Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý u krajského soudu v Brně. | foto: ČTK

Měly nejlepší výsledky, hájil exšéf OP u soudu pronájem prodejen rodině

  • 2
Prostějovský okresní soud znovu otevřel kauzu bývalého generálního ředitele OP Prostějov Františka Tuhého, který čelí obžalobě z poškození firmy. A to tím, že dvě prodejny v Prostějově pronajal nebo prodal svým příbuzným. Žalobce vyčíslil škodu na deset milionů korun, Tuhý jakékoliv provinění odmítá.

Tuhý, který je obžalován z porušení povinnosti při správě cizího majetku, ve středu před prostějovským soudem v kauze vypovídal už podruhé. Loni v květnu při předběžném projednání obžaloby soud jeho stíhání zrušil, krajský soud mu však případ vrátil.

Státní zástupce Tuhého viní, že firmu připravil o 10,6 milionu korun pronájmem prodejen v Plumlovské a Žeranovské ulici v Prostějově v letech 2004 až 2008 své dceři a zeti. Uzavřeno bylo s nimi nájemné ve výši deset procent z dosaženého obratu.

„Věděl, že tato smlouva neodpovídala běžné praxi a byla pro akciovou společnost ekonomicky nevýhodná,“ řekl žalobce Jaroslav Miklenda. Tuhý podle něj navíc svévolně rozhodl o prodeji majetku podniku do vlastnictví jeho rodiny, přičemž nákup nemovitosti byl poté financován prostřednictvím nájmu podniku.

Tuhý jakékoliv nezákonné jednání popřel. „Odmítám obžalobu ve všech směrech, a to od samého počátku. Je naprosto neopodstatněná, je vedena vůči mé osobě zaujatě a nepřihlíží k objektivním skutečnostem, jako jsou výsledky prodeje,“ řekl.

„Z těch je zřejmé, že prodejny Plumlovská a Žeranovská dokázaly přinášet nejlepší prodejní výsledky s nejmenšími náklady. Nelze tedy dovodit, že podepsáním nájemních smluv jsem poškodil Oděvní podnik a nepostupoval jsem jako řádný hospodář,“ dodal.

„Obchod patřil po celou dobu mezi tři nejlepší v síti OP“

Kromě toho se hájí tím, že obratové nájemné bylo v tomto případě pro společnost podstatně výhodnější. Podle něj výhodnost obratového nájemného oproti fixnímu potvrdil i znalec.

Jako příklad uvedl, že prodejna Plumlovská prodala v roce 2007 zboží za 27 milionů korun, což bylo téměř třikrát tolik než prodejna Opavská.

„Patřila po celou dobu mezi tři nejlepší obchody, které měl OP ve své síti,“ dodal bývalý generální ředitel.

„Nikdy jsem nejednal proti zájmu firmy,“ doplnil posléze s tím, že za jeho působení firma prosperovala.

Soud bude kvůli vazbám na zaměstnance podjatý, namítal Tuhý

Kauzou se soud v hlavním líčení začal zabývat více než dva roky po podání obžaloby. Měsíce případ brzdily námitky Tuhého, který se snažil zabránit projednání případu u prostějovského soudu kvůli možné podjatosti.

Námitku zakládal mimo jiné na tom, že v roce 2008 podnik zaměstnával v Prostějově kolem tří tisíc lidí, a proto existuje pochybnost, že osoby, které by zasedly v senátu, by k obviněnému nemusely být objektivní z důvodů svých příbuzenských vztahů k bývalým zaměstnancům OP.

Z procesu se dokonce kvůli možné podjatosti chtěla vyloučila i sama soudkyně, která dostala případ na stůl. Krajský soud v Brně to ovšem neakceptoval.

Soud pak ale loni v květnu trestní stíhání zastavil. Připustil sice, že Tuhého jednání je na hraně, trestní odpovědnost ale nenašel.

„Samozřejmě je otázka, zda je etické prodávat a pronajímat majetek příbuzným, to však byla věc OP, a ne soudu. Podle nás nelze hovořit o tom, že by nájemní smlouvy byly nevýhodné,“ konstatovala tehdy předsedkyně senátu Hana Greplová. Krajský soud však následně verdikt zrušil.

OP Prostějov v dobách své největší slávy zaměstnával až deset tisíc lidí. V roce 2010 ale skončil v konkurzu s dluhy přes dvě miliardy a více než pěti sty věřiteli. Rozprodej majetku na pokrytí dluhů zdaleka nestačil.

Zachránit se nakonec podařilo pouze jedinou fungující dílnu obleků na míru pro bohatší, vesměs zahraniční klientelu. Rozsáhlé pozemky v rámci konkurzu koupili podnikatelé se železem z Prostějovska, budovu odstřelili, půdu vyčistili a nabízejí ji k prodeji.

Podívejte se, jak tuna dynamitu poslala k zemi haly OP Prostějov

28. června 2014

,