Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kamenického obra čeká restart, nový majitel slibuje investice i více míst

  • 0
Největší kamenická firma v Česku, Slezský kámen, jež se od předloňska zmítala v existenčních problémech, má výrazně ožít. Plánuje to aspoň společnost Slezské kamenolomy, která zadlužený jesenický podnik nedávno koupila. Do technologií chce investovat až 25 milionů, zvažuje i další provozovnu a nová místa.

Nový majitel věří, že skomírající podnik dokáže znovu nastartovat. „Dá se říct, že už máme zmapované procesy, víme, kde jsou slabá místa. Teď budeme pracovat na tom, abychom je odstranili,“ uvedl člen představenstva Slezských kamenolomů a generální ředitel Slezského kamene Andrej Baráth.

„Chceme jednoznačně udržet výrobní portfolio, ale vzhledem k velkému objemu zakázek potřebujeme výrazně navýšit výrobní kapacitu. Slezský kámen má určitě velkou perspektivu,“ dodal.

Ještě letos má dojít na investice do technologie v provozech. „V první vlně počítáme s částkou 20 až 25 milionů korun, které půjdou především do nákupu nové řezné a štípací techniky na zpracování kamene. V současné době je strojní park velmi zastaralý - a to musíme změnit,“ nastínil Baráth.

Do budoucna nevyloučil vybudování dalšího zpracovatelského provozu blízko lomu. Baráth sdělil, že Slezský kámen bude potřebovat také další pracovníky. V současnosti firma zaměstnává kolem stovky lidí.

„Určitě budeme nabírat, už teď poptáváme kameníky, kterých je ale všude velký nedostatek. A taky potřebujeme posílit obchodní tým,“ zmínil šéf Slezského kamene nejvíc nedostatkové profese.

Starosta: Mohli by se vrátit lidé, kteří šli pracovat jinam

Předseda představenstva krajské hospodářské komory Bořivoj Minář čeká, že by se mohlo kamenictví na Jesenicku znovu pozvednout.

„Kamenictví je tradiční jesenický obor. Věřím, že s novým majitelem se Slezský kámen posune výrazně kupředu,“ sdělil.

Největší výrobní provoz má Slezský kámen v Mikulovicích na Jesenicku. Šanci na nová pracovní místa tam vítají.

„Pokud Slezský kámen rozšíří zaměstnanost, bude to jenom dobře. Věřím, že nová šance na zaměstnání může oslovit i lidi, kteří ve Slezském kameni pracovali a našli si po rekvalifikaci práci v jiných oborech mimo region. Ti by se mohli vrátit,“ míní starosta Mikulovic Roman Šťastný. Podle něj byl mikulovický závod v obci vždy důležitým zaměstnavatelem.

„Dlouhodobě se tady neinvestovalo. Určitě budeme rádi, když tu bude moderní továrna na zpracování kamene s dobrou perspektivou pro zaměstnance,“ doplnil Šťastný.

Pro firmu může být problém najít dostatek kvalifikovaných lidí

Pokud se nevrátí před lety propuštění kameníci, bude pro firmu problematické najít další potřebné odborníky. Ti totiž na pracovním trhu nejsou a školy v regionu je nevychovávají. Pomoci v otázce školství může Olomoucký kraj.

„Na Jesenicku se obor kameník vyučoval, ale pro nezájem ze strany mladých lidí zanikl. Pokud si to trh práce vyžádá, budeme uvažovat o obnovení tohoto oboru,“ sdělil vedoucí odboru školství Olomouckého kraje Miroslav Gajdůšek.

Pokud by se obor kameník do vzdělávací nabídky v regionu dostal, vyučoval by se podle Gajdůška opět na Jesenicku, kde se soustřeďuje většina kamenické výroby v kraji.

Slezský kámen se ocitl v problémech poprvé před 14 lety. Následovala restrukturalizace a ještě v roce 2008 zaměstnával 250 lidí. Krize ve stavebnictví ale počet pracovníků ještě snížila o více než stovku a ekonomika podniku se zhoršovala i poté.

Před třemi lety tak už neměl ani na mzdy a část zaměstnanců nedostala za práci několik měsíců zaplaceno. Někteří proto podali návrh na insolvenci, později ho po doplacení mezd stáhli. Konkurzu se však firma kvůli dluhům nevyhnula. Nucenou správu uvalil soud na podnik v březnu 2014, letos v lednu se ho konkurznímu správci podařilo prodat. Firma po celou dobu, co byla v konkurzu, vyráběla.

Slezský kámen se zabývá těžbou a zpracováním kamene. Asi polovinu produkce vyváží do zahraničí. Před Slezskými kamenolomy ji vlastnila ostravská stavební společnost VOKD. Nejvyšších tržeb Slezský kámen dosáhl v roce 1998, kdy vydělal 224 milionů korun. V posledních letech už se tržby pohybovaly pouze kolem 40 milionů ročně.