Žalobce navrhuje pro někdejší náměstkyni olomouckého primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou tři roky vězení. Bývalého lidoveckého radního a znalce Jana Dostála chce potrestal podmínkou.

Žalobce navrhuje pro někdejší náměstkyni olomouckého primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou tři roky vězení. Bývalého lidoveckého radního a znalce Jana Dostála chce potrestal podmínkou. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Žalobce navrhuje expolitičce tři roky vězení za podezřelý prodej domu

  • 3
Ani jeden z důkazů obhajoby souzené exnáměstkyně olomouckého primátora na státního zástupce nezafungoval. Daniel Němec si stojí za svým. Expolitička Hana Kaštilová-Tesařová z ČSSD má jít za podezřelý prodej secesního paláce na třídě Svobody za mříže. Podle Němcova návrhu na tři roky. Sama vinu odmítá.

Souzený je také bývalý lidovecký radní a znalec Jan Dostál. Toho Němec chce potrestal podmínkou. Obhájci ale mají jiný názor. Souzenou dvojici ve čtvrtek navrhli zprostit obžaloby.

Proces s olomouckými expolitiky Kaštilovou-Tesařovou a Dostálem začal u olomouckého okresního soudu letos v únoru. Obvinění padlo na podzim roku 2013. Teď jde proces do finále.

Ve čtvrtek žalobce a obhájci vystoupili se závěrečnými řečmi. Na řadě už je jen verdikt. Soudkyně Zuzana Vladyková ho vynese příští týden ve čtvrtek v deset hodin dopoledne.

Žalobce Němec je o vině bývalé náměstkyně a radního přesvědčen. Na závěr zhruba dvouhodinové závěrečné řeči uvedl, že by Kaštilovou-Tesařovou poslal nepodmíněně na tři roky do věznice s ostrahou.

„Vykonávala svoji pravomoc způsobem odporujícím zákonu. To je zcela zjevné,“ podotkl Němec s důrazem na to, že Kaštilová-Tesařová podle něj městu uškodila.

U Dostála žalobce navrhl podmíněný trest a také pětiletý zákaz psaní znaleckých posudků.

Obhájci někdejších politiků však mají za to, že jsou jejich klienti nevinní. Ani mezi černou a bílou není tak velký rozdíl, jako mezi názory žalobce a advokátů na vinu souzené dvojice.

„Obžaloba je od počátku v naprosté důkazní nouzi. Prosím, abyste moji klientku zcela zprostili obžaloby,“ uvedl advokát Leoš Viktorin.

Podle obžaloby politička chtěla město poškodit

Jádrem kauzy je palác na třídě Svobody. Město Olomouc ho prodávalo v roce 2009. Na magistrátu za to v roli náměstkyně primátora zodpovídala právě Kaštilová-Tesařová.

Důležitou roli v případu hrají znalecké posudky, jejichž autoři lukrativní dům u centra Olomouce oceňují. Jako první se mu kvůli plánovanému prodeji před lety věnoval olomoucký znalec Josef Dvořák. Budovu ohodnotil na 49,5 milionu korun.

Po pěti měsících ovšem vstupuje do kauzy posudek od souzeného Dostála. Dům ocenil na 32 a po aktualizaci na 34 milionů.

Za tuto cenu se palác postavený začátkem 20. století na konci roku 2009 prodal. Transakci schválili zastupitelé. Dvořákův dražší a pro město tedy výhodnější posudek Kaštilová-Tesařová podle obžaloby shodila ze stolu. Dál pracovala pouze s údaji od Dostála. Město se pak jimi řídilo i při samotném prodeji.

Němec je proto přesvědčený, že Olomouc kvůli političce prodělala. „Jde o vysoce nebezpečný čin. Obžaloba má za nepochybné, že jednala ve snaze poškodit město,“ zdůraznil žalobce.

Samotné Kaštilové-Tesařové to podle něj muselo být jasné především ve chvíli, kdy měla v ruce Dvořákův i Dostálův posudek.

„Musela si být vědoma, že budova bude prodána za částku nižší o zhruba 15,5 milionů korun,“ popsal žalobce s ohledem na cennový rozdíl mezi oběma posudky.

Na začátku procesu škodu města Němec vyčíslil na zhruba šest milionů. Včera ji ovšem v závěrečné řeči snížil na milion.

A to v návaznosti na to, že nová majitelka paláce podle něj vypověděla, že by v krajním případě za dům zaplatila i 35 milionů. Tento milion mají v případě odsouzení expolitici podle Němcových představ Olomouci vrátit.

Kaštilová-Tesařová: Kauza mě stála kariéru a zdraví

Poté se ke slovu dostali obhájci a obžalovaní. Viktorin, který zastupuje Kaštilovou-Tesařovou, spolu s Dostálovým obhájcem Petrem Konečným opět napadli znalecký posudek, na němž doposud obžaloba z podstatné části stála.

Jeho autoři z Ústavu soudního inženýrství z brněnského VUT palác na třídě Svobody ohodnotili na 47,5 milionu. Tedy na téměř shodnou částku jako znalec Dvořák.

„Stanovení ceny je chybné. Pro případ je tento posudek absolutně nepoužitelný,“ míní Viktorin. Konečný šel dál. „Tento posudek je nepoužitelný pro cokoli.“

Advokáti už dříve klíčovému dokumentu vytýkali, že vychází z podstatné části jen z podkladů, jež dodala policie. Brněnští znalci si za dokumentem stáli. „Policie na nás nekladla žádný nátlak,“ podotkl tehdy znalec Milan Šmahel z VUT.

Obhájci tak včera soudkyni požádali o zproštění obžaloby. Na své nevinně trvali i obžalovaní. „Cítím se naprosto nevinná. Kauza mě stála politickou kariéru a zdraví,“ uzavřela Kaštilová-Tesařová.