Hrad Bouzov a několik dalších památek v Olomouckém kraji budou od roku 2013 spravovat památkáři z Kroměříže. Olomoucké krajské pracoviště ve stávající podobě zanikne.

Hrad Bouzov a několik dalších památek v Olomouckém kraji budou od roku 2013 spravovat památkáři z Kroměříže. Olomoucké krajské pracoviště ve stávající podobě zanikne. | foto: Vratislav Konečný, iDNES.cz

Hrady, zámky či skanzen budou od ledna spravovat památkáři z Kroměříže

  • 1
Státní památky na Moravě, včetně hradu Bouzov či zámku Velké Losiny, budou památkáři od příštího roku spravovat z Kroměříže. Letos totiž zaniknou krajské sekce pro správu památek, skončí i ta olomoucká. Všem 25 moravským hradům a zámkům a jednomu hornickému dolu bude vládnout právě Kroměříž.

"Kroměříž jsme vybrali díky rozsáhlým prostorám arcibiskupského zámku i dobré poloze," uvedla Zdeňka Kalová, pracovnice vztahů s veřejností z ústředního pracoviště Národního památkového ústavu.

Současný ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu v Olomouci František Chupík nechtěl změny komentovat. "Nechci o tom teď mluvit," řekl pouze.

Olomoucká sekce má v současnosti na starosti zámky ve Velkých Losinách a na Jánském vrchu, Hanácké skanzen v Příkazích a hrady Bouzov a Šternberk. Také ty budou od roku 2013 spadat pod Kroměříž, která se stane jedním ze čtyř center pro správu památek v republice.

Bude se propouštět. Kolik lidí, to se zatím neví

Dosud není jasné, kolik zaměstnanců z Olomouce bude kvůli změnám propuštěno. "Zatím nevíme, kolik lidí skončí. Prioritou je co nejmenší úbytek zaměstnanců, ostatně velká propouštění se konala už v minulých letech. Uvidíme až po domluvě, jak lidé přistoupí na nové pracovní podmínky," podotkla Zdeňka Kalová.

Jednou z variant je i možnost, že starší zaměstnanci, kterým zbývá pár let do důchodu, budou pracovat stále na kraji.

Reorganizace by však neměla znamenat úbytek peněz pro krajské památky. "Výše státního příspěvku zůstane stejná. Hrady a zámky si běžně vydělají kolem 50 až 60 procent nákladů na provoz. Zbytek půjde dál ze státního příspěvku," vysvětluje Kalová.

Novinky však mají nastat ve způsobu doručení peněz památkám, změní se i pravomoci kastelánů, kteří budou přímo podřízeni centrům.

"Peníze už nepůjdou ze státního příspěvku přes několik odborných pracovišť, ale budou kastelánům přeposílány přímo z ústředního pracoviště. Kasteláni budou více samostatní v rozhodování. Od změn si slibujeme i to, že spolu budou víc spolupracovat," řekla Kalová.

Všichni moravští kasteláni budou mít společné porady

Všichni moravští kasteláni totiž budou jezdit do Kroměříže na porady. A co na chystané změny říkají? "Asi nám přibude papírování," naznačila kastelánka Šternberka Helena Gottwaldová.

Památky, jichž se změna týká

- hrad Bouzov
- zámek Javorník-Jánský vrch
- soubor staveb lidové architektury v Příkazích
- hrad Šternberk
- zámek Velké Losiny

Na zámku Jánský vrch ale velký posun oproti současnosti nevidí. "Co se spolupráce týče, je už dnes uspokojivá, s jinými kastelány jsme v kontaktu," řekla kastelánka Kateřina Danielová.

Změnu k lepšímu by podle Kalové měly časem poznat i návštěvníci. "Od výsledků si slibujeme třeba zvýšení počtu výstav na hradech a zámcích," věří Kalová.

Ti, kdo zůstanou v Olomouci i nadále, jsou zaměstnanci odborné památkové péče - archeologové a investiční pracovníci. "Pro ně by přesun do Kroměříže znamenal zbytečnou komplikaci, třeba investiční pracovníci často jezdí posuzovat úpravy na památkách v kraji. Ti budou dál v Olomouci, kde vznikne detašované pracoviště," nastínila Kalová.