Zuzana Chrenčíková čelí u olomouckého krajského soudu obžalobě z podvodů za

Zuzana Chrenčíková čelí u olomouckého krajského soudu obžalobě z podvodů za více než šest milionů korun. Hrozí jí pět až deset let vězení. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Žena vylákala přes šest milionů. Slibovala investice i obchody s ropou

  • 2
Olomoucký krajský soud začal rozplétat případ ženy z Přerova, která se sliby dostala k více než šesti milionům korun. Až statisícové částky podle obžaloby vymámila z desítek lidí nalákaných na investice, nákupy ropy a nemovitostí. Za sérii podvodů jí hrozí pět až deset let vězení.

První obchody Zuzany Chrenčíkové podle spisu sahají do listopadu 2010. Od té doby až do ledna 2012 dokázala z devíti mnohdy vysokoškolsky vzdělaných lidí vymámit díky nejrůznějším smyšlenkám téměř čtyři a půl milionu korun. Cesty k jejich statisícům přitom našla skutečně rozličné.

"Financování obchodů s ropou, úhrady cla spojeného s jejím dovozem do České republiky, zhodnocení finančních prostředků investováním do podílových fondů či dluhopisů, zhodnocování investic do obchodování s ropnými produkty či do fondů v Anglii, koupě dvou rodinných domů, financování lékařských úkonů plastické chirurgie pro zahraniční klientelu," nastínil státní zástupce v obžalobě.

Ta má dvacet bodů a její čtení nakonec trvalo bezmála půl hodiny.

Všechny zde zmíněné podvody mají jeden společný rys - jednapadesátiletá Chrenčíková, která si při příchodu do soudní síně za doprovodu eskorty kryla obličej před objektivy fotoreportérů, nikdy nic pro výdělek svých důvěřivých klientů neudělala. A vzhledem ke svému postavení ani nemohla.

"Byla si vědoma toho, že nemá žádný legální příjem a že vzhledem ke svým životním nákladům, dluhům a celkové nepříznivé finanční a majetkové situaci nebude moci poškozeným bez získání dalších půjček jejich finanční prostředky ve sjednaných lhůtách vrátit. To ale poškozeným zatajila," popsal žalobce.

Další celkem více než milion a sedm set tisíc korun získala v Olomouci v prosinci 2011 a v lednu 2012. A to díky slibům, že se její další oběť jako investor prostřednictvím Chrenčíkové zapojí do komoditního burzovního trhu LSE London. Možnost ho do těchto obchodů dostat přitom obžalovaná nikdy neměla.

Obžalovaná: Proč bych podváděla, umím jazyky, mám kontakty

Sama Chrenčíková se hájí tím, že neměla potřebu se nějak obohacovat na úkor ostatních lidí. Díky svým zahraničním kontaktům se po zaměstnání na stavbě, kde coby absolventka stavební průmyslovky pracovala jako dělník a stavební dozor, dostala k práci pro společnosti Unipetrol či Lukoil.

"Ovládám tři jazyky - angličtinu, arabštinu a ruštinu. Pracovala jsem se svými zahraničními kolegy na projektech v Saúdské Arábii. Dělala jsem si atestace ohledně obchodů s ropou," nastínila své zahraniční kontakty Chrenčíková.

Ke své obžalobě se vyjadřovala velice obsáhle, zeširoka se mimo jiné soudu svěřovala třeba i s podrobnostmi ze svého osobního či intimního života. Například 150 tisíc, které dle obžaloby měla získat od jednoho z poškozených, vysvětlila náklady na jejich společné soužití a také tím, že ho oblékala.

"Hodně jsem cestovala po republice a také jsem znala jeho míry. Dal mi peníze a já jsem mu nakupovala a oblékala jej," popsala žena. Při svém vyjádření k některým z dalších bodů obžaloby pak uvedla, že finance, které jí lidé z jejího okolí svěřili, vrátila.

Další statisíce či miliony lidé zachránili na poslední chvíli

V obžalobě jsou mimo jiné zmíněny i případy, kdy klienti Chrenčíkové své peníze na poslední chvíli zachránili. Například v květnu 2011 měla obžalovaná na dosah bezmála čtyři miliony korun, když další ženu v Praze přesvědčila o finančním úpadku její banky.

Dotyčná tak v bance vypověděla svoje smlouvy týkající se podílových listů a penzijního připojištění. Téměř čtyři miliony, které díky zrušení smluv dotyčná získala, měly skončit právě na účtu Chrenčíkové.

"Slíbila, že takto získanou finanční částku zhodnotí prostřednictvím vysokých úroků v anglické bance. Nicméně již od počátku věděla, že investice neuskuteční. Peníze chtěla použít pro svoji osobní potřebu," uvedl státní zástupce. K celé transakci nakonec nedošlo jen díky tomu, že dotyčnou ženu před Chrenčíkovou varoval člověk, který ji znal.

A podobné to bylo i v případě, kdy obžalovaná žena v dubnu 2012 přesvědčila v Přerově muže, že je právnička největší ruské firmy podnikající v oblasti těžby a zpracování ropy, tedy společnosti Lukoil. Zaručila se mu, že mu pomůže získat zpět vlastnické právo k rodinnému domu. Za poskytnutí právnických služeb chtěla 400 tisíc korun.

"K vyplacení této částky nedošlo v důsledku jednání dotyčného muže, který vlastním šetřením zjistil podezřelé skutečnosti týkající se její osoby," doplnil k dalšímu neúspěchu Chrenčíkové státní zástupce. Olomoucký krajský soud má stání k případu tento týden naplánovaná až do středy.