Krajský soud v Olomouci poprvé projednával kauzu více než půlmiliardového...

Krajský soud v Olomouci poprvé projednával kauzu více než půlmiliardového daňového úniku při prodeji lihu. Kromě bratrů Březinových před ním stanul i Tomáš Pantlík. | foto: Luděk Peřina, ČTK

V kauze lihového bosse soudí i jeho zaměstnance, tajil olomoucký sklad

  • 0
Olomoucký krajský soud se dopoledne poprvé zabýval kauzou lihového bosse Radka Březiny a jeho bratra Tomáše. Kromě nich zde ale stanul i třetí muž. Tomáš Pantlík byl dle obžaloby zapleten do utajování skrytého skladu lihu v Olomouci, mařil vyšetřování a pomáhal při pokusu sklad zlikvidovat.

Podle obsahu obžaloby, která zazněla na začátku soudního líčení (více o jeho průběhu a výsledku čtěte zde), měla Březinova mafie jeden ze skladů nezdaněného lihu v objektu bývalých sladoven ve Sladkovského ulici již od roku 2009.

"V úmyslu získat finanční prospěch zatajením a neodvedením daně z lihu nechal navézt, ukrýt a ukrýval v zadní části prostoru bývalé mlatevny 163 kusů plastových nádrží, obsahujících celkem 114 126 litrů lihu neznámého původu, který nebyl zdaněn spotřební daní," popsal ve své obžalobě státní zástupce Michal Galát.

Škodu, která státu na daních vznikla jen kvůli lihu z olomouckého tajného skladu, tak Galát vyčíslil na více než 32 milionů korun. A dle výsledků policejního vyšetřování se na ní podílel i třetí obžalovaný, Tomáš Pantlík.

Fiktivní smlouvou mátl policii, získal čas k likvidaci skladu

Ten jako jediný z obžalovaných k soudu nepřišel v doprovodu eskorty, neboť je stíhán na svobodě. Státní zástupce Galát ho označuje jako zaměstnance podnikatele Březiny, který pomáhal olomoucký sklad nelegálního lihu v bývalých sladovnách ve Sladkovského ulici utajit.

"A to tím že v zastoupení za pronajímatele podepsal k předmětnému prostoru fiktivní nájemní smlouvu s neexistujícím podnikatelem," uvedl žalobce. Když se pak sklad lihu začala policie zajímat, odvedl je na falešnou stopu. Policisté kvůli němu hledali neexistujícího podnikatele.

"Tímto chtěl Pantlík získat čas," doplnil Galát. Ten pak podle něj spolu s dalšími lidmi Pantlík využil v noci z 25. na 26. září 2012 k pokusu nelegální olomoucký líh zlikvidovat.

"A to jeho vypouštěním na podlahu a do kanalizace a také jej zčásti denaturovat," upřesnil žalobce. Kvůli lihu unikajícímu do kanalizace se tak do Březinova tajného skladu nakonec dostali i olomoučtí hasiči, kteří zde na druhý den zasahovali.

V tajných skladech bylo dohromady přes dva miliony litrů lihu

Pantlíkův obhájce Tomáš Grepl uvedl, že se k případu nemůže obsáhle vyjadřovat.

"Ale skutečnost je taková, že můj klient byl pouze zaměstnanec firmy Březinových a tomu odpovídá i jeho role v tomto případu," doplnil Grepl. To, že by Pantlík v případu vystupoval jako takzvaný bílý kůň, ale nechtěl komentovat.

Olomoucký tajný sklad nebyl podle kriminalistů jediný. Další se nacházely například na Pelhřimovsku, ve Valašském Meziříčí v Hrobicích u Slušovic, v Háji u Slušovic a v Ostravě-Mariánských Horách. Celkem v nich byly více než dva miliony litrů nelegálního lihu.

, ,