Už nyní se část odpadků z Olomouckého kraje vozí do brněnské spalovny (na starším snímku před přestavbou). Protože ale místa na skládkách ubývá, zabývá se hejtmanství myšlenkou vlastní spalovny.

Už nyní se část odpadků z Olomouckého kraje vozí do brněnské spalovny (na starším snímku před přestavbou). Protože ale místa na skládkách ubývá, zabývá se hejtmanství myšlenkou vlastní spalovny. | foto: Radek Miča, MAFRA

Spalovna rodinám zdraží odpady, jsou jiná řešení, kritizují ekologové

  • 2
Zatím ještě ani není jasné, kde by měla plánovaná spalovna v Olomouckém kraji stát, přesto už budí emoce. Hnutí Duha varuje, že se tak uzavře cesta k recyklaci a dojde ke zdražení odpadů. Podle kraje ale jiné řešení otázky "kam s odpadem" do budoucna není.

Přestože nyní obyvatelé Olomouckého kraje podle analýz třídí pětatřicet procent komunálního odpadu, což je nejvíc v celé České republice, a úřady chtějí tento podíl zvýšit až na padesát procent, v budoucnu to podle nich i tak nebude stačit. Hejtmanství proto stále vážněji uvažuje o výstavbě velkokapacitní spalovny, která by zároveň vyráběla elektrický proud a teplo.

"Předpokládáme, že do pěti let se v třídění odpadů dostaneme nad padesát procent. Pokud si však do budoucna nechceme zadělávat na problémy se skládkami a s únikem škodlivin třeba do spodních vod, trend je jasný. Zbytek odpadů může sloužit k výrobě elektrické energie a tepla," tvrdí náměstek hejtmana Pavel Horák.

Z propočtů je podle něj jasné, že na Moravě budou zhruba tři spalovny. Jedna už funguje v Brně, druhá vznikne v Ostravě, třetí by měla být někde uprostřed regionu.

Krajský úřad proto připravil návrh memoranda, který zaslal všem městům a větším obcím v Olomouckém kraji. Starostové by do konce roku měli říct, zda by se k projektu spalovny, která by odpady v kraji řešila komplexně, připojili, či nikoliv.

"Vhodné lokality vytipuje studie proveditelnosti. Využitelnost by měla dosáhnout pětašedesáti procent," řekl vedoucí odboru životního prostředí na kraji Josef Veselský s tím, že najít vhodné místo ovšem nebude vůbec snadné.

Duha: Spalovna zdraží odpady, ať kraj raději usnadní třídění

S plánem kraje však vůbec nesouhlasí Hnutí Duha. Obří spalovna by podle ekologů bránila recyklaci a rodinám zdražila popelnice. "Krajští politici by namísto prosazování drahé spalovny, která zbytečně pohltí statisíce tun cenných surovin, měli pomoci domácnostem a usnadnit jim třídění a recyklaci odpadů," tvrdí Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

"Kraj může například požadovat, aby ministr životního prostředí do právě připravovaného zákona o odpadech zařadil recyklační slevu pro města, která hodně třídí a do popelnic vyhazují málo odpadků. Tím by obce motivoval k zavádění snadnějšího třídění pro domácnosti," dodal.

Pokud by recyklace v kraji stoupla na padesátiprocentní úroveň jako například v Německu, kraj by podle Kropáčka ušetřil téměř padesát milionů korun za skládkovací poplatky a navíc by mohl využít dalších téměř sto tisíc tun druhotných surovin. V třídění má Olomoucký kraj podle něj stále velké rezervy.

Spalovna je podle náměstka čistší než spaliny rodinných domů

Náměstek hejtmana Pavel Horák však argumentuje analýzami, podle kterých se v třídění nikdo nedostane vysoko nad padesát procent. Zbytek komunálního odpadu tak buď skončí na skládce, nebo se ve spalovně může proměnit v energii.

"Tato zařízení jsou pod přísnou kontrolou veřejné správy. Není to běžná spalovna. Z hlediska emisí je podstatně čistší než například spaliny z rodinných domů," ubezpečil Horák.

Zástupci kraje kvůli průzkumu nedávno vyrazili do Německa, kde si několik spaloven prohlédli. "Ta u Norimberku, což je město s půl milionem obyvatel, je ve vzdálenosti zhruba jeden a půl kilometru od centra. Nikde není žádný nepořádek ani zápach a z komínů stoupá jen úzký proužek páry," popsal po návratu místostarosta Prostějova Jiří Pospíšil.

Nikdo zatím netuší, kde by případný investor vzal na stavbu spalovny peníze, protože například ta v Norimberku vyšla na tři miliardy korun. Město dostává poplatky za likvidaci odpadů a navíc prodává teplo, takže ekonomicky celý provoz vychází. Podobnou cestou by se mohlo pustit například i olomoucké hejtmanství.

Souhlasili byste se stavbou spalovny v Olomouckém kraji?

celkem hlasů: 1764

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 4. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1070
Ne
Ne 311
Ano, ale nejméně deset kilometrů od nejbližších domů
Ano, ale nejméně deset kilometrů od nejbližších domů 238
Ano, ale nejméně pět kilometrů od nejbližších domů
Ano, ale nejméně pět kilometrů od nejbližších domů 145