Vizualizace Sochorových kasáren po plánované proměně za stovky milionů korun (pohled z třídy 17. listopadu). | foto: ječmen studio

Místo kasáren vzniknou u centra Olomouce tři stovky bytů i střešní vily

  • 1
Nová ulice, vnitroblok se zelení a především domy s 350 byty zřejmě nahradí šedivé vojenské ubikace, kanceláře a sklady v bývalých Sochorových kasárnách nedaleko historického centra Olomouce. Projekt s názvem Bydlení Šantova přijde podle hrubých odhadů na několik stovek milionů korun.

Obytný komplex budou tvořit dva bloky domů s menšími obchody a službami v přízemí a byty v dalších patrech.

„Společnost Sochorova stavební - konsorcium firem K-Stav stavební a Stafos Real - plánuje výstavbu 350 bytů širokého spektra standardu. Od malých přes dvoupokojové a třípokojové byty po střešní vily a mezonety,“ popsal architekt Lukáš Blažek z Ječmen studia, které má projekt na starosti.

O konkrétních cenách bydlení je zatím podle něj předčasné se bavit. „Nebude ale nijak vybočovat z běžných cen bytů v olomouckých novostavbách. Každopádně developeři nemají obavy z toho, že by se byty neprodaly,“ řekl architekt.

K podobě budoucího komplexu uvedl, že jeho součástí bude zelený vnitroblok, který bude vizuálně propojený s třídou 17. listopadu skrz výlohy obchodů. „Vnitroblok je koncipován jako otevřené živé místo. Na noc se ale bude zamykat tak, jak je tomu například v Anglii,“ upřesnil Blažek.

Součástí projektu bude nová ulice i s kamenným náměstím

V lokalitě rovněž vznikne nová ulice. Zjednodušeně řečeno povede ze třídy 17. listopadu do Šantovy ulice, a to v místě, kde je dnes Šantova ulice zaslepená, přes stávající bránu do kasáren (se zachováním ovšem projekt nepočítá - pozn. red.) k rondelu ve Wittgensteinově ulici.

Z kasáren budou byty

„Při příjezdové cestě k nedalekému obchodnímu centru Šantovka dále vznikne nové kamenné náměstí s kavárnou a vstupem do vnitrobloku,“ upřesnil Blažek s tím, že plán investorů řeší i parkování v obytném komplexu, které majitelé aut najdou v podzemí a v novém parkovacím domě.

Celý projekt navazuje podle Blažka na cennou zástavbu z konce 19. století slavného architekta Camilla Sitteho podél nedaleké třídy Svobody a zároveň ctí původní stopu kasárenských budov.

„Objekty, jejichž stav to umožňuje, zachováme. Po přestavbě a doplnění podlaží budou tyto stavby součástí celého nového bloku. Navenek vznikne pevný, vizuálně uzavřený blok, který svou výškou nepřekročí limity územního plánu,“ ujistil Blažek.

Hotovo by mělo být v roce 2019 či 2020

Co se týče časového harmonogramu, dělníci podle něj již začali s demolicí nevyhovujících vojenských staveb. Ukončit by ji měli v září. Samotnou výstavbu, respektive její první etapu, by investoři chtěli zahájit v prvním čtvrtletí příštího roku. Jako první se pustí do budování domů podél třídy 17. listopadu.

„Předpokládaný konec první etapy výstavby, který bude zahrnovat vybudování více než poloviny plánovaných 350 bytů, veškerých inženýrských sítí či nové ulice, je rok 2018. Následovat budou další tři etapy, přičemž k dokončení celého projektu by mohlo dojít v roce 2019 či 2020,“ nastínil Blažek s tím, že investice si řádově vyžádá stovky milionů korun, neměla by ale přesáhnout miliardu.

Bezmála dvouhektarový areál Sochorových kasáren využívala do poloviny roku 2010 především 6. polní nemocnice, a to pro administrativu, skladování či ubytování. Poté se ministerstvo rozhodlo kasárna vyřadit jako nepotřebný majetek.

Prodej areálu se táhl zhruba dva roky. Na začátku - v prosinci 2011 - za něj ministerstvo chtělo 220 milionů korun. Nakonec stát za kasárna dostal 68 milionů od předsedy představenstva fotbalové Sigmy Josefa Lébra. Většinu někdejšího vojenského areálu následně podnikatel prodal společnosti Sochorova stavební.

V Olomouci se chystají i další velké bytové projekty. Například investoři kolem společnosti Nová Sladovna chtějí postupně vybudovat v areálu bývalých mrazíren a sladoven u hotelu Ibis ve Wolkerově ulici komplex o rozloze zhruba pěti fotbalových hřišť, jehož součástí by mělo být pět domovních bloků s obchodními pasážemi, kancelářemi a pětistovkou bytů (více čtěte zde).