Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Státní přijímačky vytřídí zájemce o studium na 53 středních školách

  • 2
Více než polovina středních škol v Olomouckém kraji postaví v tomto školním roce své přijímací řízení na státních jednotných zkouškách. Zapojily se do pilotního programu, který chce Ministerstvo školství hned poté zavést do ostré praxe.

Konkrétně se v Olomouckém kraji k jednotným zkouškám, jež mají platit jak pro gymnázia, tak ostatní střední školy, přihlásilo celkem třiapadesát středních škol z celkových dvaadevadesáti. Od příštího školního roku už by stejné zkoušky měly platit povinně pro všechny školy v zemi.

 „To rozhodnutí vítám. Pokud už dnes funguje jednotný výstup v podobě státních maturit, měl by být i jednotný vstup,“ říká Evžen Mayer, ředitel olomouckého Gymnázia Hejčín.

Stejně jako jeho škola se do pilotního ověřování zapojilo dalších dvaapadesát středních škol v regionu. Možnost srovnat žáky už na začátku jejich studia vítají hlavně střední školy s technickým zaměřením.

„Až čas ukáže, jak dalece jsou testy připraveny, ale připojili jsme se už nyní, protože předpokládáme, že jednotné přijímačky pomohou technickým školám získat lepší žáky,“ říká František Šober, ředitel přerovské Střední školy technické. Doufá, že se tím zvýší hlavně kvalita uchazečů.

„Problém ale nastává už na základní škole. Současný systém žáky prosívá už od páté třídy. Ti nejlepší odchází na gymnázia nejprve po prvním stupni, potom v sedmé třídě a zbytek jde na výběrovější školy typu obchodní akademie v deváté. Na nás zbývají žáci, se kterými máme mnohem víc práce. Obor je nebaví nebo jim jde jen něco. Přitom technicky nadaných dětí je určitě více,“ nastiňuje Šober.

Po jednotných maturitách státu nedůvěřuji, říká ředitel

Někteří ředitelé však s jednotnými zkouškami nesouhlasí a aktuální zkušební program odmítají. To je případ i konického gymnázia.

Zkoušky na střední školy a gymnázia

Řádný termín testů Čtyřleté: 15. 4. 2015 Šestileté a osmileté: 16. 4. 2015

Náhradní termín testů Čtyřleté: 14. 5. 2015 Šestileté a osmileté: 14. 5. 2015

Informace a seznam škol, které se do projektu zapojily, jsou na webu kraje: www.kr-olomoucky.cz

„Děláme si přijímačky z češtiny a matematiky sami už roky. Osvědčily se nám a nevidím důvod na tom něco měnit,“ říká ředitel školy Jaromír Schön.

Důvodů k odmítnutí státních přijímaček má hned několik. Roli v tom hrají i státní maturity. „Po zkušenostech se státními maturitami a nekvalitně zpracovaným testům od Cermatu příliš nedůvěřuji státu. Dalším důvodem je to, že cokoliv jednotného je prostě krok zpátky,“ přemítá Schön.

Vadí mu hlavně fakt, že by do budoucna mohl stát stanovit hranici, kterou žák musí splnit, aby jej na školu přijali. „Zdá se mi to diskriminační. Praxe nás učí, že studenti, které přijmeme třeba až ve třetí desítce uchazečů, potom u maturity excelují. Co se ale stane, když nesplní nějaký státní limit? Každé dítě je individualita a měli bychom tak němu přistupovat,“ dodává šéf gymnázia.

Svůj názor už vyjádřil i v anketě, kterou ministerstvo pro ředitele uspořádalo. Až ale bude novinka povinná, jeho škola se zapojí.

O přijetí ke studiu rozhodnou stále i známky ze ZŠ

Jednotná zkouška prověří znalosti žáků z českého jazyka a literatury a z matematiky a její aplikace. Výsledky testů však nebudou jediným kritériem, které o přijetí, či nepřijetí uchazeče rozhodnou. Ředitelé budou i nadále přihlížet třeba k prospěchu.

Seznam středních škol, kde se budou konat jednotné testy, je už nyní k dispozici na webu krajského úřadu. Zájemci o studium tam najdou také dokument, v němž jim úředníci radí, jak zjistit, zda právě jejich škola státní přijímačky pořádá či jak se na ně připravit.