Žena čelí u olomouckého soudu obžalobě z vraždy svého dítěte. Podle ní se...

Žena čelí u olomouckého soudu obžalobě z vraždy svého dítěte. Podle ní se udusilo samo během kojení. V minulosti už jí nedlouho po narození zemřely další dvě děti. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Udusilo se při kojení samo, brání se žena obžalovaná z vraždy dítěte

  • 59
Až dvacet let nebo i výjimečný trest hrozí ženě, která u olomouckého soudu čelí obžalobě z vraždy dvouměsíčního syna. Již v minulosti jí dvě malé děti zemřely. Žena odmítla, že by kojence úmyslně udusila, jak tvrdí žalobce. Smrt chlapce vysvětluje tím, že usnula při kojení a dítě se samo udusilo.

Syn souzené L. H. zemřel začátkem října 2014 na jednom z pokojů azylového domu pro matky s dětmi v Přerově. Státní zástupce je přesvědčen, že dítě narozené v srpnu 2014 žena zabila.

„Uzavřela mu dýchací cesty, příčinou bylo udušení,“ uvedl žalobce. Nezaměstnané mladé ženě tak u olomouckého krajského soudu za vraždu dítěte mladšího patnácti let hrozí patnáct až dvacet let za mřížemi, případně i výjimečný trest.

Nejde přitom o první dítě, které mladé ženě původem ze Slovenska v raném věku zemřelo. V letech 2009 a 2011 se ji narodili synové, ani jeden nežije. V obou případech byl jako příčina označen syndrom náhlého úmrtí. Druhý případ prověřovali policisté, žádné provinění matky neprokázali.

„Byly tam tehdy zjevné stopy po zánětu plic. U novorozenců je v takovém případě velmi těžké určit, zda se dítě udusilo v důsledku zánětu plic, či bylo udušeno,“ podotkl již dříve vedoucí odboru obecné kriminality na krajském policejním ředitelství Martin Nasswettr.

V roce 2010 se obžalované ženě narodila ještě dcera, ta v současnosti žije s otcem.

„Rozhodně jsem mu nechtěla ublížit, měla jsem ho ráda“

Přímo u soudu žena vypovídat odmítla, předseda senátu Eduard Ondrášek tak přečetl její výpověď z vyšetřování. Tehdy uvedla, že jí synek v noci před smrtí několikrát probudil pláčem, vždy ho nakrmila a uložila. Naposledy plakal kolem půl páté ráno.

„Začala jsem ho kojit,“ podotkla obžalovaná s tím, že dávala na základě dřívějších rad lékařů pozor, aby dítě mělo u nosu prostor kvůli dýchání.

Pak ovšem podle svých slov vsedě tvrdě usnula a probudila se kolem páté hodiny opřená zády o zeď. Synka měla stále na klíně. Pod vlivem alkoholu či drog podle znalců nebyla.

„Tvářičku měl zabořenou v mém ňadru, měl zakrytou pusu i nos. Když jsem se na něj podívala, měl promodralou tvář. Jevil se mi jako mrtvý,“ popsala při vyšetřování mladá Slovenka. Dítěti podle svých slov začala masírovat hrudník, zkoušela i umělé dýchání.

„Pak jsem viděla, že je fialový a že mu není pomoci. Rozhodně jsem mu nechtěla ublížit, měla jsem ho ráda. Nikdy bych mu neublížila,“ uvedla. Doplnila, že již dříve u kojení usnula. Přiznala také, že v těhotenství pila alkohol, za sebou kromě toho má mít i několik potratů.

Mrtvé tělo dala zpět do postýlky a šla spát

Vyšetřovatelům popsala, že mrtvé tělíčko o půl šesté ráno uložila zpět do postýlky. Záchranáře nevolala, šla spát.

„Nemohla jsem najít telefon a věděla jsem, že mu už není pomoci. Šla jsem spát, abych nespáchala sebevraždu, abych si nepodřezala žíly,“ vysvětlovala souzená žena.

Lékaři tak na přerovskou ubytovnu vyrazili až kolem osmé hodiny ráno. Zavolala je vrátná, k níž žena přišla s mrtvým synkem.

„Vím, že jsem udělala chybu. Je mi to líto. Kdyby to šlo, vrátila bych to. Jsem si vědoma, že jsem zanedbala péči,“ řekla vyšetřovatelům.

Znalci nenašli duševní poruchu, žena ale dle nich postrádá city

U soudu vypovídali ve středu také znalci. Udušení jako bezprostřední příčinu smrti jeden z nich potvrdil.

„Jako nejpravděpodobnější se nám jeví zevní uzavření dýchacích cest,“ popsal znalec. Stopy násilí na těle chlapečka neobjevil.

„Nebyla zjištěna poranění, která by se na smrti novorozence mohla podílet,“ doplnil. Pitva podle něj vyloučila fyzické anomálie či nemoc, kvůli nimž by se dítě mohlo samo udusit. Na závěr připustil, že je možné, aby se chlapec udusil při kojení.

U soudu vypovídala také lékařka, k níž souzená žena se svými dětmi chodila na kontroly.

„Vždy se mnou spolupracovala. Nikdy nebyla vůči dětem hrubá či odmítavá,“ vybavila si lékařka. Na chlapcově těle nikdy neobjevila žádné stopy týrání. Jediné, co jí u obžalované chybělo, byla určitá aktivita.

„Rodiče se obecně v ordinaci chlubí pokroky dítěte, tady se jimi chlubil spíše její tehdejší partner. Na kontroly ke mně chodili většinou spolu,“ upřesnila lékařka. Uvedla, že první dítě mělo souzené ženě kvůli syndromu náhlého úmrtí zemřít ve třech týdnech.

Odpoledne k soudu dorazil psycholog a psychiatrička. Ta u souzené ženy nezjistila žádnou duševní poruchu. Psycholog souzenou ženu popsal jako bezcitnou ženu bez stopy empatie.