Policisté dvakrát navrhli obžalovat čtveřici politiků a dva úředníky přerovského magistrátu včetně primátora a senátora Jiřího Lajtocha (na snímku). Státní zástupkyně teď už podruhé stíhání zastavila.

Policisté dvakrát navrhli obžalovat čtveřici politiků a dva úředníky přerovského magistrátu včetně primátora a senátora Jiřího Lajtocha (na snímku). Státní zástupkyně teď už podruhé stíhání zastavila. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Žalobkyně podruhé zastavila stíhání přerovských politiků a úředníků

  • 5
Olomoucká státní zástupkyně už podruhé zastavila trestní stíhání čtyř politiků z přerovské radnice z minulého volebního období a také dvou úředníků magistrátu. Policie je viní z manipulace se zakázkami a je mezi nimi i primátor a současně senátor Jiří Lajtoch. Podle žalobkyně trestný čin nespáchali.

"Trestní stíhání jsem zastavila, protože skutek, pro který bylo trestní stíhání vedeno, není trestným činem a není důvod k jinému postupu," řekla ČTK státní zástupkyně Marie Kodytková.

Dalšími stíhanými kromě Lajtocha byli první náměstek Josef Kulíšek, radní Václav Zatloukal a Jaroslav Čermák a dále úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba.

Kauza se týká sporných zakázek na stavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově. Protikorupční policie se o ně zajímala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo.

Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.

Loni v červenci pak Senát vydal na žádost policistů Lajtocha k trestnímu stíhání a v srpnu jedenáct tehdejších radních a dva úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic policisté obvinili.

Vsetínský žalobce odmítl kauzu zastavit, tak mu případ vzali

Případ poté vyvolal spor mezi žalobci. Olomoucké krajské státní zastupitelství totiž vyzvalo vsetínského žalobce, jenž měl případ na starosti, aby u většiny z nich zastavil trestní stíhání. Státní zástupce to však odmítl a o kauzu přišel, na starost ho dostala právě olomoucká státní zástupkyně Marie Kodytková.

Přitom vsetínské státní zastupitelství se případem zabývalo půl roku poté, co kauza byla přesunuta z Přerova kvůli možné podjatosti.

"Měli jsme zastavit stíhání osmi ze 13 lidí, což jsme odmítli s tím, že to považujeme za odporující zákonu. Je naším právem podle zákona o státním zastupitelství, pokud máme za to, že pokyn nadřízeného je nezákonný, tak ho odmítnout," řekl tehdy vsetínský státní zástupce Petr Bareš.

Žalobkyně už dřív stíhání zastavila s tím, že se trestný čin nestal

Žalobkyně olomouckého krajského státního zastupitelství však jejich stíhání na konci ledna zastavila. Podle ní se skutky popsané v obvinění policie sice částečně staly, avšak nejsou trestným činem.

Její rozhodnutí pak dva měsíce přezkoumávalo Nejvyšší státní zastupitelství. Jeho žalobce se nakonec rozhodl část usnesení státní zástupkyně z Olomouce zrušit.

Ta pak vrátila případ zpět protikorupční policii k doplnění dokazování. A policisté na konci července znovu navrhli obžalovat čtyři přerovské politiky a dva úředníky z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby.

,