Bývalý zaměstnanec olomouckého Farmaku, chemik Ondřej Kysilka, dostal podmínku za výrobu drog přímo ve firemní laboratoři.

Bývalý zaměstnanec olomouckého Farmaku, chemik Ondřej Kysilka, dostal podmínku za výrobu drog přímo ve firemní laboratoři. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Bývalý laborant Farmaku dostal za výrobu drog v práci podmínku

  • 5
Tříletým podmíněným trestem se zkušební dobou na pět let potrestal olomoucký soud laboratorního technika Ondřeje Kysilku, který loni v srpnu vyrobil v laboratoři olomoucké chemicko-farmaceutické společnosti Farmak drogy podobné pervitinu.

„Od počátku bylo bez jakýchkoli pochyb zřejmé, že látky, které vyrobil, jsou uvedené mezi psychotropními látkami. Jejich výroba je zakázaná a sankcionována,“ uvedl soudce Aleš Vašků, který kromě trestu uložil Kysilkovi ještě ambulantní ochranné léčení.

„Přijmu jakýkoliv spravedlivý trest,“ řekl sám Kysilka při závěrečném slovu před vynesením verdiktu.

Podle žalobce vyrobil třiatřicetiletý inženýr v laboratoři Farmaku mefedron, efedron a roztok metachalonu a 4-methylpropiofenonu. Záhy se ale na vše přišlo. Kysilka se přiznal, nesouhlasil pouze s množstvím drog, které podle obžaloby vyrobil. Tvrdil, že v případě 1,5 kilogramu efedronu šlo o nečistou chemikálii, která obsahovala samotné drogy podstatně méně.

Právě množství čisté psychotropní látky, které se podařilo Kysilkovi vyrobit, sehrálo v případu velmi důležitou roli. Soud s pomocí odborníků stanovil, že šlo o 1034krát více než množství větší než malé.

Kysilkův případ by tímto při stanovení výše trestu spadal do třetího odstavce příslušného zákona - jde o velký rozsah. A to poměrně těsně, neboť hranicí mezi druhým a třetím odstavcem je tisícinásobek množství většího než malého.

Muži pomohlo, že drogy nechtěl prodávat ani dál distribuovat

Toto ovšem není jediný rozhodující faktor. Soudy obecně v těchto případech přihlíží i k dalším okolnostem. Například k tomu, jak dlouho obžalovaný drogu vyráběl, zda a komu ji distribuoval či jestli ji vyráběl kvůli penězům. A právě toto Kysilkovi pomohlo. Svoji roli sehrálo také to, že v jeho současné práci je s ním zaměstnavatel zcela spokojený.

„Zaobírali jsme se tím velmi důkladně a dospěli jsme k názoru, že je třeba právní kvalifikaci upravit na druhý odstavec,“ podotkl Vašků. Při stanovení výše trestu se tak dostal do sazby v rozmezí dvou až osmi let.

Soud zohlednil mimo jiné to, že se bývalý chemik Farmaku přiznal. Vyšetřovatelé navíc neprokázali, že by někomu dalšímu drogu předával či prodával.

„Obžalovaný se plně doznal, vysvětlil okolnosti, kterého ho k tomu vedly. V tomto směru neměl soud problematickou pozici,“ uvedl Vašků.

„Klíčové je, že látky byly určeny obžalovanému. Nebylo prokázáno, že by to chtěl distribuovat či se obohatit prodejem. Nic nenasvědčuje tomu, že by se podílel na distribuci drog či byl součástí drogového prostředí,“ dodal.

Závislost na drogách způsobil stres, řekl obžalovaný soudu

Bývalý chemik se přímo v soudní síni vzdal práva na odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na jeho zvážení. Rozsudek však chemik ani jeho obhájce komentovat před soudní síní nechtěli.

„Vyjádříme se, až to bude pravomocné,“ podotkl advokát.

Kysilka do Farmaku nastoupil loni v únoru poté, co úspěšně dokončil protialkoholní léčbu. V laboratoři pracoval na důležitém projektu, kvůli kterému se prý dostal pod tlak vedení. Soudu řekl, že právě stres byl příčinou vzniku závislosti na drogách, pro jejichž výrobu si postup našel na internetu.

„Zjistil jsem, že to na mě funguje, vyjasnila se mi hlava. Vědecké články, které mi trvaly týden, jsem zvládl za několik hodin. Pak jsem do toho spadl, bylo to rychlejší než s alkoholem. Dostal jsem se do stavu, kdy jsem nemohl bez drog fungovat. Stala se ze mě fyzická troska,“ uvedl chemik, který nyní pracuje jako manažer jiné firmy, jež se zabývá výrobou kosmetiky.

, ,