Fort ve Chválkovicích postavený v 19. století, který je součástí jedinečného pevnostního systému, jenž v minulosti chránil Olomouc. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Po šesti slevách armáda konečně našla kupce pro pevnost z 19. století

  • 0
Ministerstvu obrany se po roce a půl podařilo najít kupce pro nevyužívanou olomouckou armádní pevnost II Chválkovice. Zájemce je ochotný za památkově chráněný areál na okraji města zaplatit 12,1 milionu korun. Armáda za něj přitom na začátku prodeje žádala téměř 38 milionů, pak šestkrát slevila.

Novou majitelkou fortu by se měla stát podle informací MF DNES Lenka Mrázková, olomoucká advokátka, která se zabývá mimo jiné vymáháním dluhů. Na téma, co bude s pevností dál a jaké bude její využití, se ale odmítla bavit.

„Nebudu to komentovat,“ uvedla pouze Mrázková.

„Kupec pevnosti II Chválkovice, kterým je magistra Lenka Mrázková, byl vybrán v sedmém kole výběrového řízení. Vítěz nabídl částku 12,1 milionu korun při minimální kupní ceně 11,9 milionu, která byla vyhlášena loni v prosinci. Ministerstvo obrany evidovalo dva uchazeče, přičemž druhý nabídl 12 milionů,“ potvrdil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva.

Stát prodal pevnost

Informace, co bude s pevností dál, nemá ani ministerstvo obrany. „Zájemci o nemovitosti své záměry nesdělují a není povinností ministerstva po tom pátrat,“ podotkl už dříve Caletka.

Resort obrany využíval chválkovický fort jako oblastní archiv. Vojáci ho opustili v roce 2012. Areál, který zabírá asi 3,8 hektaru, zahrnuje kruhovou stavbu cihelné pevnosti vybudované v letech 1854 až 1857 jako součást systému olomouckého opevnění.

„Areál je výhodně situován přímo u komunikace Olomouc-Šternberk, bezprostředně přiléhá k parkovacímu prostoru s nástupním místem na cyklostezku a pěší turistiku,“ uvedli dříve vojáci v nabídce.

Zájem mělo i město, ale jedině zadarmo

O získání fortu se v minulosti neúspěšně snažilo bývalé vedení radnice. Pevnost chtělo zdarma. Žádost ve stejném duchu, tedy gratis, zvažovali i stávající radní.

„Město se o objekt ‚nezávazně‘ zajímalo pouze jednou. Když mu bylo sděleno, aby uvedlo relevantní a pádné důvody pro využití ve veřejném zájmu, předložilo projekt, garance financí na přebudování objektu a na následné minimálně desetileté provozování k stanoveným účelům bez možnosti komerčního využití, zájem města opadl a další dotazy, respektive požadavky na bezúplatný převod nebyly vzneseny,“ řekl Caletka.

Chválkovická pevnost není v Olomouci jedinou nemovitostí, u které armáda musela jít s cenou postupně dolů a nakonec šlo o výrazný rozdíl oproti původnímu požadavku.

Třeba prodej Sochorových kasáren nedaleko centra města se táhl zhruba dva roky. Na začátku ministerstvo za areál mezi ulicemi 17. listopadu, Šantova a Wittgensteinova chtělo 220 milionů korun, předseda představenstva fotbalové Sigmy podnikatel Josef Lébr ho nakonec koupil za 68 milionů (více čtěte zde).