Přezkoumání přezkoumání hodnocení maturitní zkoušky žádalo letos v Olomouckém kraji 342 studentů. Více bodů si tak ale vybojovala sotva desetina z nich. (Ilustrační snímek)

Přezkoumání přezkoumání hodnocení maturitní zkoušky žádalo letos v Olomouckém kraji 342 studentů. Více bodů si tak ale vybojovala sotva desetina z nich. (Ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Přezkoumání maturity žádalo 342 studentů, uspěl každý desátý

  • 0
Premiéru státních maturit provázela v Olomouckém kraji nebývalá vlna stížností. Přezkoumání hodnocení zkoušky žádalo krajský úřad dvacetkrát víc studentů, než v minulý letech. Celkem jich bylo přes tři stovky a většina výhrad se týkala písemných prací z českého jazyka. Každý desátý student uspěl a získal více bodů.

"Letos jsme obdrželi celkem 342 žádostí o přezkoumání průběhu a výsledků maturitní zkoušky. Oproti loňskému roku, kdy jsme dostali po jarním termínu maturitních zkoušek pouhých 17 žádostí, je to výrazný nárůst," informoval vedoucí krajského odboru školství, mládeže a tělovýchovy Miroslav Gajdůšek.

Všechny žádosti předal úřad Centru pro přípravu maturit (Cermat), jehož odborníci je znovu vyhodnotili. Podle Gajdůška chtěli ve většině případů studenti změnit rozhodnutí u písemných zkoušek z českého jazyka. "301 žádostí se týkalo českého jazyka a literatury, 25 anglického a 16 německého," shrnul Gajdůšek.

Změn v jarním hodnocení se studenti dočkali v 31 případech, radovat se ale mohou jen někteří z nich.

"Vyhověli jsme žádosti a změnili jsme hodnocení písemné práce ve třech desítkách případů, z toho u 14 studentů došlo ke změně nejen počtu bodů za písemnou práci, ale i celkového hodnocení z původního neuspěl na uspěl. V 17 případech se měnil jen počet bodů, ale žadatel zůstal celkově hodnocen jako neúspěšný či uspěl lépe," doplnil Gajdůšek.

Studenti se bouřili především kvůli matematice a slohovkám

Státní maturity provází problémy od jejich zavedení v loňském roce. Studenti, rodiče, ale i učitelé se letos nejprve bouřili kvůli příliš těžkým testům z matematiky, později vlnu nevole vzbudilo hodnocení slohových prací z českého jazyka, kdy přísným sítem hodnotících neprošli ani premianti.

Například student šumperského gymnázia Martin Němeček již na jaře popsal, že potřeboval z těžkého matematického testu jedničku, nejhůř dvojku, aby se mohl ucházet o vysněné studium ve Skotsku. Jenže dostal trojku.

"Nebylo dost času a test byl hodně náročný, začínal hned obtížným příkladem, místo aby se náročnost příkladů rozjížděla postupně," popsal tehdy Němeček. Ke dvojce mu chybělo málo. Měl by ji s přehledem, pokud by Cermat uznal jeden sporný příklad.

Také proto byl Němeček jedním z těch, kteří se k výsledku zkoušky odvolali. Studentů, kteří byli u maturit neúspěšní, je pak celkově mnohem více než loni, přesná čísla však kraj zatím nezná.

,