Případ bývalého místostarosty Javorníku a pobírání platu i odměn posoudily dva soudy zcela odlišně. Odvolací rozhodl, že vyplácení dvojích peněz bylo neoprávěné. (ilustrační snímek)

Případ bývalého místostarosty Javorníku a pobírání platu i odměn posoudily dva soudy zcela odlišně. Odvolací rozhodl, že vyplácení dvojích peněz bylo neoprávěné. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Javorník neměl bývalému místostarostovi platit dvakrát, rozhodl soud

  • 0
Případ bývalého místostarosty Javorníku na Jesenicku Petra Mimry z ČSSD se dočkal dalšího obratu. Krajský soud v Ostravě rozhodl, že odměnu za přípravu projektů pro dotace dostával nad rámec svého platu neoprávněně. Změnil tak rozsudek jesenického okresního soudu, podle kterého to bylo v pořádku.

Kauzu dala k soudu javornická radnice a současná starostka Javorníku Irena Karešová (ODS) byla s rozsudkem odvolacího soudu spokojena.

"Jsem ráda, že krajský soud dal jasné stanovisko. Je naprosto nepřijatelné, aby funkcionář města pobíral odměny za práci, která je součástí výkonu veřejné funkce, za kterou místostarosta dostává řádný plat stanovený zastupitelstvem," uvedla Karešová.

Dohodu o provedení práce s Mimrou podepsal v roce 2008 tehdejší tajemník se souhlasem tehdejšího starosty Jiřího Jury, ale bez vědomí zastupitelstva. Mimra měl za úkol práci kolem dotací. Od ledna 2008 do února 2009 vyinkasoval odměnu téměř 170 tisíc korun.

"Přitom to vše bylo v náplni jeho práce na radnici," upozornila Karešová.

"Nejedná o naprosto odlišnou činnost od uvolněného zastupitele. Za tohoto stavu nelze dospět k jinému závěru, než že předmětné dohody o pracovní činnosti jsou neplatné a žalovaný se bezdůvodně obohatil," zdůvodnil soud rozsudek.

Ty peníze si zasloužil, tvrdí bývalý starosta

Petr Mimra už loni, kdy se případ začal řešit, oponoval, že si dané peníze řádně vydělal.

"Připravoval jsem projekty pro dotace. Ta odměna byla nakonec mnohem nižší, než by město muselo zaplatit specializovaným firmám," řekl Mimra.

Tehdejší starosta města Jiří Jura (SNK Evropští demokraté) potvrdil, že o všem věděl a s podepsáním dohody souhlasil.

"Pan Mimra si ty peníze zasloužil, je možné to podložit výsledky," řekl Jura.

Městečko se třemi tisíci obyvateli platilo dva politiky

Současná starostka je však jiného názoru. "Na všechny rozhodující žádosti o dotace mělo město najaté externí firmy, které měly se žádostmi o dotace zkušenosti. Úředníci městského úřadu jim pro to jenom poskytli potřebné podklady," míní Karešová

"Pan Mimra dělal jen to, co měl jako místostarosta zodpovědný za tyto projekty dělat. Nemůže být řeč o tom, že by dělal při přípravě projektů něco výrazně nad rámec svých povinností," dodala.

Kvůli údajnému návalu práce, která se už nedala stíhat, změnilo v roce 2009 zastupitelstvo Mimrovi funkci neuvolněného zastupitele na uvolněnou, takže poté bral na radnici místostarostovský plat v plné výši. Zároveň radnice ukončila dohodu o provedení práce.

Jenže v létě 2010 zastupitelstvo vrátilo Mimrovu funkci do dřívějšího stavu s tím, že odvedená práce neodpovídala uvolněné funkci a je příliš velký luxus, aby mělo městečko se třemi tisíci obyvatel dva uvolněné politiky pobírající plat.

Radnice většinu vyplacených odměn zpět nedostane

Podle advokátky Petra Mimry Jany Hamplové je rozsudek krajského soudu nesprávný.

"Soud vytvořil zcela novou tezi, že pokud je někdo místostarostou, dělá vše v rámci této funkce. To je absurdní výklad. Pokud je někdo neuvolněným místostarostou, tedy když vykonává tuto funkci vedle své práce, může v rámci své profese pro město pracovat na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti," uvedla Hamplová.

Město podle ní využilo práci Petra Mimry v jeho odbornosti, mimo funkci místostarosty a za tuto práci mu zaplatilo, jako by zaplatilo komukoli jinému," dovozuje Hamplová.

Radnice většinu peněz, které bývalému místostarostovi vyplatila na odměnách, zpět dostane. Odměny jsou totiž z větší části už promlčené.

"V této věci nejde tak o peníze, ale morální hledisko a precedens do budoucnosti," podotkla starostka Karešová.