Prostějovští zastupitelé rozhodli, že prázdná budova města se novou církevní základní školou nestane. Z města zní obava, že by škola přetahovala děti a tím pádem i peníze těm městským. (ilustrační snímek)

Prostějovští zastupitelé rozhodli, že prázdná budova města se novou církevní základní školou nestane. Z města zní obava, že by škola přetahovala děti a tím pádem i peníze těm městským. (ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Církevní školu tu nechceme, brala by městským děti, rozhodl Prostějov

  • 25
Další základní školu tu nechceme, brala by žáky a tedy i peníze městským zařízením. Takový postoj zaujali prostějovští zastupitelé, kteří nechtějí pronajmout prázdnou budovu pro zřízení církevní základní školy. A to přesto, že nikdo jiný o volné prostory zájem nemá.

Církevní základní školu, která by tvořila celek s již fungujícím Cyrilometodějským gymnáziem, by rodiče rádi viděli v prázdné budově v Komenského ulici. Petici podepsalo přes tisíc lidí.

Prostějovští zastupitelé ale s pronájmem nesouhlasili.

"Velice nás to mrzí a nerozumíme tomu, co za postojem radních stojí. Zájem o školu i vhodné prostory, v nichž se už dříve vyučovalo, jsou. Otázkou je, zda nemají zastupitelé s budovou v Komenského ulici jiné záměry," naznačil Vojtěch Faltýnek, předseda petičního výboru.

Za odmítavým postojem prostějovské radnice však podle náměstkyně primátora Ivany Hemerkové stojí především strach z úbytku žáků v městských školách.

"Porodnost klesá a zákonitě se to musí někde projevit. My jsme na naše školy dostali dotace a je potřeba počet žáků udržet," vysvětlila s tím, že pohnutky rodičů i arcibiskupství chápe.

"Rozumím tomu, že by bylo vzdělávání ucelené, ale podle mého by bylo nezodpovědné říct, co to může přinést. Dětí bude málo, a dokud je školství placené tak, jak je tomu nyní - tedy na počet žáků, není rozumné otevírat další školu," řekla Hemerková s tím, že je podle ní v tuto chvíli nesmyslné, aby počet dětí ve třídě klesl na sedmnáct nebo dvacet místo dosavadních třiceti.

Definitivní slovo o zřízení školy bude mít ministerstvo

S tím však nesouhlasí autoři petice, kteří velký počet žáků radnici vytýkají. "V jedné třídě je třicet žáků, to je přece katastrofální a zastupitele to nezajímá, což je přinejmenším podivné," řekl Faltýnek.

Město se však rozhodlo dělat ve věci zřízení školy doslova mrtvého brouka. O jejím osudu nakonec rozhodne ministerstvo školství a město k žádosti může podle legislativy dát kladné či záporné vyjádření, nebo ji tak jako v Prostějově ponechat bez komentáře.

Takové rozhodnutí se však nelíbí opozici, která by škole dala šanci. "Pokud ta škola ještě ani nevznikla a už teď je považována za tak žádanou, tak bychom ji nejspíš měli dát šanci," myslí si opoziční zastupitel Václav Kolář.

Arcibiskupství chce o vznik školy bojovat dál

Olomoucké arcibiskupství svůj boj o základní školu vzdát nechce, a to ani po zamítnutí pronájmu.

"Už o ni usilujeme přes deset let. Zamítnutí je nesmyslné, nikdo jiný o prostory nemá zájem," řekla již dříve vedoucí Centra pro školy Arcibiskupství olomouckého Zdislava Vyvozilová. Podle ní by Prostějov církevní základní školu mít měl. Od těch klasických se totiž liší.

"Jde o odlišné zaměření, tyto školy mají v jiných městech opravdu úspěch. Nevidím důvod, proč ji nezřídit," míní Vyvozilová.