Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý u krajského soudu v Brně.

Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý u krajského soudu v Brně. | foto: ČTK

Soud zastavil stíhání exředitele OP Prostějov za pronájem prodejen rodině

  • 10
Prostějovský soud zastavil trestní stíhání bývalého generálního ředitele OP Prostějov Františka Tuhého obžalovaného z nevýhodných pronájmů podnikových prodejen. Tuhý byl obžalovaný, že dvě prodejny v Prostějově pronajal svým nejbližším příbuzným, a podnik tak přišel o víc než deset milionů korun.

Pokud by čtvrteční rozhodnutí potvrdil i nadřízený Krajský soud v Brně, kam státní zástupce okamžitě podal stížnost, Tuhý by v souvislosti s krachem textilního gigantu, po kterém zbyly dvoumiliardové dluhy, definitivně zůstal bez trestu.

Už loni Vrchní soud v Olomouci Tuhého zprostil obžaloby, že si neoprávněně vyplatil 26 milionů korun na prémiích.

Při prodeji a pronájmech dvou prodejen v Prostějově v letech 2004 až 2008 šel Tuhý podle obžaloby jako ředitel a většinový vlastník OP na ruku své dceři a zeťovi, a podnik tak poškodil. Zeť v OP pracoval.

„Samozřejmě je otázka, zda je etické prodávat a pronajímat majetek zaměstnanci OP a příbuzným, to však byla věc OP, a ne soudu. Podle nás nelze hovořit o tom, že by nájemní smlouvy byly nevýhodné,“ konstatovala předsedkyně senátu Hana Greplová. V předběžném projednání soud rozhodl o zastavení trestního stíhání.

„Je to obrovská úleva. Nikdy jsem nejednal proti zájmům firmy, kterou jsem víc jak z poloviny vlastnil a kterou jsem řídil víc jak patnáct let,“ oddechl si Tuhý.

Státní zástupce Jaroslav Miklenda proti rozhodnutí soudu na místě podal stížnost.

„Kdyby nešlo o jeho příbuzné, pan Tuhý by tady nikdy nestál, protože cizím lidem by takové podmínky pronájmů nikdy nevytvořil,“ řekl.

Oděvní podnik Prostějov patřil k nejznámějším českým výrobcům oděvů. Na jeho majetek byl kvůli zadluženosti vyhlášen v květnu 2010 konkurz. Pohledávky nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o proplacení dvou miliard korun.