Vizualizace budoucí podoby centra Prostějova po zbourání Společenského domu. Má...

Vizualizace budoucí podoby centra Prostějova po zbourání Společenského domu. Má zde vyrůst obchodní galerie s podzemními garážemi. | foto: archiv města

Zanedbaná část centra Prostějova se ani po sedmi letech nedočká oživení

  • 2
Ještě pár let se lidé v Prostějově musí smířit s tím, že lukrativní lokalita za kostelem hned vedle hlavního náměstí zůstane zanedbaná a omšelá jako doposud. Spor o platnost smlouvy s investorem, který tu hodlá vybudovat obchodní galerii za miliardu, se protáhne. Město projektu stále věří.

Volební slib komunistů, kteří se před rokem dostali do vedení prostějovské radnice, že budou požadovat významné urychlení přestavby centra města, nevyjde.

Se zablokovanou situací ovšem nehnuly ani koaliční ČSSD a hnutí Pévéčko. Lukrativní lokalita s omšelým Společenským centrem za kostelem Povýšení svatého Kříže v samotném středu Prostějova tak dál zůstává prázdná, zanedbaná a bez zřetelného horizontu.

O přestavbě centra se přitom začalo mluvit před osmi lety. V roce 2008 město vypsalo výběrové řízení, které vyhrála společnost Manthellan. Jde o stejné investory, kteří v Olomouci vybudovali nákupní Galerii Šantovka. Smlouvu ovšem napadl jeden z neúspěšných uchazečů a soud ji letos v létě zrušil.

V podmínkách totiž byla povinnost stavby sálu pro pět set lidí. Po ukončení soutěže se však město rozhodlo, že si ho postaví samo, a tím dalo Manthellanu výhodu.

Proti rozsudku se radnice i Manthellan odvolaly a spis nyní leží na krajském soudu a čeká na vyřízení.

„Vzhledem k vytíženosti příslušného senátu, kdy musí být předem vyřízeny věci, jež přišly ještě v roce 2014, předsedkyně senátu předpokládá, že by mohla předběžně nařídit jednání v polovině příštího roku. Uvedený časový údaj je však pouze orientační a nelze ho brát jako závazný,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

Kritik projektu: Je to naprostá katastrofa

„To je naprostá katastrofa. Po sedmi letech se projekt nikam neposunul, nyní ještě rok budeme čekat na rozsudek a pak další roky, než se rozhodne, co dál. Jsou to další zbytečná léta, kdy jen čekáme a s prostorem v centru města nemůžeme nic dělat. Lidé jsou v obrovské nejistotě. Zvykli si na kulturní zázemí Společenského domu v centru města, ale ten je udržován pouze ve válečném stavu, protože se neví, co bude dál,“ zlobí se dlouhodobý kritik celého projektu a městský zastupitel Aleš Matyášek z opoziční TOP 09.

I přes prohru u soudu prostějovská radnice celému projektu stále věří. „Rozsudek nenabyl právní moci, proto vycházíme z toho, že je smlouva platná. Také investor nám sdělil, že chce projekt dokončit,“ prohlásil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

„Proti rozhodnutí Okresního soudu v Prostějově se odvolalo město i Manthellan. Věříme, že odvolací soud rozhodne v náš prospěch,“ potvrdil rovněž mluvčí investora Juraj Aláč.

Opozice: Prostějov jde Manthellanu na ruku

Kvůli projektu se nyní dokonce mění územní plán. Na žádost Manthellanu jeho změnu protlačila těsně před loňskými komunálními volbami tehdejší koalice, kterou tvořila ČSSD a lidé z dnešního koaličního Pévéčka.

„Šlo tam hlavně o nesouhlas památkářů s podzemními garážemi, se kterými nyní s určitými podmínkami souhlasili. Pak tam byl požadavek, aby se antény a vzduchotechnika nezapočítávaly do výšky budovy, šlo také o jednu historickou pasáž a o procenta zastavěnosti. Město mělo připomínky k životnímu prostředí, dopravě a exhalacím, které byly splněny už dřív,“ vysvětlil náměstek primátora Prostějova Zdeněk Fišer.

Veřejné projednávání těchto změn územního plánu magistrát oficiálně zahájil před pár dny.

Opozice je proti. Tvrdí, že Manthellan neměl připomínky, když se nový územní plán v minulých letech schvaloval, a až nyní si vzpomněl na změny kvůli projektu, který je u soudu a jehož osud je krajně nejistý.

„Investor požaduje změny a město mu jde zase na ruku,“ ohradil se Matyášek.

Rozsudek soudu, který smlouvu mezi městem a Manthellanem zrušil, byl přitom poměrně jednoznačný.

„Není možné, aby město vyhlásilo záměr, nechalo proběhnout výběrové řízení a následně si rozmyslelo, že vlastně nechce sál. Každý pochopí, že takhle se postupovat nemůže. To není nakládání s obecním majetkem s péčí řádného hospodáře,“ zdůvodnil rozsudek soudce Josef Růžička a vedení radnice ostře pokáral.

„Chtěl bych, aby se všichni zúčastnění zamysleli, jak celou věc vnímají běžní občané. Ti čekali, že dostanou důstojný kulturní stánek. Je otázka, zda postup města byl v zájmu občanů. Na to soud odpovídá, že tomu tak nebylo.“

Radnice i Manthellan se přesto nevzdávají. „Na nedávné schůzce investor potvrdil, že chce stavět a že je ochotný postavit i nový kulturní sál,“ řekl náměstek primátora Fišer.

„Společnost Manthellan je stále připravena kulturní plochu v rámci projektu umístit. Je však výhradně v kompetenci města Prostějova, zda bude tento sál požadovat, přičemž o podmínkách realizace a užívání je nutné jednat,“ potvrdil i mluvčí Manthellanu Aláč.