Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Spor o parkování v nemocnici: zlevní, ale vážně nemocní přijdou o výjimku

  • 7
Olomoucká fakultní nemocnice od července razantně sníží poplatky za parkování ve svém areálu. Zároveň ale ruší výjimku pro lidi s handicapem, kteří doposud platili jen symbolickou pětikorunu. Pacientským organizacím se to nelíbí.

Zatímco dnes řidiči zaplatí za první půlhodinu parkování pět korun a za každou další půlhodinu 20 korun, s novým systémem to bude pět korun za první půlhodinu a 10 korun za každou započatou hodinu. Zaplatí všichni bez rozdílu.

„Jsem přesvědčený, že je to změna směrem k transparentnějšímu a spravedlivějšímu systému,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík.

Spravedlnost, či spíše solidaritu v nových pravidlech ale postrádají pacientské organizace, jejichž klienti budou muset začít za parkování v nemocnici platit. Osvobození od poplatků byli dosud onkologičtí pacienti, lidé se zdravotním postižením a rodiče vážně nemocných dětí.

„Lidem, kterým je potřeba spíš pomoci, se ještě víc naloží,“ zkritizovala systém Karla Otavová, koordinátorka olomouckého a přerovského centra pro ženy s rakovinou prsu Mamma HELP. Poukázala na to, že systém bude nutit platit ty, kteří většinou obracejí každou korunu.

„Jsou často v nelehké životní situaci, protože skončili v invalidním důchodu nebo jsou dlouhodobě na nemocenských dávkách,“ upozornila Otavová, která byla před lety sama onkologickou pacientkou a trávila tak hodiny na chemoterapiích.

„V takové situaci je každý rád, když ho někdo blízký do nemocnice přiveze a počká tam s ním. Léčba přitom někdy trvá i deset hodin. Parkování se tak značně prodraží,“ zdůraznila Otavová.

Zneužívání výhod i žádosti o další výjimky

Nemocnice si ale za svým rozhodnutím stojí. Argumentuje mimo jiné tím, že systém, který umožňoval řadu výjimek, sváděl ke zneužívání.

„Na základě výjimek udělených určitému spektru pacientů jsme se dostali do situace, kdy jsme byli nuceni čelit tlaku dalších a dalších pacientských skupin, které se domáhaly stejných úlev,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

„Bylo to dlouhodobě neudržitelné, a to jak z hlediska funkčnosti celého regulačního systému dopravy a parkování v areálu nemocnice, tak zejména z hlediska následného dodržování stanovených pravidel,“ dodal.

Razantní snížení poplatků a současné zrušení všech výjimek vedení nemocnice vyhodnotilo jako nejefektivnější.

Z českých nemocnic jsme nejlevnější, brání se ředitel

Parkovat bez placení nebudou smět v areálu ani zaměstnanci. „V českých nemocnicích se výše poplatků pohybuje od 10 až do 60 korun za hodinu. My jsme je u nás nastavili na spodní hranici, aby nikoho příliš nezatížily, ale zároveň aby všichni měli stejné podmínky,“ podotkl ředitel Roman Havlík.

Razantně proti novému systému vystoupil před několika dny i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Poté, co se na něj začali obracet první nespokojení pacienti, napsal řediteli olomoucké nemocnice dopis. Po osobním telefonátu Romana Havlíka už ale tak radikální není.

„Pan ředitel mi sdělil, že má zájem, aby se v nemocnici zvýšil počet vyhrazených parkovacích míst, aby byla co nejblíže jednotlivým oddělením nemocnice, a lidé tak nemuseli přecházet na větší vzdálenost. Nový systém poplatků se bude vyhodnocovat na konci roku. I my do té doby počkáme,“ řekl Krása.

„Myslím, že cena 10 korun na hodinu není až tak dramatická. Kdyby se ale ukázalo, že to nefunguje, a nápor nespokojených lidí by byl větší, samozřejmě se panu řediteli ozvu dřív,“ doplnil.

V olomoucké nemocnici je zhruba 800 parkovacích míst. Za vjezd a pobyt aut v areálu platí řidiči od roku 2004. Závorami v ulicích Hněvotínská a I. P. Pavlova projede každý den asi dva tisíce vozidel, na parkovném vybere nemocnice v průměru 15 až 18 tisíc korun denně.