Dle přerovské radnice dokazuje víc dětí u zápisu to, že sloučení základních škol se povedlo. (Ilustrační snímek)

Dle přerovské radnice dokazuje víc dětí u zápisu to, že sloučení základních škol se povedlo. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Sloučení škol se povedlo, rýpl si Přerov do kritiků. Ti nesouhlasí

  • 0
Přerovská radnice se pochlubila úspěchem, kterým podle politiků skončilo loňské sloučení základních škol J. A. Komenského a Mateřídouška. Rodiče krok kritizovali, podle radnice se ale zapsalo víc dětí do prvních tříd.

Mateřídouška, která by v září oslavila 20 let, na začátku školního roku zanikla. Za školu s integračním programem před rokem bojovali učitelé i rodiče marně. I přes ujištění magistrátu, že sloučení půjde hladce, nejsou někteří z rodičů s poměry ve sloučené škole spokojení.

Radnice se ale nyní pochlubila úspěchem u zápisu a nezapomněla si do svých kritiků, kteří proti spojení obou škol hlasitě vystupovali, rýpnout.

"V loňském roce za velkých emocí došlo ke sloučení škol v Předmostí, a dnes se ukazuje, že to nepřineslo negativní dopady, jak někteří proklamovali. Zatímco vloni přišlo do těchto dvou škol dohromady šedesát dětí, letos se dostavilo k zápisu do Základní školy Hranická 76 budoucích školáků," vyjádřil se náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín.

Podle něj je to známka toho, že se sloučení škol, které měly odlišný vzdělávací program, povedlo.

"Nepotvrdily se zprávy o odchodu dětí do jiných škol, ba právě naopak," doplnil Hluzín.

Někteří rodiče dali své děti ze sloučené školy jinam

Jenže podle některých rodičů tvrzení, že dětí z Mateřídoušky neubylo, není zcela pravdivé.

"Své děti jsem zapsala na jinou školu po čtrnácti dnech, přístup nového vedení se mi vůbec nelíbil. Zakázali nám například chodit za dětmi do šaten, neustále jsem se musela s někým dohadovat," říká Iveta Poljaková, jedna z maminek, které proti sloučení škol vystupovaly.

ZŠ Pod Skalkou - Mateřídouška

Rodiče do oblíbené přerovské školy vozili své děti kvůli integračnímu programu, kdy se spolu učily děti zdravé, handicapované i nadprůměrně inteligentní. Radní loni z ekonomických důvodů Mateřídoušku sloučili se školou v Hranické ulici.

Podle Evy Kretkové, jež za Mateřídoušku bojovala nejhlasitěji, odešli i další. Ona sama své dva syny na škole nechala, spokojená však není.

"Ze třídy staršího syna odešlo asi šest dětí. Původně jich bylo 28, osm šlo na gymnázium, v září jich mělo být ve třídě jen čtrnáct," popisuje. Kretková, která se stala členkou školní rady, není spokojená ani s přístupem vedení školy.

"Zpočátku se snažili plnit sliby, které jsme od magistrátu dostali. Zhruba od listopadu vše funguje jako v běžné škole. Vytratil se individuální přístup k dětem, o který nám šlo především," vysvětluje.

Není s čím srovnávat, více dětí bylo u zápisů v celém Přerově

S tím nesouhlasí nová ředitelka školy Věra Václavíčková. Tvrdí, že je vše v pořádku a s rodiči i dětmi škola všechny problémy řeší.

"Sloučení se sice setkalo s bouřlivými reakcemi rodičů, po půl roce fungování školy však mohu říct, že se nám podařily dvě důležité věci. Vytvořili jsme jednotný pracovní tým a daří se nám být otevřenou školou, která bere v úvahu názory rodičů a jejich dětí."

Zda je důkazem o správnosti kroku přerovské radnice větší zájem u zápisu, se podle Petra Hrbka z odboru školství zatím nedá soudit.

"Není s čím srovnávat. O 10 až 15 dětí víc přišlo kvůli silnému ročníku 2008 k zápisu téměř v každé přerovské škole," dodal.