Policii Olomouckého kraje vede od prosince 2015 nový ředitel Tomáš Landsfeld.

Policii Olomouckého kraje vede od prosince 2015 nový ředitel Tomáš Landsfeld. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Policie zacílí v kraji na drogy i nezodpovědné řidiče. A svou pověst

  • 1
Boj s drogovou kriminalitou i řidiči, kteří se nevěnují jízdě. Ovšem také doplnění stavů a zlepšení pověsti pošramocené kauzou Vidkun. To jsou cíle policie v Olomouckém kraji pro letošní rok, do kterého vstoupila s novým šéfem. Výzvou pro ně bude udržet nižší kriminalitu a zlepšit tragickou nehodovost.

Policisté podle statistik loni řešili méně případů než v roce 2014. Podle policejního ředitele ovšem nižší čísla nejsou vždy dobrou zprávou. Výzvou pro něj bude zlepšení pověsti po kauze, která stála místo jeho předchůdce, i tragické bilance ze silnic.

„Cílem letos bude stabilizace policie v kraji včetně doplnění stavů a dále jsou prioritami drogová kriminalita, domácí násilí a dopravní nehodovost. Také se chceme zaměřit na podmínky práce policistů na místě činu, například kriminalistických techniků, a zlepšení možností získávání stop,“ shrnul nový policejní ředitel Tomáš Landsfeld.

Ten je ve funkci od prosince, jeho předchůdce Libor Krejčiřík dal totiž post k dipozici kvůli kauze Vidkun. V jejím rámci byli v říjnu obviněni dva vysoce postavení policisté - náměstek Karel Kadlec a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj - a to ze zneužití pravomoci úřední osoby, jeden pak i z přijetí úplatku.

Důvodem bylo údajné ovlivňování případů a vynášení informací z vyšetřování, což se dělo třeba při desítkách Kadlecových schůzek s vlivným podnikatelem Ivanem Kyselým, který je v kauze také obviněn. Kadlec už byl od policie propuštěn, Petrůj je postaven mimo službu.

Výsledkem jsou změny na třech klíčových místech vedení krajské policie a její pošramocená pověst.

„Je to výjimečná záležitost. Chci proto přivést jako náhradu zkušené lidi odjinud, kteří s kauzou nejsou nijak spojeni, a tudíž budou mít kredit. Dopad na image policie je ale samozřejmě negativní. Důvěru veřejnosti můžeme získat zpět jen dobrou prací, která bude mít výsledky. Musíme ukázat, že šlo o problém jednotlivců,“ řekl Landsfeld.

Při nehodách zemřelo téměř dvakrát více lidí než rok předtím

Velkým úkolem bude snaha o bezpečnější silnice. Loňský rok byl totiž v regionu výrazně tragičtější než ten předchozí - při nehodách zemřelo 51 lidí oproti 28 v roce 2014.

„Naše možnosti jsou omezené, ale chceme s tím něco dělat, půjde o jednu z priorit. Cílem bude, aby dopravní policie byla vidět, a také jsme už rozjeli preventivní programy. Podle mě je hlavní problém velké množství řidičů, kteří se nevěnují naplno jízdě, ale něčemu jinému. Ovšem kontrolovat to a změnit toto chování je mnohem složitější než třeba u překračování rychlosti,“ uvedl Landsfeld.

Co se týče kriminality, policisté dopadli v roce 2015 celkem 6 812 pachatelů a vyšetřovali 12 609 trestných činů. To je o téměř patnáct stovek méně než v roce 2014 a také nejméně za posledních pět let. Téměř polovina případů byla majetková kriminalita, tedy hlavně krádeže.

Právě v této oblasti se přitom policistům dařilo objasňování nejméně, úspěšně zakončili jen necelou třetinu vyšetřování. Naopak u násilné, mravnostní či hospodářské kriminality to bylo kolem 70 procent. Celkově policie z regionu vyřešila 54 procent případů, což ji v mezikrajském srovnání řadí na deváté místo.

Polovina pachatelů jsou recidivisté, na vzestupu je kyberzločin

Zajímavým údajem je i to, že už třetím rokem po sobě mají 54 procent kriminality na svědomí recidivisté. U krádeží a další majetkové trestné činnosti ovšem tvořili dokonce 82 procent pachatelů.

Čísla také ukazují, že se vloni dvojnásobně - ze 172 na 345 - zvýšil počet zločinů přes internet, přičemž téměř polovinu tvořily podvody. Z 1 718 na 2 066 pak stoupl počet kauz hospodářské kriminality. To je ale podle šéfa policie pozitivní.

„Tato trestná činnost je většinou skrytá a nárůst znamená, že se policistům daří ji více odhalovat, kdy jde třeba o krácení daně,“ nastínil. O desetinu nižší počet případů odhalené drogové kriminality tak nepovažuje za dobrou zprávu.

„Proto je tato oblast jednou z priorit s cílem vrátit se v počtu případů na vyšší čísla. Jde ale o komplikovanou záležitost, neboť je často nutné rozkrývat síť distributorů, aby bylo možné dostat se až k výrobci. A to bývá náročné,“ vysvětlil Landsfeld.