Někdejší náměstkyni primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou z ČSSD a radního a znalce Jana Dostála z KDU-ČSL žalobce původně vinil ze zhruba šestimilionové škody.

Někdejší náměstkyni primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou z ČSSD a radního a znalce Jana Dostála z KDU-ČSL žalobce původně vinil ze zhruba šestimilionové škody. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Soud zprostil expolitičku obžaloby za podezřelý prodej městského paláce

  • 1
Při podezřelém prodeji secesního paláce na olomoucké třídě Svobody neporušili tehdejší náměstkyně primátora Hana Kaštilová-Tesařová (ČSSD) a bývalý lidovecký radní a soudní znalec Jan Dostál zákon. Rozhodl tak olomoucký okresní soud. Obžaloba je vinila, že dům byl kvůli nim prodán pod cenou.

„Nebylo jednoznačně prokázáno, že skutky popsané v obžalobě jsou trestnými činy,“ odůvodnila soudkyně Zuzana Vladyková vynesený verdikt, proti kterému se státní zástupce na místě odvolal.

„Člen zastupitelstva nebo rady obce při schvalování smlouvy o nakládání s majetkem nemá a ani nemůže mít postavení veřejného činitele úřední osoby, neboť jako člen zastupitelstva nebo rady nevykonává svou pravomoc žádnou vrchnostenskou nadřazeností. Pouze se podílí na správě majetku,“ uvedla k obžalobě Kaštilové-Tesařové ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Kromě toho ženu policisté a žalobce vinili také z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

„Nebyla ve své funkci osobou, která mohla rozhodnout o konkrétním způsobu prodeje ani o tom, komu bude dům prodán a za jakou částku. Tuto pravomoc mělo pouze zastupitelstvo. Jak vyplynulo z výpovědí a důkazů, byla zřízena pracovní skupina, v níž měli zastoupení zástupci politických stran napříč spektrem. Skupina byla poradním orgánem jednajícím o prodeji domů a výstupem jejích jednání bylo doporučení prodeje radě města,“ odmítla i tento bod soudkyně.

„Bylo prokázáno, že poškozenému Statutárnímu městu Olomouc žádná škoda nevznikla. Tvrzení obžaloby, že obžalovaná způsobila městu škodu ve výši 6,3 milionu korun, o které by se dům jinak prodal dráž, považuje soud za odvážné tvrzení, protože to není ničím podloženo. Čísla uvedená ve znaleckém posudku nemohou být důkazem, že by se našel v té době kupec, který by za dům skutečně dal nejméně o šest milionů více,“ uzavřela Vladyková.

Exnáměstkyně: Roky čelím tlaku policie a státního zástupce

Bývalé náměstkyni hrozil pobyt ve vězení v délce tří až deseti let, Dostálovi mohl soud rovněž udělit až desetiletý trest za trestný čin křivé svědecké výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

„Soudní proces trval od ledna tohoto roku, nicméně tlak, který je na mě vyvíjen, trvá už od roku 2008, kdy se měl směňovat Edelmannův palác (kauza dalšího prodeje městského domu, v níž byla z podhodnocení obviněna znalkyně, ten ji ale osvobodil - pozn. red.). Od té doby na mě tlačí policie a státní zástupce,“ komentovala rozsudek Kaštilová-Tesařová.

„Toto rozhodnutí je pro mě tedy jakousi satisfakcí. I když se státní zástupce odvolal, věřím, že všechno dopadne dobře,“ dodala.

„Jde kvůli odvolání žalobce jen o poločas, pro mě i mou rodinu je to ale úleva,“ doplnil znalec Dostál.

Podle obžaloby politička chtěla město poškodit

Jádrem kauzy je palác na třídě Svobody. Město Olomouc ho prodávalo v roce 2009. Na magistrátu za to v roli náměstkyně primátora zodpovídala právě Kaštilová-Tesařová.

Důležitou roli v případu hrají znalecké posudky, jejichž autoři lukrativní dům u centra Olomouce oceňují. Jako první se mu kvůli plánovanému prodeji před lety věnoval olomoucký znalec Josef Dvořák. Budovu ohodnotil na 49,5 milionu korun.

Po pěti měsících ovšem vstupuje do kauzy posudek od souzeného Dostála. Dům ocenil na 32 a po aktualizaci na 34 milionů.

Za tuto cenu se palác postavený začátkem 20. století na konci roku 2009 prodal. Transakci schválili zastupitelé. Dvořákův dražší a pro město tedy výhodnější posudek Kaštilová-Tesařová podle obžaloby shodila ze stolu. Dál pracovala pouze s údaji od Dostála. Město se pak jimi řídilo i při samotném prodeji.

Na začátku procesu vyčíslil žalobce Daniel Němec škodu města na zhruba šest milionů, později ji ovšem v závěrečné řeči snížil na milion. A to v návaznosti na to, že nová majitelka paláce podle něj vypověděla, že by v krajním případě za dům zaplatila i 35 milionů. Tento milion měli v případě odsouzení expolitici podle Němcových představ Olomouci vrátit.

, ,