Budovu přerovské školy Mateřídouška brzy opustí dětí. Radnice ji sloučila s další blízkou školou, pro kterou už vybrala i novou ředitelku. Rodiče ale stále bojují o její záchranu. (ilustrační snímek)

Budovu přerovské školy Mateřídouška brzy opustí dětí. Radnice ji sloučila s další blízkou školou, pro kterou už vybrala i novou ředitelku. Rodiče ale stále bojují o její záchranu. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zánik školy, kde učí zdravé i postižené, se blíží. Rodiče stále bojují

  • 3
Konec nadějí. Tak to vypadá s přerovskou Základní školou Mateřídouška, za jejíž zachování bojují rodiče. Poté, co se radní rozhodli oblíbenou školu, kde se postižené děti učí se zdravými, sloučit pod nedalekou ZŠ Hranická a požádali o výmaz Mateřídoušky ze seznamu škol, totiž nyní město zvolilo novou ředitelku.

Rodiče se s kroky radních stále nehodlají smířit a pokoušejí se rozhodnutí politiků zvrátit. Vedení města se k nim ale příliš vstřícně nestaví.

"Nikdy jsem se jednání nebránil, ale nejsem si jist, že můžeme v této fázi dojít ke shodě," neskrývá pochyby náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín, který má slučování obou škol na starosti.

Ve sporu jde především o to, že podle rodičů radnice slučuje neslučitelné. Tedy školu s integračním programem a klasickou, kde podle nich na potřeby postižených dětí nebude brán takový zřetel.

"Nemůžeme náš boj vzdát, jde o naše děti. Na magistrát jsme předložili návrh na zrušení usnesení, kde bylo odhlasováno zrušení Mateřídoušky a sloučení škol. Podporu tomuto návrhu projevilo podpisem již na tisíc občanů," říká členka školní rady Eva Kretková, která má ve škole dvě děti.

Rodiče mají z nové ředitelky obavy, řada zvažuje dát děti jinam

Jenže celou snahu rodičů komplikuje fakt, že město při slučování škol postoupilo dál. A na návrh komise zvolilo novou ředitelku. Právě toho, že školu povede někdo jiný než Marie Sedláčková, která měla být ve funkci ředitelky Mateřídoušky další dva roky, se rodiče obávají. Ředitel totiž rozhoduje o tom, zda bude v integraci dětí pokračovat.

ZŠ Pod Skalkou - Mateřídouška

Rodiče z širokého okolí do oblíbené přerovské školy vozily děti kvůli integračnímu programu, díky kterému se spolu učily ve třídě děti zdravé, handicapované i nadprůměrně inteligentní. Radní letos rozhodli z ekonomických důvodů o sloučení Mateřídoušky se školou v Hranické ulici. Ze školy rodinného typu tak udělali školu klasickou. Rodičům se to nelíbí.

"Nová ředitelka Věra Václavíčková byla vybrána na základě kvalitní koncepce, kterou předložila. Ta zahrnuje právě i integraci dětí s postižením," zdůvodnil Hluzín.

Rodiče ale z její vize nové spojené školy tolik nadšení nejsou a někteří vážně uvažují o tom, že v novém školním roce děti ze sloučené školy odhlásí a dají je jinam.

"Plány nově jmenované paní ředitelky jsou velice působivé. Je otázka, nakolik je skutečně bude realizovat. Také se uvidí, zda rodičům z Hranické bude po chuti vize nové spojené školy, protože některé z bodů stavěly na důvodech, proč nedat děti na Mateřídoušku," oponuje Kretková.

"Vím o několika rodičích, kteří chtějí dát děti jinam," potvrdila také jedna z maminek Iveta Poljaková.

Město stále může konec školy zrušit, připomínají rodiče

Rodiče z Mateřídoušky ale svůj boj stále nevzdávají. V návrhu, který městu předkládají, je i řešení, jak zachovat chod obou škol.

"Navrhujeme, že bychom do jednoho z pavilonů v Hranické přesunuli další dvě třídy Mateřídoušky, tím by se vyřešila zaplněnost školy. A zároveň by se uvolnily místnosti Pod Skalkou, které by se mohly využít jako další třídy pro mateřskou školu a mateřské centrum," uvádí Kretková.

To ovšem radního Hluzína překvapilo. "Po celou dobu rodiče dětí z Mateřídoušky mluvili o tom, že chtějí malou školu rodinného typu. A teď se paradoxně dozvídám, že chtějí rozšíření školy. Jejich návrh ale respektuji," říká.

Rodiče se také rozhodli v neděli na náměstí T. G. Masaryka uspořádat koncert pro Mateřídoušku. "Výmaz školy nabývá účinnosti k 31. červenci. Do tohoto data ho lze zrušit," připomíná Kretková.