Soud znovu osvobodil bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ve spodní řadě vlevo) společně se třemi dalšími politiky a dvěma úředníky (snímek z jednoho z dřívějších jednání).

Soud znovu osvobodil bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ve spodní řadě vlevo) společně se třemi dalšími politiky a dvěma úředníky (snímek z jednoho z dřívějších jednání). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Soud znovu osvobodil přerovské expolitiky a úředníky, přesto neuspěli

  • 1
V kauze osm let starých sporných zakázek přerovského magistrátu padl šestý a zřejmě už definitivní rozsudek. Exprimátor Jiří Lajtoch společně s dalšími expolitiky a úředníky byli podruhé zproštěni obžaloby. Paradoxně ale neuspěli, neboť soud nepřistoupil na jimi požadované zdůvodnění, že se skutek vůbec nestal.

„Skutek, jak byl popsán v obžalobě, skutečně nebyl trestným činem a státnímu zástupci se nepodařilo prokázat vinu všech obžalovaných. Nebylo tedy prokázáno, že by obžalovaní zmanipulovali veřejnou zakázku tím způsobem, jak se domnívá státní zástupce,“ uvedl soudce Michal Jelínek.

V kauze byl kromě exprimátora a exsenátora Lajtocha z ČSSD obžalován i jeho někdejší náměstek Josef Kulíšek z ODS, a také dva radní - Václav Zatloukal z ČSSD a Jaroslav Čermák z ODS. Politiky doplňovali i dva úředníci - Pavel Gala, vedoucí přerovského odboru koncepce a rozvoje a Jiří Raba z tamního oddělení investic.

U soudu se ocitli kvůli rekonstrukci zimního stadionu a stavbě domova pro seniory a obžalováni byli za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby.

Loni odešli od okresního soudu s podmíněnými tresty, odvolací soud ale rozsudek zrušil. Při druhém verdiktu soudce některé tresty zmírnil, vinu obžalovaných ale neodvolal a odvolací soud rozsudek opět zrušil.

Napotřetí už obžalované rovnou osvobodil, v čemž sehrála klíčovou roli novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit loni v březnu. Podle původního zákona nesměl rozsah víceprací překročit 20 procent ceny původní veřejné zakázky, novela ovšem limit zvýšila na 30 procent. V přerovské kauze byly přitom překročeny zhruba o 22 a 24 procent.

Jak přitom zjistila MF DNES, změnu limitu navrhl Lajtochův spolustraník, někdejší senátor Martin Tesařík. Oba politici ale odmítli, že by to jakkoliv souviselo s případem nebo že by tušili, jaký na něj bude mít dopad. Změnu navíc schválil Senát jasnou většinou napříč politickými stranami (více čtěte zde).

Skutek se nestal, chtěli slyšet osvobození. Soud jim nevyhověl

Šestice mužů se ale poněkud překvapivě proti osvobozujícímu rozsudku odvolala. Nelíbilo se jim zdůvodnění, že jejich počínání nebylo trestné. Žádali, aby byli zproštěni z pro ně příznivějšího důvodu, při kterém by soud konstatoval, že se skutek, tak jak ho popisuje obžaloba, vůbec nestal.

Toho se ovšem ani u krajského soudu nedočkali a jejich odvolání tak bylo neúspěšné.

„Na to jsme nepřistoupili. Je zřejmé, že v průběhu veřejné zakázky nebylo vše v pořádku. V tomto směru již rozhodovaly také správní orgány, podle kterých k dílčím pochybení došlo. Nicméně správní trestání je založeno na zcela jiných principech než trestání fyzických osob,“ shrnul soudce Jelínek.

Obě zakázky stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma Přerovská stavební, která zakázku vyhrála.

U soudu se navíc řešily i osobní vazby politiků na stavební firmu. Podle obžaloby se totiž Lajtochovi a radnímu Zatloukalovi zvýhodnění dané stavební firmy vyplatilo i finančně. Stejná společnost se totiž se podílela na stavbě bazénu u Lajtochových a na budování Zatloukalova rodinného domu. Oběma vystavila faktury, na splacení statisíců korun však stavitel nijak nespěchal.

Václav Zatloukal tak podle obžaloby fakturu na 3,1 milionu korun uhradil pouze částečně, a to ve dvou zálohách ve výši 290 tisíc a 500 tisíc korun. Společnost následně pohledávku nevymáhala, a ta se proto stala promlčenou.

, ,