nikdo neoslovil, dozvěděli se o tom na poslední chvíli, a to už se odmítali pozemků vzdát."

Na poslední záplavě Slavonína se podepsalo hned několik okolností. Jednak nestačilo vodu přitékající z obrovských vybetonovaných ploch nedalekého nákupního a zábavního centra odvádět zanesené koryto Nemilanky. Dále nestačila dešťovou vodu pojmout také retenční nádrž u dálnice.

Pro stavbu nového poldru ve Slavoníně chce město využít místní biokoridor, kde vyroste asi 230 metrů dlouhá a 4,5 metru vysoká hráz. Náklady na její výstavbu chce město z devadesáti procent zaplatit z evropských dotací.

Kromě Slavonínských by se měli v příštím roce dočkat pomoci také obyvatelé Droždína, kterým pravidelně po větších deštích vyplavuje sklepy potok Adamovka. Olomoučtí radní tento týden rozhodli, že nechají vypracovat projektovou dokumentaci tak, aby stavební práce kolem toku mohly v roce 2011 začít.

"Adamovka vypadá jako nevinný potok, ale místní lidi umí pořádně potrápit. Řešíme to s radnicí už dva nebo tři roky. Konečně nastane nějaký posun," přivítala rozhodnutí radnice Eva Tušková, která šéfuje komisi droždínské městské části.