Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý u krajského soudu v Brně.

Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý u krajského soudu v Brně. | foto: ČTK

S námitkou podjatosti exšéf OP Prostějov neuspěl, druhý proces může začít

  • 0
Několik měsíců se bývalý ředitel zkrachovalého OP Prostějov František Tuhý snažil přesunout svůj proces k jinému soudu, než je ten prostějovský. Obává se, že zdejší soudci mohou být podjatí, protože ve městě zaměstnával tisíce lidí. Všechny námitky nyní krajský soud definitivně zamítl.

Pět let po krachu oděvního gigantu OP Prostějov, který skončil s dvoumiliardovým dluhem a více než pěti sty věřiteli, je u konce pouze jediný případ, který policie v souvislosti s neslavným hospodařením firmy vyšetřovala. Tato kauza skončila osvobozujícím rozsudkem.

Tuhému se totiž v létě podařilo přesvědčit Vrchní soud v Olomouci, že na prémie ve výši 26 milionů korun, které si jako ředitel podniku vyplatil, měl nárok. Zatímco Krajský soud v Brně ho za zpronevěru potrestal pěti lety vězení a nařídil mu, že 26 milionů musí vrátit, vrchní soudci měli diametrálně odlišný názor. Tuhý podle nich zákon neporušil, a soud ho obžaloby zprostil.

Hlavního akcionáře, bývalého ředitele a později šéfa dozorčí rady OP Františka Tuhého, ale nyní v Prostějově čeká další odkládaný proces.

Exředitel nicméně čelí obžalobě, že v letech 2004 až 2008 šel při pronájmech podnikových prodejen v Prostějově na ruku své dceři a zeťovi, a z textilky tak zmizelo více než deset milionů korun. Tuhý to odmítá a naopak tvrdí, že transakce byly pro podnik výhodné.

Místní soud může být zaujatý, tvrdí bývalý ředitel

Obžalobu z porušování povinností při správě cizího majetku, kde hrozí až osm let vězení, státní zastupitelství v Prostějově podalo na Tuhého začátkem letošního roku, ale exředitel namítl podjatost soudu.

Argumentuje mimo jiné tím, že v roce 2008 podnik zaměstnával v Prostějově kolem tří tisíc lidí, a proto existuje pochybnost, že osoby, které by zasedly v senátu, by k obviněnému nemusely být objektivní z důvodů svých příbuzenských vztahů k bývalým zaměstnancům OP.

Z procesu se kvůli možné podjatosti dokonce vyloučila i sama soudkyně, která v Prostějově dostala případ na stůl. Krajský soud v Brně to ovšem neakceptoval.

„Proti rozhodnutí soudkyně jsem podal stížnost a krajský soud mi dal za pravdu,“ potvrdil žalobce Jaroslav Miklenda z Prostějova.

Obhajoba: Nesouhlasíme, k Ústavnímu soudu ale nepůjdeme

Tuhého advokát Tomáš Vymazal z Olomouce sdělil, že rozhodnutí krajského soudu obhajoba bere na vědomí, i když s ním nesouhlasí.

„Teoreticky ještě existuje možnost obrátit se na Ústavní soud, ale dohodli jsme se, že obhajoba touto cestou nepůjde. Na druhé straně, když sama soudkyně zvážila, že by v procesu mohla být ovlivněná, tak by to mělo platit. Nám se nejedná o nějaké obstrukce, ale o meritum věci,“ prohlásil obhájce Vymazal.

Stanovisko prostějovské soudkyně Hany Greplové se získat nepodařilo. Již dřív naznačila, že se rozhodnutí krajského soudu podřídí.

„Musíme počkat, jak soud rozhodne,“ řekla Greplová.

Soudkyně má na starosti i další kauzu kolem krachu OP

Ta má přitom na prostějovském soudu na starosti i druhý případ okolo OP Prostějov, ve kterém čelí obžalobě z porušování povinností při správě cizího majetku bývalý šéf představenstva Milivoj Žák a podnikatelka z Písku.

Jde v něm o šest let staré obchody s oděvy, při kterých mezi OP a koncového zákazníka vstoupila zprostředkovatelská firma Oděvy Praha, a ta podle žalobců z podniku vysávala peníze. Žákovi, který vinu odmítá, hrozí až pět let vězení.

Při vyšetřování podezřelých transakcí okolo Oděvů Praha kriminalisté narazili také na třetinového vlastníka OP a pražského advokáta Romana Hanuse, jehož roli v celém případu nadále prověřují.

„Nevylučuji, že jsme Oděvům Praha ze začátku pomáhali, ale o tendrech se Sazkou nebo Národním divadlem, o které v obžalobě jde, mi není nic známo,“ vypověděl Hanus jako svědek před pár dny u prostějovského soudu. Od roku 2000 jeho advokátní kancelář dělala pro OP právní servis, Hanus se později stal členem představenstva, nakoupil akcie OP a nakonec byl i v dozorčí radě firmy. Rozsudek v případu Oděvů Praha padne nejdříve začátkem příštího roku.