Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: SMC Development

Soud zrušil výškové omezení bránící stavbě mrakodrapu u centra Olomouce

  • 24
Vítězstvím, které ale nemusí nic přinést, skončila pro podnikatele Richarda Morávka žaloba na olomoucký magistrát. Investor, který chce u centra postavit přes 70 metrů vysoký věžák, napadl výškové omezení budov v oblasti dané novým územním plánem. To soud zrušil, dal ale městu čas přijmout ho znovu.

 Nový územní plán platí v Olomouci od loňského podzimu. V místech, kde Morávek plánuje vztyčit Šantovka Tower, povoluje budovy vysoké do tří desítek metrů.

Podle soudce ale město své rozhodnutí dostatečně nezdůvodnilo. Argument o zastínění historického centra města soudce Jiří Gottwald neuznal, neboť totéž podle něj způsobí i budovy, které se do požadované výšky vejdou. A to při pohledu z Velkomoravské ulice, jímž jako jediným podle jeho slov nový územní plán omezení zdůvodňuje.

Vizualizace Šantovka Tower

„Jakkoli je tento pohled problematický tím, že je na vnitřním obchvatu města a že při zazelenění stromů není zcela zřejmý,“ uvedl soudce.

Celkově pak Gottwald odůvodnění výškového omezení označil za vágní a nepřezkoumatelné, a proto ho zrušil. Jako jeden z další problémů přitom zmínil také to, že územní plán ve stejném místě povoluje různé výšky pro obytné a administrativní budovy.

„Nebylo v něm ale odůvodněno, proč obytné stavby v pohledu na historické centrum města stíní méně než administrativní,“ vysvětlil soudce.

Soud dal městu čas omezení přijmout znovu a lépe zdůvodnit

Platnost svého verdiktu přitom oproti zvyklostem - ovšem stále v rámci zákona - stanovil až na 31. prosinec. Město tak laicky řečeno může do té doby promyslet, jak případné další výškové omezení pro Morávkovy pozemky nastavit a především lépe zdůvodnit.

Šantovka Tower

Nová olomoucká dominanta Šantovka Tower má coby třetí a zároveň i nejvyšší moderní olomoucký věžák měřit celých pětasedmdesát metrů. Stát měl nedaleko centra města, v blízkosti nové olomoucké nákupní Galerie Šantovka. Uvnitř je plánováno dvaadvacet pater se zhruba osmdesáti byty. Předběžné vyčíslení nákladů se pohybuje kolem 400 milionů korun.

„Nepředjímáme nijak nové rozhodnutí města či potřebu té výškové regulace. Ovšem je nutno, aby ta konkrétní potřeba, konkrétní výšková hladina byla řádně odůvodněna a to racionálními důvody,“ doplnil soudce.

Soudního jednání se zúčastnil také tiskový mluvčí Šantovky Juraj Aláč.

„S rozhodnutím jsme spokojeni, soud jednoznačně deklaroval neodůvodněnost výškové regulace na našem území. S dalším komentářem počkáme na písemné odůvodněni rozsudku. Náš zájem pracovat na projektu Šantovka Tower trvá a jsme připraveni začít spolupracovat s městem na novém územním plánu pro lokalitu,“ reagoval na verdikt soudu.

Advokátka města vyjádření odmítla a stejně se zachoval také vedoucí olomouckého odboru koncepce a rozvoje Marek Černý, který odkázal na tiskové oddělení magistrátu.

„Očekáváme doručení usnesení soudu, následně se s výrokem a podrobným odůvodněním soudu seznámíme. Teprve poté můžeme činit následné kroky a zvážit další postup. Zcela jistě požádáme o metodickou pomoc a konzultaci naše nadřízené orgány, což je krajský úřad a pro oblast územního plánování také ministerstvo pro místní rozvoj,“ uvedla posléze mluvčí Radka Štědrá.