Martin Kouřil čelí před olomouckým krajským soudem obžalobě z rozsáhlé série...

Martin Kouřil čelí před olomouckým krajským soudem obžalobě z rozsáhlé série podvodů, kdy sliboval zhodnocení peněz. Desítky lidí přišly celkem o více než 14 milionů korun. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Když mi půjčíte, vrátím až dvojnásobek, sliboval muž. Vylákal miliony

  • 27
Martin Kouřil ze Šumperska podle obžaloby podvedl desítky lidí, jimž slíbil až stoprocentní zhodnocení půjček. Někteří mu svěřili i statisíce, celkem měl vybrat přes 14 milionů. Muž viněný z rozsáhlé série podvodů teď stanul před olomouckým soudem, hrozí mu až deset let vězení.

Klíčem k zisku cizích peněz byly podle obžaloby především Kouřilovy sliby výrazného zhodnocení. Lidé uvěřili, že jim za pár měsíců vrátí až dvojnásobek vkladů. Především v Zábřehu mu po podpisu smlouvy o půjčce svěřili desetitisíce až statisíce korun. Dělo se tak od poloviny roku 2010 do června 2011.

„Půjčoval si vysoké finanční částky, které se smluvně zavazoval ve sjednaných lhůtách, včetně jejich zhodnocení, vrátit. Ačkoliv věděl, že se nachází ve špatné finanční situaci a nebude mít dostatečný zdroj příjmů, aby mohl všem svým závazkům dostát,“ shrnul u olomouckého krajského soudu státní zástupce.

Dopoledne u soudu přes hodinu četl z obžaloby jednotlivé případy podvodů, bylo jich více než sto. Závěr byl v naprosté většině stejný. Kouřil peníze nevrátil a stále dluží. V několika málo bodech část slíbených financí vyplatil. „Svým jednáním způsobil celkovou škodu ve výši 14 651 330 korun,“ vyčíslil na závěr žalobce.

Devětatřicetiletý Kouřil poslouchal nehnutě, neměnil výraz v obličeji. Jen občas na chvíli zvedl zrak, po většinu času však pozoroval desku stolu. Kvůli vysoké škodě mu za podvody hrozí pět až deset let vězení.

Vypovídat by měla podstatná část z desítek podvedených

V soudní síni čekali také první tři lidé, které měl připravit o peníze. Vypovídat by postupně měla podstatná část těch, které podle vyšetřovatelů Kouřil o peníze připravil. Olomoucký soud tak má před sebou skutečně dlouhý případ. Věnovat se mu bude i ve středu, kdy dorazí znalci. Verdikt však kvůli velkému množství svědků určitě ještě nepadne.

Sám Kouřil po přečtení obžaloby vypovídal. Připustil, že skutečně existují lidé, které o peníze připravil.

„Jsem vinen, ale ne v takovém rozsahu,“ řekl nyní nezaměstnaný muž. Díky dávce z úřadu práce žije na ubytovně, nevlastní dle svých slov žádný majetek. Vše podle něj začalo, když jeho samotného již odsouzená podvodnice připravila o úspory. Dostal se do finančních problémů, nemohl splácet své závazky. Přiznal, že si peníze od dalších lidí skutečně bral.

„Neměl jsem ale možnost zhodnocovat peníze. Použil jsem je na splátky svých úvěrů, zbylé peníze jsem vracel jako to zhodnocení,“ podotkl Kouřil.

Vylíčil, že si postupně vybudoval síť tipařů. Ti mu za provizi doporučovali další lidi, kteří mu kvůli zhodnocení svěřili finance. U soudu se tak hájil, že řadu podvedených vůbec neznal a peníze od nich nepřebíral.

„Spousta jmen v obžalobě mi nic neříká, většinou to bylo přes tipaře. Málokdy jsem někoho kontaktoval přímo já, ani jsem se s nimi nesetkal,“ řekl Kouřil.

Mužův finanční „systém“ ho dovedl k pokusu o sebevraždu

Za pomoci poznámek poté procházel jednotlivé případy. U některých podvedených vyloučil, že by dostal daný obnos, na jiná jména si vůbec nevzpomínal. V dalších bodech naopak souzený muž připustil, že si od dotyčných lidí peníze skutečně vzal, nezhodnotil a dodnes nevrátil.

Objevily se však i případy, kdy jednoznačně uvedl, že danému člověku nic nedluží. Některé smlouvy o půjčce dle jeho slov za něj podepisoval některý z tipařů. Později pak Kouřil policii odevzdal také smlouvy, na nichž měl jeho podpis někdo napodobit.

Zlom v Kouřilově systému přišel na jaře 2011, kdy se pokusil o sebevraždu. Dodnes se léčí u psychiatra.

„Do té doby to víceméně fungovalo. Peníze jsem od jednoho člověka dostal, druhému jsem je dal. Potřeboval jsem peníze na splátky, pak jsem z toho už nedokázal vycouvat,“ vysvětloval Kouřil.

Soudce: Soudím takové případy od 90. let a lidé tomu stále věří

Odpoledne se u soudu v roli svědka objevil jeden z ošizených mužů. Kouřila viní, že mu prostřednictvím jeho spolupracovníka svěřil při třech schůzkách celkem 600 tisíc korun a zpět už nedostal ani korunu. Následně padl i dotaz, zda se muž ptal, jak budou jeho peníze zhodnoceny.

„Říkali mi, že mají kšeft a že potřebují 20 milionů. Pak že si už nebudou půjčovat od lidí a že pojedou sami,“ uvedl svědek. O jaký „kšeft“ konkrétně šlo, však už nevěděl. Kouřil pak v reakci na jeho výpověď popřel, že by něco o 20 milionech věděl. Soudce Eduard Ondrášek se posléze svědka zeptal, zda tomuto vysvětlení a celkově Kouřilově byznysu věřil.

„Bylo to ošetřené právní cestou… Kdybych byl sám, tak neřeknu, ale podívejte se, kolik nás poškozených je,“ zarazil se svědek.

„Je smutné, že takové podobné případy soudím od devadesátých let. A lidé tomu stále věří,“ povzdechl si soudce.

Další ze svědků dle svých slov Kouřilovi či jeho spolupracovníkovi předal postupně více než 270 tisíc korun. Při každé z půjček dostal další smlouvu, která měla jeho navyšující se vklad opět zhodnotit.

„Dostal jsem vyplaceno 11 700 korun. Zbytek už ne,“ podotkl u soudu podvedený muž. Svoji ztrátu vyčíslil na více než 260 tisíc.