Předseda představenstva Okresní hospodářské komory Olomouc Tomáš Sýkora, který prosazuje, aby nové firmy v Olomouckém kraji platily nižší daně.

Předseda představenstva Okresní hospodářské komory Olomouc Tomáš Sýkora, který prosazuje, aby nové firmy v Olomouckém kraji platily nižší daně. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Snižte novým firmám v chudých krajích daně, navrhla hospodářská komora

  • 1
Okresní hospodářská komora v Olomouci přišla s návrhem, jak pozvednout chabou ekonomickou sílu zdejšího regionu. Kraji, který patří k ekonomicky nejslabším v zemi, by podle takzvané Olomoucké výzvy měly pomoci mimořádné daňové úlevy pro firmy, které sem nově přijdou.

Hospodářská komora chce do kraje nalákat investory na podmínky, které jinde v Česku nemají.

Firmy by za to, že by v regionu zůstaly aspoň pět let a zaměstnaly několik desítek lidí, odváděly státu nižší daně - v ideálním případě až o 3 procenta. Politikům se ale takový krok moc nezamlouvá. Komora nicméně věří, že svým nápadem rozpoutá rozsáhlou diskuzi.

"Situace v Olomouckém kraji je špatná a my se dostáváme do nezáviděníhodných ekonomických čísel. Proto k nám potřebujeme nalákat firmy. Ne takové, které jsou napojené na veřejný rozpočet. Protože když dostávají zakázky od státu a stát ty prostředky nemá, tak je nemá kdo vyplácet. My potřebujeme společnosti, které budou mít výrobu, na niž si vydělají samy. A ty nepřitáhneme jinak než daňovou výhodou," uvedl předseda představenstva Okresní hospodářské komory Olomouc Tomáš Sýkora.

"Je to šance i pro další kraje"

"Musíme tlačit na to, aby se snížila daňová sazba pro firmy, které budou v našem kraji podnikat. Samozřejmě za určitých podmínek - firma, která by sem vstoupila, by například měla za povinnost fungovat tady aspoň 5 let a musela by zaměstnat minimálně 10 až 200 lidí. Kraj by se tímto krokem postavil na nohy," popsal Sýkora.

Na podobné výhody by podle Sýkory mohlo dosáhnout více krajů. Cesta k nim je jednoduchá. Zjednodušeně řečeno - být na tom ekonomicky špatně.

"Míra nezaměstnanosti musí v těchto krajích přesahovat po dobu šesti měsíců minimálně desetiprocentní hranici a hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele daného kraje by se pohyboval pod 80 procenty HDP na jednoho obyvatele České republiky," popsal Sýkora.

Politici návrhu příliš nevěří...

Možnosti podnikatelské podpory sepsala hospodářská komora do takzvané Olomoucké výzvy. Poslala ji dalším hospodářským komorám a předala politikům. Právě ti se však k výzvě staví opatrně.

"Myslím, že je pozitivní cokoli, co může pomoci podnikatelům v regionech s vysokou nezaměstnaností, tedy i nižší zdanění. Já ale vidím jako snáze průchodné a přijatelnější dosáhnout pro tyto regiony a jejich podnikatele snížení nákladů za práci - aby odvody placené zaměstnavateli byli nižší než jinde. Dá se uvažovat i o úlevách pro začínající podnikatele," konstatoval náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák.

Své "ale" má i poslankyně Lenka Andrýsová. "Jsem ráda, že hospodářská komora v Olomouci přemýšlí nad tím, jak podpořit méně rozvinuté regiony. Osobně si ale myslím, že už dnes mohou nalákat investory a podnikatele na své konkurenční výhody. Tyto regiony nabízí podnikatelům nižší náklady díky nižším mzdám, nižším pronájmům a dalším pobídkám. To, co náš kraj potřebuje, je kvalitní infrastruktura, nápady a odvaha podnikatelů," sdělila Andrýsová.

...a ministerstvo je jednoznačně proti

Obdobně mluví jesenický poslanec a bývalý starosta Jeseníku Jiří Krátký. "S myšlenkami na nižší daně jsme si hráli od 90. let, ale opakovaně jsme narazili. Já bych to určitě podpořil, ale jako reálnou tuto záležitost nevidím. Spíš bych si představoval masivnější podporu podnikání ze strany státu a krajů, především na Jesenicku," uvedl Krátký.

Vyloženě proti Olomoucké výzvě je pak ministerstvo financí. "Cílem ministerstva financí je zjednodušit daňový systém, snížit počet výjimek a snížit administrativní náklady státu a daňových poplatníků. Olomoucký návrh je však v naprostém rozporu s tímto úsilím. Naopak by daňový systém značně zkomplikoval a administrativní náklady zvýšil. Podpora méně vyspělých regionů se má dít a děje se především na výdajové straně rozpočtu," prohlásil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Sýkora si z pochybností a skepse k Olomoucké výzvě těžkou hlavu nedělá. "Já si myslím, že je důležité jednat s politiky, aby se jim jasně nastavilo zrcadlo a řeklo jim, v jaké situaci ty slabé kraje jsou. Je důležité jim vysvětlit, že slabé kraje daňové zvýhodnění potřebují, protože jinak jsme v začarovaném kruhu a i peníze, které přicházejí ze strukturálních fondů, se pouze spotřebují, ale nepromítnou se do ekonomiky dané oblasti," doplnil Sýkora.

"Nebude to jednoduchá diskuze. Ale ono i když něco řeknete partnerovi, a ten to odmítne, tak po určité době nad tím začne přemýšlet. To je cesta k tomu, by se to prodiskutovalo," dodal.

,