V rámci soutěže čekal „průzkumáky“ také 250 metrů dlouhý úsek Barnovské...

V rámci soutěže čekal „průzkumáky“ také 250 metrů dlouhý úsek Barnovské přehrady o teplotě zhruba 14 stupňů, přes který museli samozřejmě dostat i své vybavení. | foto: Kamil Vícha, Armáda ČR

Průzkumníci na Libavé plavali, lezli i stříleli, zvítězili prostějovští

  • 0
Přeplavání části přehrady, přepad budovy, vytvoření průchodu v zátarasu, lezení po skalách či střelba z pušky a pistole. Takové disciplíny museli mimo jiné absolvovat účastníci čtyřdenní soutěže armádních průzkumných hlídek, která se uskutečnila ve vojenském újezdu Libavá.

Závod, během kterého museli účastníci překonat více než 90 kilometrů v obtížném terénu a to s výstrojí a výzbrojí o váze nejméně 20 kilogramů, začal v noci na úterý.

„Současná doba nabízí průzkumákům možnost ulehčit si plnění úkolů využitím nejmodernější techniky, ale cílem této soutěže je naopak návrat ke kořenům. Procvičit si tedy ty schopnosti, které musí ovládat každý člen průzkumné hlídky v okamžiku, kdy veškeré technické vymoženosti selžou,“ shrnul myšlenku soutěže velitel pořádajícího 102. průzkumného praporu René Sabela.

Například při první noční disciplíně se tak týmy jen za pomoci mapy pohybovaly v náročném terénu ozvláštněném zchátralými a opuštěnými vesnicemi z 50. let minulého století, kde nechyběly ruiny domů či studní.

„Jejich cílem bylo posbírat co nejvíce kontrolních bodů z celkových čtyřiceti, které byly rozmístěny zhruba na 30 čtverečních kilometrech. Tahle disciplína řádně prověřila znalost práce s mapou, orientace v terénu a vyčítání bodů v různých souřadnicových systémech zavedených v armádě,“ popsal kapitán Petr Šiler.

Plavání v přehradě, odstřel zátarasu i přepadení budovy

Ve druhé etapě pak čekalo družstva plavání v Barnovské přehradě, která měla kvůli chladnému srpnovému počasí teplotu zhruba 14 stupňů, což však některým účastníkům nijak zvlášť nevadilo.

„Vodu bereme jako příjemné osvěžení, největší obavu jsme měli hlavně o výstroj a vybavení, aby se nenamočilo. To by nám znesnadnilo další postup,“ komentoval úkol po přeplavání čtvrt kilometru dlouhého úseku jeden z vojáků průzkumné hlídky číslo 4 z Chrudimi, která přesun zvládla včetně odstrojení a opětovného přichystání do „plné polní“ za necelých 14 minut.

Další disciplínou pak bylo připravit průjezd ženijním zátarasem tvořeným protitankovými jehlany. Jako nástroj posloužily táhlé nálože, které hlídky získaly na stanovišti a poté s celkem šesti náložemi - každé o hmotnosti zhruba deset kilogramů - vyrazili k 700 metrů vzdálenému svahu, v němž byl zátaras.

Soutěž „průzkumáků“

Další akcí poté bylo osvobození rukojmího pomocí přepadení budovy, kde byl držen, a následný rychlý přesun do bivaku. Po krátkém odpočinku pak čekala na účastníky třetí etapa a v ní lezení po skalách. To by však podle organizátorů bylo příliš jednoduché, a tak přidali „bonus“.

„Hlavním cílem bylo zaujmout ve vytyčeném prostoru palebné stanoviště a na něj vynést rozložený kulomet UK- 59L a dvě velké schránky s cvičnou municí. Následně zbraň v co nejkratším čase sestavit a vystřelit,“ nastínil Šiler.

Do druhé poloviny soutěže pokračovalo z 18 týmů jen 10

Náročnost soutěže podle pořadatelů dokazuje i fakt, že ji každoročně nedokončí kolem pěti družstev. Letošní ročník se ale ukázal být zřejmě vůbec nejnáročnějším, neboť třeba už před středeční předposlední čtvrtou etapou jich vzdalo osm a k plnění úkolů tak nastoupilo jen deset týmů. Ty čekala střelba z útočných pušek Bren a pistolí CZ 75 Phantom, a poté znalostní „kvíz“.

„Odborné znalosti prověřilo následující stanoviště zaměřené na znalosti cizích armád. Průzkumáci dostali 32 karet s insigniemi, výstrojí a výzbrojí osmi členských států NATO a v co nejkratším čase měli správně přiřadit karty k názvům jednotlivých zemí,“ popsal Šiler.

Před odpočinkem pak ještě hlídky musely zvládnout ošetřit zraněného vojáka a poté ho pod nepřátelskou „palbou“ odtáhnout do bezpečí. Ve čtvrtek už pak účastníky čekalo jen stanoviště, odkud skrytě pozorovali vojenskou techniku a poté předali informace rádiem, a následný doběh do cíle.

Stupně vítězů nakonec vybojovali hned dvakrát „domácí“, když se na prvním a třetím místě umístila družstva prostějovských „průzkumáků“. Stříbrnou medaili si z Libavé odvezla hlídka z chrudimského 43. výsadkového praporu.

Závod uspořádal 102. průzkumný prapor z Prostějova ve spolupráci se sdružením Červené barety. Kromě zástupců pořadatelů se ho účastní také členové 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku, 15. ženijního pluku a Univerzity obrany.