Utržená římsa polikliniky SPEA na náměstí Národních hrdinů v Olomouci

Utržená římsa polikliniky SPEA na náměstí Národních hrdinů v Olomouci | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc chce po druhém pádu zdi u všech oprav domů statiky

  • 0
Pondělní pád suti v centru Olomouce zaměstnává policii i radnici. Ta nyní plánuje ke každé opravě v historickém jádru povolat statika. Doufá, že se tak už nebude opakovat situace z loňského podzimu, kdy spadlé cihly zabily chodkyni.

Pondělními událostmi se zabývá i policie. Podezření má na obecné ohrožení z nedbalosti. Tomu, kdo za utrženou zeď polikliniky Spea může, hrozí až dva roky vězení.

Suť u polikliniky

Zhruba dvacetimetrový kus atiky, která coby ozdobný prvek opticky zvyšuje budovu, se z olomoucké polikliniky Spea utrhl v pondělí po půl třetí odpoledne.

Masa suti dopadla na velmi frekventovaný chodník v Legionářské ulici ve středu Olomouce. Ten však byl v tu chvíli prázdný, dělníci na střeše Spey začínali pracovat na opravách atiky.

Podle policie do ní udělali takzvanou stavební sondu.

Vedení Spey se hájí dřívějšími posudky statika, podle nichž byla atika celkově v pořádku. Část viny na pádu zdi přikládají otřesům od okolo jezdících tramvají.

"Podle mě zde hrají výraznou roli. Samozřejmě vedle toho je třeba vnímat také to, že se zvedla i hustota automobilové dopravy," přemýšlí nad příčinami pádu zdi majitel Spey Ilja Spurný.

Na základě několika znaleckých posudků pak dokládá, že atika na jeho střeše nebyla nebezpečná.

Podle statika za pád tramvaje nemohou

V úterý dělníci zbývající část atiky nad hlavním vchodem polikliniky zajistili, vedení Spey počítá s jejím rozebráním.

"Vysvětlení pádu nemáme, to musí říct odborníci. Je ale otázka, jestli někde nespadne další dům," líčí Spurný.

Dělníci na střeše do utržené části atiky před jejím pádem dělali takzvanou stavební sondu. Ta však podle statika Jiřího Vyhnálka, který se případu věnuje, hrozivý pád čtvrtiny falešné stěny nevyvolala. "Ta to rozhodně nezpůsobila," uvedl znalec. Stejně tak vyloučil i něčí opomenutí.

Při zmínce o tom, zda za utržený kus atiky nemohou kolem jezdící tramvaje, se lehce zasmál.

"Na tramvaje se v Olomouci svádí kdeco, ale těmi to nebude. Není to rozhodující," popsal Vyhnálek. Nyní se tak při určení příčin pádu zdi, jež na délku měřila kolem dvaceti metrů a na výšku měla až půl metru, přiklání ke starým stavebním postupům. "Dnes už nesplňují platná bezpečnostní kritéria," přemítá odborník.

Zatím spadly jen domy, které prošly rekonstrukcí

Olomoucká radnice pak kvůli utržení zdi polikliniky zvažuje povolat k opravám domů v historické části města statiky. "V praxi by to mělo znamenat, že stavební úřad bude před souhlasem s opravami požadovat odborné stanovisko statika," přibližuje mluvčí magistrátu Radka Štědrá. Konečné rozhodnutí pak magistrát plánuje vydat příští týden.

"Klademe si teď spoustu otázek. Ty mohou spočívat i v tom, že při rekonstrukci velmi často může, a musíme na to mít odbornou odpověď, dojít jen ke kosmetické úpravě fasády. Takže domy budí dojem opravených objektů, ale ve skutečnosti mohou v sobě mít tikající problém," upozornil olomoucký primátor Martin Novotný.

"Zatím nám připadá, že zdi padají kupodivu na domech, které prošly rekonstrukcí. Což je na hlubší zamyšlení," doplnil.

Kromě magistrátu se utržené zdi věnuje také kriminální policie. Vše vyšetřuje pro podezření z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti. Nyní zde hrozí dva roky vězení.

"Jelikož tu prozatím ani není vyčíslena škoda, může se to ještě upřesnit či změnit," doplňuje olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.