Dosluhující přerovský primátor Jiří Lajtoch u olomouckého okresního soudu, kde čelí společně s dalšími politiky a úředníky obžalobě ze dvou trestných činů.

Dosluhující přerovský primátor Jiří Lajtoch u olomouckého okresního soudu, kde čelí společně s dalšími politiky a úředníky obžalobě ze dvou trestných činů. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Přerovský primátor Lajtoch stanul před soudem kvůli sporným zakázkám

  • 9
Před olomouckým okresním soudem poprvé stanul bývalý senátor a dosluhující přerovský primátor Jiří Lajtoch společně s dalšími politiky a úředníky. Zodpovídají se kvůli sporným zakázkám na rekonstrukci zimního stadionu a stavbu domova důchodců. Všichni jakékoliv provinění odmítají.

Lajtoch s kolegy jsou obviněni ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě Lajtocha (zvolen za ČSSD) je stíhán jeho někdejší náměstek Josef Kulíšek (ODS), dva radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS), a dva úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba.

Podstatou obžaloby je, že při obou zakázkách cena víceprací přesáhla stanovený limit dvaceti procent celkové ceny. V takovém případě musí být na provedení víceprací vyhlášeno nové výběrové řízení, politici a úředníci jsou ale viněni z toho, že zákon obešli.

„Vícepráce byly v případě domova důchodců účelově rozděleny na dvě části. První provedl původní zadavatel, na druhou „nadbytečnou“ bylo podle obžaloby vypsáno výběrové řízení, ve skutečnosti ovšem i tyto práce byly dodavatelem už předtím provedeny,“ popsal státní zástupce Robert Henzel.

„Obdobné to bylo i v případě stavebních prací na zimním stadionu. I v tomto případě vznikly vícepráce a obžalovaným je kladeno za vinu, že provedli takzvaný odečet víceprací od méněprací, což je v rozporu se zákonem. Z celé zakázky byla kvůli tomu vyjmuta zakázka světelné tabule a ta byla provedena městskou společností Teplo Přerov,“ dodal.

Touto operací totiž mohl dodavatel provést všechny vícepráce a vejít se tak do požadovaného limitu maximálně dvaceti procent z původní ceny zakázky.

Primátorovi stejná firma stavěla bazén, radnímu dům

Dva z obžalovaných ovšem podle policie získali v souvislosti se zakázkami i osobní prospěch. Podle žalobce Jiřímu Lajtochovi stejná stavební společnost, která obě zakázky od města získala, postavila bazén, v případě radního Zatloukala se zase podílela na stavbě jeho rodinného domu. Na placení přitom firma Přerovská stavební společnost nijak nepospíchala.

„Faktura ve výši 278 tisíc korun nebyla v době splatnosti uhrazena a ze strany Přerovské stavební nebyla částka požadována ani vymáhána. Ke splacení došlo až s dvouletým prodlením,“ uvedl státní zástupce.

„Václav Zatloukal pak fakturu na 3,1 milionu korun uhradil pouze částečně, a to ve dvou zálohách 290 tisíc a 500 tisíc korun, přičemž zbývající částku dodnes neuhradil. Ani v tomto případě společnost pohledávku nevymáhala a ta se proto stala promlčenou,“ dodal.

Proto hrozí Zatloukalovi přísnější trest tří až deseti let vězení, neboť dle obžaloby získal značný prospěch. Ostatním obžalovaným hrozí dva roky až osm let. Všech šest mužů dopoledne před soudem odmítlo vypovídat, část z nich pouze přednesla krátké prohlášení. Poté se odvolali na své výpovědi z policejního vyšetřování, soudce ovšem zmínil, že někteří z nich odmítli vypovídat už tehdy.

Pro tuto část jednání bylo přitom vyhrazeno celé úterý a středeční dopoledne, soud ale nakonec skončil už po zhruba hodině a půl a bude pokračovat ve středu odpoledne výslechy svědků.

Případ se k soudu dostal po několikaletém sporu žalobců

Jakékoliv provinění obžalovaní odmítli. „Moje pocity jsou smíšené, protože jsem poprvé v životě u soudu jako obžalovaný. Pořád ale platí to, co jsem říkal v minulosti - je to absurdní a žádného trestného činu jsem se nedopustil. Jak zaznělo i od jiných, rozhodoval kolektivní orgán města, v něm hlasovalo jedenáct lidí,“ uvedl například dosluhující primátor Jiří Lajtoch.

„Co se týče záležitosti bazénu, ty práce prostě nebyly dokončeny, takže manželka kolem toho pořád jednala a dohodla s druhou stranou byla, že se to zaplatí až to bude kompletně hotovo. Proto se ta platba odsunula, v tom nevidím žádný problém. Pokud jde o majetkové prohlášení, bazén jsem neuvedl, protože jsem to opomněl, ale nebyla to má povinnost,“ dodal.

„Klient se od začátku hájí tím, že je nevinen, a já mu nemám důvod nevěřit. Není pochyb o tom, že ty vícepráce bylo třeba provést. Otázka je, zda kvůli tomu na tři čtvrtě roku měla být přerušena stavba a zda skutečně byla přesáhnuta hodnota dvaceti procent, nebo ne. To je jediná podstata celého problému,“ komentoval pak případ jeho obhájce Tomáš Sokol.

Radní Zatloukal pak podivné okolnosti kolem stavby svého domu označil za soukromý spor mezi ním a stavební firmou, klíčovou fakturu označil za podvrh.

Případ sporných zakázek se k soudu dostal po třech letech vyšetřování a kolotoče sporu žalobců. Protikorupční policie šestici mužů navrhla obžalovat celkem čtyřikrát, třikrát však bylo trestní stíhání zastaveno s tím, že se trestný čin nestal. Toto rozhodnutí ale následně vždy zrušilo nejvyšší státní zastupitelství. Obžaloba tak padla až letos v dubnu, po změně státního zástupce. Žalobkyně, která obžalobu v kauze odmítala podat, nakonec rezignovala.

Další jednání soudu jsou plánována na čtvrtek a poté příští týden opět od úterý do čtvrtka. Soudce má v plánu má vyslechnout 25 svědků včetně některých zastupitelů.