Nespokojení studenti olomouckého gymnázia vyhlásili ve druhé polovině května...

Nespokojení studenti olomouckého gymnázia vyhlásili ve druhé polovině května týdenní bojkot obědů, zapojili se i někteří učitelé. | foto: facebook.com/Stávka-Proti-Školní-Jídelně-115283369042204

Bojkot obědů vynesl gymnazistům druhé jídlo na menu i návštěvu Pohlreicha

  • 33
Výběr ze dvou jídel, od září navíc i salátový bar. Studenti Slovanského gymnázia Olomouc, kteří na protest proti špatné kvalitě dovážených jídel týden bojkotovali školní obědy, se domohli přinejmenším lepšího servisu. Netradiční stávka navíc přilákala populárního televizního „šéfa“ Zdeňka Pohlreicha.

„Naším cílem je zkvalitnit služby a vyjít studentům maximálně vstříc. Budeme jim proto nabízet dvě jídla a od nového školního roku také možnost objednávat si u nás i svačinky, které ve školní jídelně děláme,“ prohlásil Karel Goš, ředitel Gymnázia Hejčín, pod které patří od letošního ledna vývařovna, z níž se jídla dováží na francouzskou sekci Slovanského gymnázia (SGO).

Právě jeho studenti protest zorganizovali. Bojkot zvolili jako krajní řešení poté, co ztroskotaly pokusy o nápravu ze strany jejich rodičů a vedení školy. Gymnazisté si už asi dva roky stěžují, že na talíř dostávají jídla často nedochucená, nebo naopak přesolená, a přílohy, jako těstoviny, rýže nebo brambory, bývají převařené.

Ze zhruba 240 strávníků z budovy v Pasteurově ulici proto týden chodilo na obědy sotva dvacet dětí.

„Dvě jídla nebyl náš primární cíl, šlo nám hlavně o zlepšení kvality obědů. Ale i tak jsme za to rádi. Je fajn, že budeme mít možnost výběru,“ řekl Adam Šimák, jeden z hlavních organizátorů protestní akce.

Na rozdíl od studentů v hlavní budově Slovanského gymnázia, kteří mají na výběr až ze tří jídel, Šimák a jeho spolužáci dosud dostávali jen jednu variantu oběda.

Vedení Slovanského gymnázia se léta řídilo kolaudačním rozhodnutím, které stanovilo, že jeho jídelna v Pasteurově ulici je vhodná pro servírování pouze jednoho jídla. Po medializaci bojkotu se to ale podařilo rychle změnit.

„Z rozhodnutí, které bylo vydáno v době, kdy jsem ještě nebyl ředitelem, nebylo zřejmé, zda je omezení dáno vybavením, nebo prostorem. Proto jsem začal jednat s krajskou hygienickou stanicí. Metodička pro stravování dětí a mládeže se dostavila do školy, já vysvětlil náš návrh a ona ho odsouhlasila,“ popsal ředitel SGO Radim Slouka. Škole stačilo pořídit pouze další ohřívací zařízení.

Problém není v rozmlsanosti několika dětí, říká ředitel

I Slouka ale upozornil, že cílem protestu studentů nebylo vykřičet si dva druhy jídel, nýbrž jejich lepší kvalitu.

„Opakovaně se stávalo, že k nám jídlo přijelo už ve stavu, ve kterém byla ostuda ho nakládat na talíř, a také to, že jídla přišlo výrazně menší množství, než přijít mělo. Stížností neubývalo, naopak se množily,“ vysvětlil Slouka.

Ještě před třemi lety zásobovala gymnázium obědy Základní škola Demlova, se kterou byli podle Slouky všichni spokojeni. „Dokladem bylo, že v tu dobu prakticky všichni studenti a učitelé včetně mě chodili na obědy. V poslední době už je stav takový, že i přesto, že nabízíme stravování dalším dvěma školám, máme čísla o třetinu nižší než v době, kdy jsme z Demlovy zásobovali jen sami sebe,“ vypočítal ředitel.

„To svědčí o tom, že problém není v rozmlsanosti několika dětí na francouzské sekci, ale systémově ve stravě jako takové,“ doplnil ředitel.

„Šéf“ Pohlreich dal studentům za pravdu, ale zastal se i kuchařů

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který v hejčínské kuchyni strávil několik dní a ke sporákům vytáhl také protestující studenty i ředitele Slovanského gymnázia, dal středoškolákům částečně za pravdu. Zastal se však i kuchařů.

„Tahle jídelna je plná skvělých lidí, kteří ale vaří trochu moc stereotypně. Bojí se jídlo dochutit, protože se někdo na úřadech rozhodl, že jídlo v jídelnách nesmí být dochucené,“ citoval Pohlreicha Deník.

Student Adam Šimák tvrdí, že řada věcí se podařila vyřešit už během natáčení Pohlreichovy show.

„Přesvědčil jsem se, že jednotlivé kuchařky nenesou vinu na tom, jak jídlo ve finále vypadá, za výslednou chuť odpovídá vedoucí jídelny a vrchní kuchař, kteří připravují jídelníček a dochucují,“ poznamenal gymnazista, jenž pomáhal válet těsto na buchtičky se šodó a krájet hovězí maso do vývaru.

Zda se úroveň obědů zlepšila, chtějí studenti posoudit až na začátku nového školního roku.

„Kdyby se všechno vrátilo do starých kolejí, asi bychom nejdřív upřednostnili klidný dialog s Hejčínem. Kdyby to ale nepomohlo, neměli bychom problém bojkot zopakovat,“ uzavřel Šimák.