Lokalita Obora je zatím dle územního plánu zemědělskou plochou, v budoucnu by se ale mohla změnit na stavební parcely, což by ceny pozemků poslalo na zcela jinou úroveň. Ilustrační snímek

Lokalita Obora je zatím dle územního plánu zemědělskou plochou, v budoucnu by se ale mohla změnit na stavební parcely, což by ceny pozemků poslalo na zcela jinou úroveň. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Starosta předběhl obec a koupil půdu pro parcely, může vydělat miliony

  • 322
Dosavadní starosta Otaslavic na Prostějovsku Rostislav Drnovský před časem koupil zemědělskou půdu hned u obce. Teď je ale terčem kritiky. Právě sem by se totiž mohla zástavba rozšiřovat a pozemky by rázem měly hodnotu milionů korun. Část zastupitelstva se zlobí, proč perspektivní půdu nenakoupila obec.

Pokud chce někdo v současné době v Otaslavicích stavět dům, parcelu pod dvě stě korun za metr čtvereční zde nejspíš nesežene. Ceny se pohybují od 200 až po 400 korun. Pro rozvoj vesnice podle nedávno schváleného územního plánu slouží lokalita Aleje na severu obce, kde již vzniká několik nových rodinných domů. Lidé zde mají také zahrady, podle územního plánu jde o plochu pro bydlení.

Těsně vedle pak leží lokalita Obory o rozloze něco přes tři a půl hektaru. V územním plánu je to zatím zemědělská plocha. A právě Obory loni koupil dosavadní starosta Rostislav Drnovský s manželkou. Podle údajů v katastru nemovitostí byla cena těsně nad sedm korun za metr čtvereční.

O transakci, která vyšla na veřejnost těsně před komunálními volbami, se nyní v Otaslavicích bouřlivě diskutuje. V obecním zastupitelstvu se totiž v minulosti mluvilo o tom, že právě Obory by v budoucnu mohly sloužit jako další rozvojová plocha pro bydlení. Pokud by k tomu došlo, hodnota půdy by rázem z 260 tisíc korun, které dal starosta, vystřelila při ceně 200 korun za metr na sedm milionů.

„Když jsme před čtyřmi roky schvalovali územní plán, bavili jsme se o tom, že obec bude ve výkupu pozemků pokračovat, až bude mít peníze. Mezitím starosta vhodnou půdu koupil za našimi zády. Měla to koupit přímo obec, a ne aby si tam starosta dělal vlastní byznys,“ poznamenal otaslavický zastupitel Mojmír Sokol.

„Pokud by se tam někdy stavělo, tak by to byla věc až budoucnosti. Zatím tam nejsou zavedeny ani sítě. Musel by se také předělat územní plán,“ řekl další zastupitel Marek Hýbl.

Starosta: Nehodlám pozemky prodávat ani tam hospodařit

Fakt, že zastupitelstvo o starostově transakci nemělo ani tušení, potvrdil také jeho další člen Josef Kaláb.

„Já žádnou informaci o koupi opravdu nemám. Budu si to muset ověřit a teprve pak k tomu mohu něco říct,“ sdělil Kaláb.

Starosta se však brání a tvrdí, že na jeho transakci není nic podezřelého. „Jde o pozemky, které v současném územním plánu nejsou určeny pro bydlení. Jsem myslivec, a abych se mohl stát členem honebního společenství, musím vlastnit zemědělskou půdu. Proto jsem to kupoval,“ prohlásil Drnovský, který po právě skončených volbách opět usedne v zastupitelstvu.

„Nepočítám s tím, že bych pozemky jednou prodával na parcely a ani tam nechci hospodařit. Půdu má pronajatou zemědělská firma. Překvapuje mě, že je někdo nespokojený s tím, že jsem si koupil pole,“ dodal.

Výhodně nakupovali v minulosti i politici v Prostějově

Podobný případ se přitom před deseti lety stal i v nedalekém Prostějově. Tehdejší první muž Prostějova Jan Tesař a jeho zástupce Vlastimil Uchytil od města levně koupili lukrativní pozemky za tenisovým areálem u lesoparku Hloučela.

Stihli to těsně před tím, než začala platit nová cenová mapa, a zaplatili tak mnohonásobně nižší cenu, než jaká by byla v této lokalitě namístě.

Starosta Tesař tehdy zaplatil za pozemek o rozloze osm set metrů čtverečních zhruba dvě stě tisíc korun, místostarosta Uchytil za ten svůj opodál s rozlohou něco přes tisíc metrů o padesát tisíc více. Politici se tehdy rovněž hájili tvrzením, že kupují ornou půdu.