Roman Smetana na chodbě olomouckého okresního soudu. (15. ledna 2013)

Roman Smetana na chodbě olomouckého okresního soudu. (15. ledna 2013) | foto: Michal Poláček, MF DNES

Soud potvrdil kreslíři tykadel Smetanovi podmínku za vyhýbání se vězení

  • 66
Do série rozsudků v kauze kreslíře tykadel Romana Smetany přibyl další od olomouckého krajského soudu. Zamítl odvolání státního zástupce, který Smetanu chtěl poslat za mříže za vyhýbání se vězení. Potvrdil tak tříměsíční podmínku, kterou muži uložil okresní soud.

Olomoucký okresní soud potrestal Smetanu podmíněným tříměsíčním trestem letos v lednu, žalobce však požadoval trest nepodmíněný. Konečné rozhodnutí tak bylo na olomouckém krajském soudu.

"Neztotožňujeme se s tím, že by toto jednání mělo být postiženo nepodmíněným trestem. Ze zpráv, které jsme si vyžádali, vyplývá, že je schopen vést řádný život. Dokládají to jak poznatky z místa jeho bydliště, tak z věznic Rapotice a Olomouc, kde si odpykával svůj trest. Není to nijak závadová osoba či recidivista," popsal jeden z členů soudního senátu Jaroslav Malátek.

Podmíněné odsouzení Smetany je tak nyní po rozhodnutí krajského soudu platné. A to včetně čtrnáctiměsíční zkušební doby, která mu nyní běží.

V tuto chvíli je možné už jen takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu coby mimořádný opravný prostředek. Právo na něj má jak Smetana, tak státní zástupce. Na zvážení svého dovolání má žalobce po doručení písemné verze rozhodnutí soudu dva měsíce.

Státní zástupce Libor Skácel z jednací síně odcházel nespokojen, médiím poskytl jen velmi stručná vyjádření. "Dovolání zvážím po doručení písemného rozhodnutí soudu," uvedl žalobce a odešel.

V popisu samotného odvolání státní zástupce Smetanovo vyhýbání se vězení označil za recidivní jednání. Proto považoval podmíněný trest za nepřiměřeně mírný. "Obžalovaný se dopustil dalšího trestního jednání poté, co byl již odsouzen. Je třeba na něj nahlížet jako na osobu, která již byla odsouzena k nepodmíněnému trestu za úmyslnou trestnou činnost," připomněl žalobce.

Zdůraznil, že Smetana na rozdíl od jiných pachatelů od začátku prohlašoval, že rozsudek a trest za pokreslené plakáty nebude respektovat, a do vězení tak nenastoupí. "To bych považoval až za výsměch soudu. Obžalovaný se navíc stylizoval do oběti justičního systému," dodal státní zástupce.

Smetana nedorazil

Sám Smetana, jehož problémy se soudy a zákonem začaly pokreslením předvolebních plakátů, k soudu nepřišel.

"K věci samotné nemám již co dodat, vše již bylo řečeno při líčení u okresního soudu," vysvětluje ve své e-mailové omluvence Smetana.

Vyzdvihuje v ní, že není pro společnost nebezpečný. "K odvolání státního zástupce těžko hledám slova. Jsem přesvědčen, že již v původní kauze jsem neměl být nijak sankcionován, stát se neměl snažit o moji nápravu," pokračuje Smetana.

Původně byl za fixem pokreslené plakáty, na nichž se v květnu 2010 u tváří politiků objevila tykadla a slova jako lháři, prostitutky a korupčníci, odsouzen ke sto dnům veřejně prospěšných prací.

Ty Smetana odmítl, a tak měl jít na sto dní za mříže. Vězení se však vyhýbal, a proto kvůli takzvanému maření výkonu úředního rozhodnutí došlo letos v polovině ledna opět na soud.

Ten pro Smetanu, jenž si už svůj původní trest lidově řečeno nakonec odseděl, skončil na začátku roku podmíněným tříměsíčním trestem se zkušební dobou na čtrnáct měsíců. Žalobce ovšem navrhoval nepodmíněný trest, což by opět znamenalo vězení.

Do vězení nenastoupil dvakrát

Smetana se přitom žaláři vyhýbal dvakrát. Do vězení nenastoupil na konci března loňského roku. Asi po měsíci se během odborářské demonstrace v Praze policistům sám vydal.

Za mřížemi však dlouho nepobyl. Díky stížnosti ministra spravedlnosti pro porušení zákona ho pustili už 24. května. Nejvyšší soud však stížnost tenkrát zamítl, nařídil Smetanovi si odpykat i zbývajících 67 dní a jako den nástupu stanovil 8. října. Odsouzený však do vězení znovu nepřišel. Policie ho o týden později zadržela v Praze.

Původně soudkyně kromě veřejně prospěšných prací uložila Romanu Smetanovi také zaplatit škodu, který poškozením plakátů vznikla. Trest Smetana označil za nesmyslný. Malováním po plakátech podle svých slov pouze komunikoval s politiky.