Akvapark v Prostějově.

Akvapark v Prostějově. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Soud zrušil Prostějovu půlmilionovou pokutu, ta však městu i nadále hrozí

  • 0
Pokuta pro Prostějov za to, že zadal výstavbu zdejšího akvaparku místním firmám bez výběrového řízení, se opět vrací k antimonopolnímu úřadu. Krajský soud v Brně totiž zrušil jeho rozhodnutí s tím, že má jasněji zdůvodnit své závěry. V tom, že město chybovalo, však soud s úřadem souhlasí.

Případ akvaparku, který podle antimonopolního úřadu a několika soudů postavila zdejší radnice v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, už připomíná nekonečný příběh. Soudy sice již poněkolikáté zrušily rozhodnutí o půlmilionové pokutě pro město, většinou však potvrdily, že radnice obešla zákon.

O zaplacení pokuty se antimonopolní úřad s městem Prostějov tahá již od roku 2006, kdy sankce ve výši pět set tisíc korun Prostějovu poprvé zahrozila.

"Náš úřad konstatoval porušení zákona o veřejných zakázkách. Krajský soud se jednoznačně ztotožnil s naším právním názorem, že zadavatel měl postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Stejně se již dříve vyslovil i Nejvyšší správní soud. Z tohoto důvodu nebudeme podávat proti tomuto rozsudku kasační stížnost, neboť věcná správnost rozhodnutí byla potvrzena," prohlásil místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kamil Rudolecký.

Laicky řečeno to znamená, že soud má na podstatu problému stejný názor jako antimonopolní úřad, chce však po něm, aby své závěry precizněji a jasněji zdůvodnil. Úřad proto nyní s městem Prostějov zahájí další správní řízení.

Město s půlmilionovou pokutou nadále nesouhlasí

Radnice od počátku tvrdí, že chybu neudělala a opět chce bojovat proti pokutě, která byla v roce 2006 jedna z nejvyšších ohledně veřejných zakázek. "Město na svém stanovisku, že zákon o zakázkách neporušilo, trvá. I nadále se hodláme proti pokutě bránit," řekl starosta Miroslav Pišťák.

"Tato věc ještě není definitivně ukončena. Město počítá s tím, že pokuta je stále ve hře a že antimonopolní úřad bude znovu rozhodovat," dodala mluvčí radnice Jana Gáborová.

Porušení zákona podle antimonopolního úřadu spočívá v tom, že radnice na stavbu za více než dvě stě milionů korun nevypsala výběrové řízení, ale rovnou uzavřela smlouvu o veřejno-privátním partnerství se společnostmi Micos a MiProStav. Druhá posléze uzavřela smlouvu o výstavbě s firmami Navrátil a Pozemstav Prostějov, a ani zde nepostupovala podle zákona o veřejných zakázkách.

"V daném případě se jedná o velice závažné porušení zákona. Pokud by totiž zakázka byla zadána v otevřeném řízení, nelze vyloučit, že by byly podány výhodnější nabídky. Kroky města Prostějov představují postup, který nese znaky účelového obcházení zákona. Na počátku stojí úmysl realizovat výstavbu a na konci bylo bez jakéhokoliv výběrového řízení vybudováno centrum, jehož výstavba bude uhrazena z prostředků města," konstatoval antimonopolní úřad.

Areál v Koupelkách má tři bazény, téměř sto metrů dlouhý tobogan, trojskluzavku a řadu dalších atrakcí a je v provozu od srpna roku 2006. Podle počasí ho ročně navštíví šedesát až sedmdesát tisíc lidí, což tak tak pokryje náklady na provoz.